
povezane vijesti
Od Krune Bošnjakovića zaduženog za komunikacije u ime Udruge Rewiliding Velebit medijima je jutros upućeno priopćenje podosta upozoravajućeg i alarmantnog sadržaja. Autor teksta nedvosmisleno upozorava kako je priroda na Velebitu ugrožena globalnim promjenama i lokalnim faktorima na koje se svakako može utjecati rewildingom, pri čemu su neke ugroze izravno (ne)djelo čovjeka.
„Jedna od takvih ugroza olovno je streljivo. Olovo je teški metal koji nema nikakvu biološku funkciju, a otrovan je za sve životinje i šteti čovjekovom zdravlju. Ne postoji sigurna razina izloženosti olovu, što znači da i mala količina ovog metala unesena u tijelo može imati posljedice na zdravlje. Naš organizam nema nikakvu potrebu za olovom, no želučana je kiselina vrlo učinkovita u razgradnji olovnih fragmenata iz streljiva. Upotrebom vina i octa u pripremi hrane apsorbiranje olova dodatno se pospješuje.
Olovo kao materijal povučeno je iz proizvodnje raznih artikala kao što su boje, gorivo, cijevi itd., no i dalje ga se koristi kod lovačkog streljiva. Nažalost, olovno je streljivo uobičajena vrsta municije, a korištenje bezolovne alternative – dokazano jednako učinkovite – rijetkost je. Već same brojke korištenja olovne municije izazivaju brigu, ako ne i snažniju reakciju. Kad govorimo o RH, godišnje se odstrijeli, prema DZS-ovim podacima, preko 200 tisuća životinja, velikom većinom olovnom municijom. Ovdje možemo dodati i neuspješne pokušaje odstrela, a dio municije potroši se i na streljanama, čime vrlo brzo dolazimo do više stotina tisuća komada streljiva ispucanog u prirodi u Hrvatskoj svake godine, velikom većinom olovnog. Streljiva variraju u težini od kalibra do kalibra – karabinsko streljivo obično teži od 3,24 grama do 18,5 grama, dok se sačmeno kreće od 20 grama do 36 grama. Na razini Europske unije, procjena je da svake godine od lova, sporta i ribolova u prirodi završi 44 000 tona olova“, zaključuje Bošnjaković i ističe kako UN procjenjuje da većina olova u prirodi koje dolazi od čovjeka otpada upravo na streljivo.
Podsjećamo da je upravo Zaklada Rewilding Velebit pokretač mnogih ekoloških akcija s ciljem očuvanja i bolje skrbi o našem okolišu.