Gospodarenje otpadom

Rakitovcu dozvola za daljnji rad, no selektiranje što prije

Marin Smolčić

Rad deponija za miješani otpad osiguran je do izgradnje regionalnog sabirnog centra, nakon čega se Rakitovac odmah sanira i zatvara. No kako je zbrinjavanje miješanog otpada peterostruko skuplje, Komunalac je već počeo s podjelom kanti za selektiranje otpada



GOSPIĆ – Poduzeće Komunalac prošlu je godinu okončalo s važnim rezultatom: ishodovana je dozvola za daljnji rad postojećeg odlagališta miješanog komunalnog otpada Rakitovac. Što ovo zapravo znači, rekao nam je direktor Komunalca Milan Mataija.


– To znači da je osiguran rad i korištenje ovog deponija do izgradnje regionalnog sabirnog centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje. Odmah nakon toga naš deponij se sanira i zatvara. Prema našim saznanjima, taj bi se regionalni centar trebao staviti u funkciju za dvije godine. Tada miješani kumunalni otpad ide u pretovarnu stanicu i od tamo se prevozi kamionima u Biljane Donje. To je dio nacionalne strategije po kojoj će se dio komunalnog otpada iz Ličko-senjske županije zbrinjavati u Biljanima Donjim, a dio u Karlovačkog županiji. Međutim, sve to košta. Miješani komunalni otpad se posvuda u RH plaća po cijeni od 1.100 kuna po toni. Naša lokalna odlagališta sada za tonu otpada naplaćuju po 200 kuna. Na taj način cijena zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada raste za više od pet puta! Zato je cilj svih nas građana da smanjimo taj miješani komunalni otpad razdvajanjem na kućnom pragu – najavljuje Mataija.


Nabava kanti


Direktor Komunalca to potkrepljuje činjenicom da je za tu namjenu već nabavljeno 3.000 kanti zapremine 120 litara, u vrijednosti nabave oko milijun kuna. Dio kanti je već podijeljen, a dio je spreman za podjelu tijekom veljače i ožujka. U međuvremenu je stiglo još 2.000 kanti pa će ukupna kvota iznositi 6.000 komada. Ovo je dar iz EU fonda. Mataija nam dalje definira…




– Na ovaj način će svako domaćinstvo u Gospiću, uz postojeću zelenu kantu, dobiti još plavu i žutu. Na taj način će se selektirati papir, plastika i staklo. Kada se bude tako odvajao miješani otpad, domaćinstvu ostaje količina smanjena za oko 50 posto. Dok je god u funkciji naše odlagalište Rakitovac, mi ćemo vagati sav miješani komunalni otpad. Na taj način Ministarstvo zaštite okoliša ima točan podatak o količinama miješanog komunalnog otpada koji smo mi deponirali – naglašava Milan Mataija.


Stižu i novi kamioni


Poduzeće Komunalac iz Gospića dobilo je na jednom EU natječaju dva milijuna kuna za nabavu dva nova kamiona za prikupljanje otpada i već je raspisan natječaj. U pitanju su kamioni s dvije komore i s tehničkim uvjetima za uspostavljanje odvajanja otpada na samom početku ovog procesa. Osim toga, kreće se i s izgradnjom reciklažnog dvorišta pa bi na taj način Komunalac i Grad Gospić u potpunosti udovoljili sve strože zahtjeve Europske unije kada je u pitanju briga i iskoristivost otpada.


Hoće li se ovim značajnim napretkom odagnati ružne slike bacanja otpada po okolnim živicama, stvar je osobne kulture i svijesti o činjenici da bismo naš planet trebali ostaviti u modro-zelenoj nijansi generacijama koje dolaze.




Marin SMOLČIĆ