Ornitološka akcija

Prebrojavanje ptica vodarica u Nacionalnom parku Plitvička jezera omela hirovita zima

Marin Smolčić

Divlje patke u Nacionalnom parku Plitvička jezera

Divlje patke u Nacionalnom parku Plitvička jezera

Susreti s raznolikim i brojnim vrstama ptica na zimovalištima svaki put su poseban doživljaj. Tvrde nam to i rendžerske ekipe NP Plitvička jezera koje već danima obilaze jezera i snimaju stanje na terenu



 


NP Plitvička jezera već desetljećima sudjeluje u ornitološkim akcijama kada tijekom siječnja broje ptice vodarice na tome području. Naime, brojne vrste ptica  vodarica dolaze na svoja odredišta nacionalnog parka i zaposjedaju nezaleđene vodene površine na kojima će provesti zimu. Inicijativa za zimsko prebrojavanje ptica pokrenuta je 1967. od strane Wetlands Internationala kako bi se identificirala međunarodno važna vodena i močvarna staništa za ptice, pratile promjene te poduzele mjere njihovog očuvanja. 


Prebrojavanje vodarica vrlo je zahtjevno, ali i izazovno. Obuhvaća veliki broj lokaliteta i sudionika diljem svijeta. Susreti s raznolikim i brojnim vrstama ptica na zimovalištima svaki put su poseban doživljaj. Tvrde nam to i rendžerske ekipe NP Plitvička jezera koje već danima obilaze jezera i snimaju stanje na terenu. Voditelj Službe zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja Nacionalnog parka je Kazimir Miculinić koji je zadovoljan tijekom ove akcije, iako im vremenske prilike nisu išle na ruku.


Plitvička jezera


Vremenske prilike diktiraju tempo




 


-Brojanje vodarica se ove zime produljilo zbog gotovo svakodnevne izmjene kiše, snijega, južine i studeni. Apsolutno smo zadovoljni dosadašnjim rezultatima ovoga posla. U Hrvatskoj se Zimsko prebrojavanje vodarica provodi na više od 500 lokaliteta među kojima je i Nacionalni park Plitvička jezera. Najveći dio vodenih površina Parka predstavljaju oligotrofna jezera (jezera siromašna hranjivom) i manji vodotoci koji ih snabdijevaju vodom. Takvi vodeni ekosustavi ne podržavaju veliki broj vodarica kao druga vodena i močvarna staništa poput Kopačkog rita, Vranskog jezera i sl. gdje se ptica tijekom zimskog prebrojavanja broji na tisuće, ali su od iznimnog značenja za njihovo očuvanje, posebno rijetkih i zaštićenih vrsta koje preferiraju takva staništa. Nacionalni Park Plitvička jezera statusom zaštićenog područja na UNESCO-vom Popisu Svjetske prirodne baštine osigurava im vrlo visoki stupanj zaštite.


 


Prvi put zabilježen crvenogrli plijenor


 


Tijekom ovogodišnjeg Zimskog prebrojavanja ptica vodarica prvi put je zabilježen crvenogrli plijenor (Gavia stellata), za vrijeme slučajnog turističkog posjeta Nacionalnom parku Plitvička jezera od strane Tarika Dervovića, člana Ornitološkog društva “Naše ptice” iz Bosne i Hercegovine, prvoga dana  2024. godine. Crvenogrli plijenor rijetka je i strogo zaštićena vrsta, navedena u Dodatku II Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa (Bernska konvencija).


Zabilježen je nakon dugo vremena i crnogrli plijenor (Gavia arctica) – dvije jedinke od strane djelatnika Službe zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja Nacionalnog parka Plitvička jezera koji su provodili monitoring. Isto je rijetka i strogo zaštićena vrsta, navedena u Dodatku II Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa (Bernska konvencija). Vrsta je za područje Parka zabilježena samo dva puta: opažanje Hainarda  1955. i opažanje ornitologa Gordana Lukača za vrijeme Zimskog prebrojavanja ptica 2001., rekao nam je voditelj Službe Kazimir Miculinić.


Njegovi timovi će unatoč hirovitim vremenskim prilikama nastaviti s obilascima terena, snimati vodarice i predočiti stručne rezultate ove akcije koju niti vremenske (ne)prilike nisu mogle omesti u provedbi.