The Still Water Revival

U Nacionalnom parku Sjeverni Velebit provodi se projekt obnove lokava i bunara

Dorotea Prpić

Štirovača

Štirovača

Uz Nacionalni park Sjeverni Velebit područje  provedbe projekta obuhvaća i  parkove prirode Učka, Dinara i Biokovo



SENJ Na području Nacionalnog parka  Sjeverni Velebit provodi se projekt  The Still Water Revival. Za cilj ima obnovu  malih slatkovodnih ekosustava na krškim planinama,  odnosno lokava i bunara koji su važni za bioraznolikost i koji, uz to, čine i iznimnu tradicionalnu kulturnu baštinu.   


Uz Nacionalni park Sjeverni Velebit područje  provedbe projekta obuhvaća i  parkove prirode Učka, Dinara, Biokovo  na kojem se planira procijeniti stanje slatkovodnih ekosustava   te obnoviti barem 10 lokvi i bunara na Dinari, a tijekom provedbe projekta razvijat će se i  adaptivni planovi upravljanja za sva zaštićena područja uključena u projekt čime će se stvoriti preduvjeti za buduće aktivnosti obnove, te će se provesti obnova barem jedne lokve i bunara na Biokovu, Sjevernom Velebitu, Dinari i Učki.


Da bi olakšao korištenje vodenih resursa iz prirode, čovjek je gradio bunare i lokve. Rukom stvoreni slatkovodni ekosustavi služili su ljudima i njihovoj stoki  za opskrbu vodom te kao pojilišta divljim životinjama i to su mjesta  bogate bioraznolikosti. Krške planine su stoljećima korištene za ispašu, ali je u zadnjih nekoliko desetljeća došlo do velikog pada u broju stanovnika, kao i gubitka poljoprivredne infrastrukture , primjerice prirodne i umjetne lokve, suhozidi i drugi objekti korišteni u stočarstvu.




S trenutnim negativnim populacijskim i ekonomskim trendom, sve manje je i ispaše, što posljedično dovodi i do gubitka bioraznolikosti. Lokve i bunari su, uz bujične tokove, u krškim planinama skoro    jedina vodena tijela. Iako su manjih dimenzija, zbog svojih ekoloških karakteristika, predstavljaju klasične planinske slatkovodne ekosustave i znatno se razlikuju od okolnog   područja . Njihov opstanak uvelike ovisi o stalnom održavanju, a napuštanjem područja  od strane stanovništva prepušteni su propadanju,  konačno i neizbježnom nestanku.


Provedbom projektnih aktivnosti The Still Water Revival planira se i povećati svijest o važnosti obnove i održavanja slatkovodnih ekosustava na krškim planinama te osigurati održivost obnovljenih lokvi i bunara kroz primjenu caretaker programa, u sklopu kojeg će se  motivirati lokalne zajednice da se uključe u program upravljanja, a sve  kako bi osiguralo dugotrajno očuvanje obnovljenih lokvi i bunara koje će se nastaviti i nakon završetka projekta. U program će biti moguće uključiti širok spektar dionika i organizacija, kako bi kroz raznolikost i zajedništvo ostvarili čim bolje rezultate. Kroz navedene projektne aktivnosti i očekivane rezultate, nastoji se  potaknuti proces obnove važnih dijelova ovog suhog okoliša, koji dosad nisu imali  pažnju koju zaslužuju. Uz obnovu samih ekosustava,  očekuje se i  da će se  obnoviti  interes stanovništva za tradicionalne načine gradnje i tradicionalno stočarstvo te potaknuti želju za daljnjim aktivnostima obnove ovih objekata, koji predstavljaju neprocjenjivu ekološku i kulturnu vrijednost.


Gubitak ovih ključnih ekosustava dovodi do značajnih gubitaka bioraznolikosti koja je vezana za njih, što negativno utječe na životinje poput vodozemaca i vodenih kukaca te životinje koje ih koriste kao izvor pitke vode ili prostor za lov. Uz to,  gubitak ovih ekosustava dubinski utječe na stočare i pastire i dovodi do pogoršanja uvjeta za držanje stoke u nepristupačnim krajevima, a podržavanje postojećih stočara i ruralnih zajednica je ključno ako se žele sačuvati travnjaci i  slatkovodna  bioraznolikost, koji su oboje ovisni o ovakvom tradicionalnom načinu života. 


Vrijednost projekta je oko  665.000 EUR-a , a financira ga    Donors’ Initiative For Mediterranean Freshwater Ecosystems.