Međunarodni dan obitelji

Tribina na temu udomiteljstva održana u Senju

Dorotea Prpić



SENJ– U povodu Međunarodnog dana obitelji, a u organizaciji Obiteljskog centra Senj-Područna služba  Ličko-senjske županije i Hrvatskog zavoda za socijalni rad Ličko-senjske županije u Pučkom otvorenom učilištu „Milutin Cihlar Nehajev“ u Senju održana je tribina na temu udomiteljstva, a bila je namijenjena svima koji žele nešto više znati o udomiteljstvu i potrebama djece bez adekvatne roditeljske skrbi.


Riječi je bilo o prednostima udomiteljstva te načinima kako pojedinac može dati svoj doprinos i biti dio snažne društvene poruke o važnosti zajedničke brige o djeci kao jednoj od najranjivijih skupina društva, a mogli su se dobiti i odgovori o tome  kako pomoći djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kako se postaje udomitelj , koje su obveze i prava udomitelja,  zašto je udomiteljstvo važno, te čuti  iskustva udomiteljske obitelj. 


Uz  građane te predstavnike službi čiji je rad vezan za obitelj i djecu tribini su  prisustvovali  i državna tajnica u Ministarstvu  rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić, ravnateljica Obiteljskog centra na nacionalnoj razini Ivana Šešo,  zamjenica ličko-senjskog  župana Jasna Orešković Brkljačić te gradonačelnici Senja Jurica Tomljanović i Novog Vinodolskog  Tomislav Cvitković. 




   


Nakon pozdravnih govora upraviteljice Obiteljskog centra-Područne službe u Senju Suzane Svetić  i  gradonačelnika Senja , ali i  dobrodošlice koju su sudionicima tribine pjesmom uputili polaznici 2. a razreda senjske Osnovne škole, ravnateljica Obiteljskog centra  na   Ivana Šešo   predstavila je poslove Obiteljskog centra  koji danas djeluju kao samostalna ustanova na nacionalnoj razini.


„ Imamo jako puno preventivnih programa namijenjenih djeci i maldima, a provodimo i aktivnosti na jačanju  roditeljskih kompetencija, pomaganja roditeljima, educiranju mladih o emocionalnoj zrelosti, o nenasilnim vezama, o planiranju roditeljstva…,a  pružamo i usluge psiho socijalnog savjetovanja.


Zadaća Obiteljskog centra je među ostalim i da promovira udomiteljstvo, a udomitelji su za mene posebni ljudi koji imaju dvojaki izazov. Jedan je da djeci koja u nekom trenutku ne mogu biti sa svojim roditeljima pruže osjećaj mira, sigurnosti i pripadnosti i da im daju obiteljske vrijednosti, a s druge strane obitelji kada udome djecu na neki ih način  posvajaju i njihove biološke obitelji jer udomljenu djecu želimo vratiti njihovim roditeljima jednom kada budu spremni za skrb i brigu o svojoj djeci.


Ličko-senjska županija danas ima samo tri udomiteljske obitelji, a želimo ih imati puno više , među ostalim i kako bi  udomljena djeca ostala u ovoj županiji  i bila bliže svojoj biološkoj obitelji.“ rekla je ravnateljica Šešo i posebno zahvalila Gradu Senju na potpori koju pruža senjskom Obiteljskom centru u njegovu radu općenito,  ali i na novom ustupljenom prostoru za rad Obiteljskog centra  koji se  upravo uređuje.   


  


U svom obraćanju državna tajnica Mađerić istaknula je što sve ministarstvo čini na poticanju udomiteljstva.


„ Konstantno se radi na mjerama koje će obitelji  potaknuti udomiteljstvo, a pri njihovu donošenju od iznimne važnosti su nam konkretna iskustva naših  postojećih udomitelja.  Uz naše službe za socijalni rad i naše obiteljske centre koji su direktno vezani za promoviranje i konkretne postupke kod udomiteljstva Vlada RH je pokrenula izmjene i dopune zakona o radu u koje smo uvrstili fleksibilno radno vrijeme roditelja djece mlađe od osam godina, uvršten je i privremeni prelazak sa punog na nepuno radno vrijeme i  rad od , a te skupine radnika smo zaštitili tako da smo spriječili otkazivanje njihova ugovora o radu.


Novim zakonom o dječjem doplatku proširili smo obuhvat korisnika za gotovo dvije trećine djece , a povećan je i iznos dječjeg doplatka. Uveli smo i očinski dopust koji je do sada koristilo 24 tisuće očeva, a uveli smo i dopust u trajanju od 6 mjeseci za one udomitelje koji skrbe o djeci do sedme godine života i pri tom imaju sva prava iz obaveznog mirovinskog osiguranja i pravo na plaćanje doprinosa. Izmjenama i dopunama Zakona o udomiteljstvu povećali smo iznos i opskrbnine i naknade za rad   udomitelja za što se godišnje izdvaja oko 41 milijun eura.


Trenutno imamo oko 2400 udomitelja od čega je 1300 udomitelja za djecu , a na smještaju u udomiteljskim obiteljima imamo više od 5700 korisnika  od čega je 2200 djece.“  rekla je državna tajnica Mađerić i dodala da raste i posvojiteljstvo, broj posvojene djece, u 2022.g.  godini posvojeno je 196 djece što je rekordan broj, a u 2023.g.posvojeno ih je 169. 


O zakonskom uređenju udomiteljstva  govorile su Marija Matković ispred županijske službe  za socijalni rad  i Tea Gračanin iz Obiteljskog centra u Senju, a projiciran je „Removed“, kratki film na temu udomiteljstva. 


Na temu važnosti podrške udomiteljima djece govorio je  socijalni pedagog,  ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici „Izvor“ Selce Nikica Sečen te  iznesao primjere dobre prakse, a o udomiteljstvu iz perspektive udomitelja govorila je Claudia Juranić Klarić , predsjednica Udruge udomitelja djece PGŽ „DAMDOM“. 


Bila je postavljena i prigodna izložba dječjih radova na temu obitelji koje su naslikali senjski osnovnoškolci i vrtićarci i time dali svoj doprinos  ovoj tribini  koja je još jednom potvrdila da je udomiteljstvo odgovoran, ali i plemenit čin kojim se djetetu pružaju mogućnosti  da upravo u obitelji, kao najpoželjnijem okruženju , odrasta, razvija se i stječe životne vrijednosti.