Komunalci

U Senj umjesto postojećih kontejnera stižu polupodzemni spremnici za otpad

Dorotea Prpić

Privatnim kućama podijeljene su kante od 120 litara i to zelene za miješani komunalni otpad, plave za karton i papir te žute u koje se odlaže plastika, staklo, tetrapak i drugo



SENJ – Gradsko komunalno društvo Senj u posljednje vrijeme znatno ulaže u sustav gospodarenja otpadom. Kako kaže direktorica Snježa Tomljanović, do sada je u sustavu gospodarenja otpadom realizirano oko 70 posto planiranih aktivnosti. U planu je ukloniti većinu postojećih spremnika s javnih površina i postaviti polupodzemne, i to u centru grada, Aleju, naselju Mundarićevac i u Svetom Jurju, i za miješani i za reciklabilni otpad, opremljene s otpadomjerom i korištenjem elektronskog ključa koji očitava otvaranje spremnika.


Privatnim kućama podijeljene su kante od 120 litara, i to zelene za miješani komunalni otpad, plave za karton i papir te žute u koje se odlaže plastika, staklo, tetrapak i drugo te ih se odvozi od vrata do vrata prema rasporedu odvoza. U centru grada i dijelu naselja u Mundarićevcu postavljeni polupodzemni spremnici krenuli su u upotrebu u srpnju, dok se preostali postavljaju najesen.


Novi kamioni


U naselja u Podgorju, kojima se zbog uskih i problematičnih cesta ne može pristupiti vozilom, planira se postaviti nadzemne spremnike od 4 »kubika« koji će se prema potrebi u sezoni količinski pojačavati te zimi zbog manjeg broja ljudi skladištiti, a svi spremnici će imati otpadomjere da se zna koliko koji korisnik odlaže otpada u njih.




– Za polupodzemne spremnike smo aplicirali na poziv Fonda za zaštitu okoliša i dobili sufinanciranje u iznosu od 60 posto, odnosno 90.000 eura. U 2022. godini nabavili smo dva nova kamiona, jedan je financiran preko sredstava od Kohezijskog fonda za period 2014. – 2020. u iznosu od 200.000 eura prihvatljivih troškova, odnosno 80 posto, a ostalo je financirao Grad Senj, a jedan od tih kamiona ima dvije komore za prikupljanje reciklabilnog otpada. Nabavili smo i kamion za miješani komunalni otpada financiran učešćem Grada Senja, na leasing koji financiraju zajedno Grad Senj i GKD Senj. Kumulativno gledajući, u zadnje tri godine preko Fonda za zaštitu okoliša nabavljena je komunalna oprema u vrijednosti od 265.445 eura, pri čemu je Fond sufinancirao 60 posto, a ostalo Grad Senj. Uz to, zbog zastarjelog voznog parka u nabavku vozila uloženo je 900.000 eura, dio preko Fonda, a ostalo financiraju Grad Senj i GKD Senj – navodi direktorica Snježa Tomljanović.


Dodaje i da je od listopada 2022. u primjeni novi cjenik zbrinjavanja otpada, koji se prethodno nije mijenjao od 2017. godine. Kao i svaka promjena, i ova je na početku primjene naišla na određena neodobravanja korisnika, posebno kod iznajmljivača, ali zakon je predvidio samo dvije kategorije, i to kućanstvo i nekućanstvo u okviru kojih su i iznajmljivači, i te se zakonske odredbe moraju primjenjivati.


Glomazni otpad


– Dosta dobro su korisnici prihvatili naše reciklažno dvorište na kojem svi korisnici/vlasnici nekretnina s područja grada Senja mogu potpuno besplatno predati 48 vrsta otpada. Među njima je i građevinski otpad koji se godišnje može odložiti do 1 kubnog metra, odnosno jedna jednoosovinska prikolica, neograničeno je odlaganje glomaznog otpada uz uvjet da se prije predaje rastavi, tu je i elektronički i elektronski otpad, plastika, staklo, papir, metal, tekstil… Imamo organizirani odvoz reciklabilnog otpada za korisnike s kantama s kućnog praga, a mogućnost odlaganja otpada za reciklažu proširit ćemo na postavljene polupodzemne spremnike. Korisnik ima godišnje pravo besplatno zbrinuti kontejner od 5 »kubika« glomaznog otpada, a ne ga baciti u prirodu ili na ulicu – navodi direktorica Snježa Tomljanović i dodaje da imaju potrebe za radnicima na utovaru otpada, a ovom prilikom zahvaljuje svim vrijednim djelatnicima Čistoće koji po zimi i ljeti u nemogućim uvjetima odrađuju nimalo lak posao. Ističe i da s Gradom Senjom imaju dobru suradnju i podršku u aktivnostima vezanim uz unapređenje sustava gospodarenja otpadom.


Unatoč dosadašnjim vidljivim naporima senjskih komunalaca, nije rijetka slika da se vrećice s otpadom i ostali otpad vidi uz spremnike.


– Iskustva s terena nam govore da je potrebno dosta edukacije korisnika i informacija jer se i dalje odlaže izvan spremnika na javnu površinu i glomazni i miješani komunalni otpad. Vjerujem da će se postupno i ta slika mijenjati i da će naši sugrađani postupno usvojiti nova pravila zbrinjavanja otpada, a u planu je i postavljanje kamera na sve lokacije zbrinjavanja otpada – zaključuje direktorica Snježa Tomljanović.


Reciklažno dvorište


Reciklažno dvorište otvoreno je od ponedjeljka do petka od 6 do 20 sati, subotom od 6 do 16 sati, a nedjeljom i praznikom je zatvoreno. Svi odgovori vezani uz rad reciklažnog dvorišta mogu se dobiti na telefon 053/884-401 te na e-mail:[email protected] ili osobno u upravi Društva.