
povezane vijesti
SENJ U povodu obilježavanja Dana Grada Senja i blagdana Svetoga Jurja Gradski muzej Senj u četvrtak 24. travnja, uoči svečane sjednice Gradskog vijeća, na tvrđavi Nehaj predstavlja novi, bogat izložbeni program, otvaraju se dvije nove izložbe.
U organizaciji Gradskog muzeja i Muzeja policije i na prvom katu tvrđave Nehaj u 10,30 sati otvorit će se izložba „BUDI ZAKON! Jučer – danas – sutra“ . Ova će izložba omogućiti jedinstven uvid u bogatu povijest i razvoj hrvatske policije.
Zanimljiv i dinamičan postav izložbe prikazuje povijest hrvatske policije, njezin angažman i ulogu u Domovinskom radu, kao i mnogobrojne zanimljive pojedinosti iz rada policije, posebice kriminalističke policije. Posjetitelji će moći razgledati izložene eksponate, uključujući raznu opremu, uniforme, arhivske materijale, staro oružje…
Također, imat će priliku saznati sve pojedinosti o načinu rada poligrafa te upotrebi daktiloskopije u radu policije, a izložba će se moći razgledati do 31. kolovoza u radno vrijeme tvrđave.
Nakon toga, u 11 sati na drugom katu tvrđave Nehaj slijedi otvorenje izložbe „Po svjetskim morima“ , koju zajednički organiziraju Gradski muzej Senj i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka.
Izložba prati razvitak pomorstva sjevernog Jadrana od prve polovice 19. stoljeća do kraja prvog desetljeća 20. stoljeća. Grad Senj vrlo se rano spominje u djelima grčkih i rimskih zemljopisaca i povjesničara.
Jedan je od najstarijih spomena Senja u Periplusu, čiji je autor Pseudoskilaks iz 4. stoljeća prije Krista. Nakon Pseudoskilaksa Senj spominje rimski pisac Plinije iz 1. stoljeća, a zatim Klaudije Ptolomej iz 2. stoljeća u djelu Geografija.
Najznačajnije razdoblje senjskog brodarstva duge plovidbe nastaje nakon Napoleonskih ratova, kada je Senj, kao i čitava istočnojadranska obala, došao opet pod vlast Habsburške monarhije.
Nakon Napoleonskih ratova – kada je brodogradnja u Senju, ali i u drugim gradovima, stagnirala – četrdesetih se godina 19. stoljeća stanje mijenja. Naime po dolasku braće Pritchard u Kraljevicu senjski trgovci Josip Barac, Vjekoslav Rubelli i Josip Marković s njima sklapaju poslove.
Koncem šezdesetih godina 19. stoljeća, periodu u kojem se u Hrvatskome primorju bilježi tendencija pada gradnje jedrenjaka, trgovci su se – uvidjevši da je promet u stalnu opadanju – udružili i 1867. godine osnovali Senjsko brodarsko društvo.
U programu je toga Društva bila izgradnja jedrenjaka duge plovidbe, od kojih su tri najpoznatija svakako Hrvatska (Poščić), Hrvat i Trojednica. No, postupno se Društvo okreće parobrodarstvu.
Tako je 1872. godine u Rijeci sagrađen prvi parobrod Senjskoga brodarskog društva – Hrvat. Nakon tog događaja i drugi se Senjani sve više okreću parobrodarstvu te osnivaju i svoje parobrodarsko društvo – Parobrodarstvo Ivan Krajacz i drugovi u Senju. To je Društvo djelovalo do 1890. godine, a nakon toga se priključilo riječkoj Ungaro- Croati.
Sama se izložba sastoji od zanimljivih povijesnih tekstova i ilustracija te inventara s brodova i zanimljivosti iz brodskih dnevnika. Mnogi kapetani s područja Hrvatskog primorja i Kvarnera ostvarili su značajne uspjehe u plovidbama zadnjih jedrenjaka početkom 20. st., a na taj način se dao i obol izvanrednoj brodograditeljskoj tradiciji našeg kraja u posljednja dva stoljeća. Izložbu prati i pripadajući katalog, a može se razgledati do 1. listopada u radno vrijeme tvrđave.