Gradska uprava

Uređuje se senjski Trg Cimiter

Dorotea Prpić



Grad Senj pokrenuo je postupak javne nabave za radove na uređenju Trga Cimiter. U svrhu realizacije ovog projekta prethodno je, još 2017.godine, izrađena Studija povijesnog razvoja Trga Cimiter te su temeljem toga do sada izvršeni parcijalni radovi obnove navedenoga područja.


Tako je 2018. godine obnovljena Ulica Milana Ogrizovića, 2019. i 2020. godine obnovljen je dio Ulice Gorica, a u razdoblju od 2025. do 2026. godine planiraju se obnoviti Ulica Silvestra Bedričića te dovršiti Ulica Gorica.


Zahvaljujući prethodno već izvedenim radovima, cijelo područje Trga Cimiter više nema nadzemnih vodova i potpuno je obnovljena infrastruktura vodovoda, kanalizacije i telekomunikacija.




Prethodno, ali i usporedno s radovima, kroz nekoliko faza, obavljena su i arheološka istraživanja na Trgu Cimiter, a sve dosadašnje zemljane radove pratio je i konstantni arheološki nadzor.



Stari trg Cimiter nalazi se u zaštićenoj urbanističkoj povijesnoj jezgri grada Senja, upisanoj u Registar nepokretnih spomenika kulture Ministarstva kulture, a zbog povijesne namjene taj prostor dobio je naziv Cimiter prema lat. coemeterium, za groblje.


Tijekom povijesti poznat je i kao gradsko groblje, jer su se na prostoru jugozapadno od katedrale sahranjivali pokojnici sve do 19. stoljeća, kada je groblje preseljeno izvan grada na današnji lokalitet sv. Vida.


I u Statutu Senjskog kaptola iz godine 1380. nalazimo podatak o postojanju groblja na trgu Cimiteru, a to je 1993. godine potvrdila i prva faza arheoloških sondiranja.


Trg Cimiter povezuje romaničko-gotičko-baroknu senjsku katedralu, renesansnu kuću Živković iz 1487. godine i gotičku-renesansnu palaču Vukasović u dijelu koje je smješten Gradski muzej Senj.


S južne strane trga nalazi se zgrada Sakralne baštine u kojoj je smještena rezidencija biskupa, bogata knjižnica te vrijedan arhiv Kaptola i Senjske biskupije. S Trga Cimiter je i ulaz u kriptu iz 18. stoljeća koja se nalazi ispod katedrale.


Na navedenom trgu nađen je i dobro sačuvani fragment rimskog mozaika iz 4. stoljeća, koji će također biti prezentiran javnosti. Na ovom području, pretpostavlja se, bila je smještena i senjska glagoljska tiskara.


Uz to, u neobnovljenom dijelu Palače Vukasović, nalaziti će se i Kuća senjskih književnika.


Kako ističu u senjskoj Gradskoj upravi planiranom cjelovitom i sveobuhvatnom obnovom Trga Cimiter, uz minimalne arhitektonske intervencije, namjerava se najstarijem dijelu grada vratiti uređen i dostojan izgled te vizura prošlog vremena i na taj način spriječiti devastaciju i daljnje propadanje navedenog područja.


Buduće popločenje trga uključivat će ponovnu uporabu postojećeg kamenog popločenja, što je više moguće i u mjeri odnosno količini koja će biti raspoloživa za ponovnu ugradnju, dok će se za preostali dio upotrijebiti novi kamen i drugi materijali, sve sukladno projektu.


Uz već postojeće kandelabre, novo uređenje trga uključuje i ambijentalnu rasvjetu te novo osvjetljenje zvonika i pročelja katedrale.


Procijenjena vrijednost radova iznosi 464.000 eura bez PDV-a. Arhitektonski projekt parternog uređenja Trga Cimiter izradila je tvrtka Fraktal studio iz Zagreba, a glavni projektant je Antun Diklić.