Udar na kućni budžet

Primjer iz Otočca. Komunalcu je poskupjela struja, građanima cijena vode odmah skočila za punih sto posto!

Jagoda Marić

Cijena vode za kućanstva u Otočcu je porasla sa sedam na 14,57 kuna / Foto BORIS ŠĆITAR/PIXSELL

Cijena vode za kućanstva u Otočcu je porasla sa sedam na 14,57 kuna / Foto BORIS ŠĆITAR/PIXSELL

Razlog za povećanje cijena i veće račune već u kolovozu je povećanje cijene električne energije za više od 330 posto, pojašnjava gradonačelnik Otočca



 


ZAGREB – Sve više komunalnih poduzeća u Hrvatskoj mora ugovarati nabavu električne energije po cijenama koje su višestruko veće od onih koje su plaćali dosad i o Vladinim će mjerama ovisiti koliki će dio tog poskupljenja morati preliti na poskupljenje vode. Vladine mjere čekaju i u riječkoj tvrtki Vodovod i kanalizacije kojoj će trošak električne energije u sljedećih godinu dana biti četiri i pol puta veći nego u prethodnih 12 mjeseci.


Kako takvo poskupljenje električne energije utječe na konačne cijene vode za kućanstva i poduzetništvo, pokazuje i primjer Otočca, gdje je tvrtka Komunalac i prije Vladinih mjera podigla cijene. Trošak električne energije Komunalcu je porastao više od četiri puta, a posljedica su dvostruko skuplje vodne usluga. Tako je cijena vode za kućanstva i višestambene zgrade porasla sa sedam na 14, 57 kuna, dok je korisnicima poslovnih prostora voda s devet kuna poskupjela na 20 kuna po kubnom metru. Povećala se više nego dvostruko i cijena vode za socijalno ugrožene i to s 4,10 kuna na 8, 85 kuna.




Razlog za povećanje cijena i veće račune već u kolovozu je, pojašnjava gradonačelnik Otočca Goran Bukovac, povećanje cijene električne energije za više od 330 posto, ali napominje da su uz to poskupjeli i ostali energenti koji su neophodni za neometano pružanje vodoopskrbnih usluga. Navodi on da je lož ulje skuplje za 71 posto, ali za 39 posto poskupjele su i vodovodne cijevi, vodovodni fazonski komadi i armatura za 65 posto, vodomjeri za 48 posto, a računovodstveni programi za 133 posto.


Foto M. SMOLČIĆ

Goran Bukovac / Foto M. SMOLČIĆ


Dotrajali sustavi


No, problemi u otočkom vodovodu, kao i u brojnim gradovima i općinama u Hrvatskoj nisu od jučer i prije poskupljenja energenata i ostalih materijala, vodoopskrbni sustavi imali su problema s pokrivanjem troškova i s visokim gubicima vode.


– Društvo Komunalac d.o.o. već godinama bilježi poslovne gubitke, ponajprije jer tadašnje rukovodstvo nije usklađivalo poslovanje tvrtke s tržišnim kretanjima. Vodoopskrbni sustav na području grada Otočca je dotrajao i bilježi gubitke vode od čak 85 posto, zbog čega je u posljednjih godinu dana već jednom rasla cijena vodnih usluga. Zbog navedenog poskupljenja energenata, bili smo primorani dodatno povećati cijene usluga, pojašnjava Bukovac stanje u lokalnoj tvrtki. Njegove riječi znače da komunalac na kraju do krajnjih korisnika dostavi tek 15 posto zahvaćene vode te da ostatak iscuri iz cijevi i prije nego što dođe do korisnika. Procjena je da se u Hrvatskoj izgubi prosječno oko 50 posto vode u javnoj vodoopskrbi.


Na pitanje hoće li s novim poskupljenjem Komunalac pokriti troškove poslovanja ili građanima možda prijeti još koje poskupljenje, gradonačelnik Otočca odgovara nam da će povećanje cijena vodnih usluga pokrit troškove poslovanja i osigurati redovnu isporuku vodnih usluga, ali i uklanjanje tekućih kvarova i redovne servise.


– Iskreno se nadam da građanima ne prijeti novi rast cijena. No, odgovor na to pitanje sada ne ovisi o rukovođenju tvrtkom Komunalac, niti o gradskoj vlasti, nego isključivo o daljnjim tržišnim kretanjima, povećanju cijena i divljanju inflacije. Gradska vlast Grada Otočca svjesna je opterećenja koje za građane predstavlja povećanje cijena te će voditi računa da udar na džepove građana bude što manji, u onim uslugama na koje Grad ima direktan utjecaj, poručuje Bukovac.


Vladine mjere


Kad su u pitanju Vladine mjere koje bi pri tome mogle pomoći, Bukovac napominje da inflacija nije samo hrvatski problem, već da je rezultat i zatvaranja ekonomije zbog pandemije koronavirusa, ali i aktualnog rata u Ukrajini te preslagivanja na svjetskoj političkoj sceni.


– Vjerujem da Vlada RH radi u najboljem interesu naših građana. Svjedočimo najvećoj inflaciji od osnutka RH i sasvim sigurno je da nije lako donijeti paket mjera koje će ublažiti divljanje cijena u zemlji ne tako stabilnog gospodarstva. Mislim da bi svakako trebalo razmisliti o daljnjim poreznim rasterećenjima kako građana, tako i poduzetnika, smanjenju PDV-a i ostalih poreza, ali i o racionalnijem upravljanju tvrtkama u državnom vlasništvu, što bi zasigurno pridonijelo i manjem cjenovnom rastu usluga koje te tvrtke pružaju, poručuje Bukovac. No, koju god mjeru Vlada izbrala, pa makar se odlučila i na kombinaciju svih navedenih mjera, u mnogim će lokalnim zajednicama biti teško izbjeći rast cijena vode.