Foto: D. PRPIĆ
Vodovod Hrvatsko primorje – južni ogranak preuzet će lokalna vodoopskrbna poduzeća gradova Senj, Rab, Pag i Novalja te isporučitelje vodnih usluga iz općina Karlobag, Lopar, Kolan i Povljana
povezane vijesti
SENJ – Senjski gradski vijećnici na posljednjoj su ovogodišnjoj sjednici jednoglasno prihvatili pripojenje gradskog trgovačkog društva Vodovod i odvodnja Senj Vodovodu Hrvatsko primorje – južni ogranak iz Senja. Pripojenje je posljedica primjene Zakona o vodnim uslugama iz 2019. godine i Uredbe o uslužnim područjima iz srpnja ove godine koja je odredila da Vodovod Hrvatsko primorje – južni ogranak preuzme sva lokalna vodoopskrbna poduzeća na 28. uslužnom području u koje ulaze gradovi Rab, Pag i Novalja i čija će isporučitelji vodnih usluga uz Senj ubuduće djelovati kao podružnice Vodovoda Hrvatsko primorje – južni ogranak. Uz njih, u Vodovod Hrvatsko primorje – južni ogranak ulaze i isporučitelji vodnih usluga iz općina Karlobag, Lopar, Kolan i Povljana. Istovremeno ovi gradovi i općine su i osnivači Vodovoda Hrvatsko primorje – južni ogranak, a ovo okrupnjavanje znači da će usluge, cijene vodnih usluga, pravni položaj i održivo poslovanje isporučitelja vodnih usluga za navedene gradove i općine biti ujednačeno.
Integracija sustava
Kako ističe direktor Vodovoda Hrvatsko primorje – južni ogranak Milan Nekić, cijeli postupak pripajanja je usmjeren na integraciju vodno-komunalnog sustava Republike Hrvatske.
– Jedan od osnovnih ciljeva je provedba institucionalne i tehničke integracije javnih isporučitelja vodnih usluga, a ovo iz razloga što je ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju, reforma vodno-komunalnog sustava postala jedan od važnih strateških ciljeva – kaže direktor Nekić.
Prema Uredbi o uslužnim područjima iz srpnja ove godine, u Vodovod Hrvatsko primorje – južni ogranak kao podružnice ulaze Vodovod i odvodnja iz Senja, Komunalije iz Novalje, Komunalno društvo Pag, Vrelo iz Raba te Crno vrilo iz Karlobaga, Vodovod Povljana, Loparko iz Lopara i Komunalno društvo Kolan i većina gradskih i općinskih vijeća, osim dva, već je donijela odluku o pripajanju.
Senjski vijećnici su ovo pripajanje Vodovoda i odvodnje Senj pozdravili jer ono istovremeno znači da će se ujednačiti kvaliteta usluge i cijena. Ocijenjeno je da je odluka dobra jer će se ovako okrupnjeno poduzeće lakše nositi sa svim tržnim izazovima, kako kadrovski, tako i financijski i tehnički. U Vodovodu Hrvatsko primorje – južni ogranak će se nakon pripojenja mijenjati i udjeli gradova i općina i današnji vlasnički udjeli osnivača, odnosno jedinica lokalne samouprave, ovisno o vrijednostima koje lokalna poduzeća vodovoda i odvodnje unose preuzimatelju.
Rigorozne mjere
Vijećnike je zanimalo i što će biti s onim lokalnim samoupravama koje ovakvo pripajanje odbiju. Sudeći prema zakonskim odredbama, svi su se dužni pripojiti pa su za »neposlušne« određene rigorozne mjere. U slučaju odbijanja pripajanja Ministarstvo gospodarstva ovlašteno je donijeti akt da se konkretno poduzeće koje pruža vodne usluge pripoji preuzimatelju, a uz to postoji mogućnost da se takvom isporučitelju vodnih usluga uskrate naknade za korištenje i za zaštitu voda, kao i sredstva Hrvatskih voda i EU sredstva te da mu se ukine dozvola za obavljanje djelatnosti javne vodoopskrbe i javne odvodnje.
Sam postupak pripojenja je opsežan i među ostalim obuhvaća reviziju podataka o poslovanju svih subjekata koji se pripajaju, popise nekretnina i pokretnina u vlasništvu javnih isporučitelja vodnih usluga, odnosno lokalnih poduzeća za vodoopskrbu i odvodnju, njihove ugovore o koncesijama, podatke o radnicima koji se preuzimaju, o važećim ugovorima i sporovima, o izdanim instrumentima osiguranja, o poslovnim računima i svi drugi podaci vezani uz poslovanje, a s obzirom na to da sva ta lokalna poduzeća koja se pripajaju imaju status trgovačkih društava, neće biti potrebno provoditi postupke preoblikovanja.
Uredbom se određuje šest mjeseci kao krajnji rok za donošenje odluka o pripajanju, što znači do polovine siječnja 2024. godine. Do tog roka provest će se formalno-pravno pripajanje, nakon čega slijedi posao oko organizacije rada i uvođenje novih softvera pa bi zajedničko poslovanje moglo u potpunosti funkcionirati u drugoj polovini sljedeće godine.