Knjižnica

U Senju obilježen Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Dorotea Prpić

Foto Dorotea Prpić

Foto Dorotea Prpić



U organizaciji Gradske knjižnice Senj i Srednje škole Pavla Rittera Vitezovića Senj u senjskoj je knjižnici obilježen Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva.


Kako je istaknuto, hrvatska glagoljica je povijesno hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta po kojem smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu.


Prva hrvatska knjiga na glagoljici – Misal po zakonu rimskog dvora – tiskana je 22. veljače 1483. godine i zbog toga se toga datuma obilježava Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva.




Misal je najstarija hrvatska tiskana knjiga i prvi misal koji nije pisan na latinskom jeziku i pismu, već na hrvatskom jeziku i pismu, a tiskan je na glagoljici, pismu srednjovjekovne Hrvatske, prisutnomu od 9. ili 10. stoljeća.



U 15. stoljeću Gutenberg je izumio tiska,jedno od najvećih otkrića ljudske civilizacije. Hrvati već 1483. tiskaju prvu glagoljičnu knjigu, a 1494. godine Senj, gnijezdo glagoljice, dobiva svoju tiskaru.


Prvo djelo senjske glagoljske tiskare Senjski misal iz 1494. godine tiskao je Baromić te Silvestar Bedričić i Gašpar Turčić.


Glagoljska tiskara u Senju radila je s prekidima od 1494. do 1508. godine. U tom razdoblju tiskano je najmanje sedam knjiga. Izdanja Senjske tiskare iznimno su važni spomenici za povijest hrvatskoga jezika i hrvatsku srednjovjekovnu kulturu.


– Dana 22. veljače (Dan hrvatske glagoljice) navršava se 542 godine od tiskanja prve hrvatske inkunabule Misala po zakonu rimskog dvora, a ove godine ćemo obilježiti i 531 godinu od kad je izašla prva inkunabula iz Senjske glagoljske tiskare, Senjski misal 1494. godine.


Dakle, nedugo nakon Gutenbergova otkrića tiska, Hrvatska i Senj kreću istim stopama i stvaraju dragocjene prvotiske koji su važan dio hrvatske kulture i pismenosti.



Svi znamo da je Senj poznat po mnogo važnih stvari, tu su poznati književnici, bura, uskoci, mesopust, tvrđava Nehaj. A, uz bok svemu tome stoji i glagoljska tradicija kao i tiskarska tradicija po kojoj je Senj zapisan ne samo na karti Hrvatske, nego i svijeta.


Naš Senj ove godine obilježava još jednu važnu obljetnicu s kojom se možemo ponositi, 300 godina srednjeg školstva u gradu pod Nehajem.


Slavna senjska gimnazija iznjedrila je mnoge velikane i velike senjske i hrvatske sinove. Našoj gimnaziji u čast izradit ćemo natpis na glagoljici kojim ćemo podsjetiti na taj veliki jubilej – rekli su voditelji programa Ana Prpić Rogić i Silvije Šojat.


Uslijedila je radionica na kojoj su vrijedne ruke gimnazijalaca izradile veliki glagoljični natpis “300 godina srednjoškolstva” koji će krasiti ulaz u senjsku Srednju školu.


Foto Dorotea Prpić


Dan glagoljice se je već tradicionalno, 27. put obilježio i u senjskoj Osnovnoj školi Silvija Strahimira Kranjčevića i to putem nastavnog projektnog dana koji je nosio naziv “Između legende i povijesti nalazi se dokaz”.


Teme kojima su se učenici bavili bilo je 11 stoljeća od prvog spomena glagoljice i 11 kamenih glagoljskih zapisa pronađenih u Senju. Bilo je tu radionica na temu glagoljice, pisanja vlastitih imena na glagoljici, posjeta glagoljskoj zbirci u senjskom Gradskom muzeju, obilasku starogradske jezgre i upoznavanje sa glagoljskim napisima, a projektni dan završio je izložbom učeničkih radova postavljenih u holu škole kojima su učenici poslali poruku da je glagoljica povijesno hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta i višestoljetne uljudbe, na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu.