povezane vijesti
PERUŠIĆ – Prošlog vikenda Pećinski park Grabovača registrirao je više od 300 posjetitelja. To su sve osobe koje su ušle u špilju Samograd, no bilo je i onih koji su samo obilazili poučne staze. Ove i još nekoliko informacija s nama je podijelila ravnateljica ove Javne ustanove Jelena Milković.
– Do kraja 2024. očekujemo više od 15.000 posjetitelja (špilja Samograd plus posjetitelji na Ulazu 2 – Ćojluk koji su zainteresirani za paintball, poučne i pješačke staze). Kad bi pribrojili i sve ostale posjetitelje koji se kreću Pećinskim parkom Grabovača izvan radnog vremena, procjenjujemo da se radi o brojci od oko 20.000 posjetitelja godišnje. Prošle godine PP Grabovaču posjetilo je 14.712 posjetitelja, rekla je ravnateljica Milković.
Također doznajemo da će ovaj park za posjetitelje biti dostupan još dva vikenda. A onda?
– PP Grabovača otvoren je za posjetitelje još dva vikenda u mjesecu studenom, a 7. prosinca ćemo organizirati tradicionalnu Božićnu čaroliju na Grabovači i to će biti zadnja prilika za posjetiti špilju Samograd u ovoj godini, dodaje Milković.
Brojni projekti
Ova Javna ustanova je tijekom 2024. godine često bila tema u medijima. Razlog tomu bile su brojne aktivnosti na terenu i realizacija mnogih projekata. Ravnateljica Milković definirala nam je tek neke od provedenih projekata.
– Od projekata istaknula bih projekt Obnova eko dječjeg igrališta u Pećinskom parku Grabovača koji sufinancira Fond za zaštitu okoliša i prirode. Ukupna vrijednost projekta bila je 4.260 eura, gdje nam je cilj bio obnova i rekonstrukcija postojećih te uređenje i postavljanje novih edukativnih elemenata. Svakako su nam bitni i projekti koje financiraju Europske snage solidarnosti, u sklopu projekta Zaštita prirode, ukupne vrijednosti 53.000 eura. Ljetos smo ugostili 24 volontera na dva i pol mjeseca. Kod tih projekata bit je edukacija lokalne zajednice te smo vrlo uspješno proveli brojne aktivnosti. Izdvojila bih Ljetnu školu za djecu i mlade koje je ove godine okupila rekordan broj djece, čak 42.
Važan nam je i likovni natječaj Geobaština i bioraznolikost Like koji smo proveli u suradnji s OŠ Perušić, a na natječaj je pristiglo više od sto učeničkih radova iz svih dijelova Hrvatske. Vrlo uspješan bio je i projekt koji provodimo u suradnji s Narodnom knjižnicom Općine Perušić gdje je cilj poticanje čitanja i aktivnog boravka u prirodi pa je tako ove godine špilju Samograd besplatno obišlo više od 300 čitača iz cijele Hrvatske. Treba spomenuti i projekt Cardikarst čiji je cilj praćenje dinamike i distribucije ugljičnog dioksida u kršu.
U sklopu projekta, a u suradnji s Geografskim odsjekom PMF-a Zagreb, u PP-u Grabovača održali smo radionicu za stručnjake iz sektora zaštite prirode, istraživače i ostale zainteresirane na temu praćenja koncentracije ugljičnog dioksida u speleološkim objektima, nabrojila je ravnateljica Jelena Milković, ali ova ustanova na ovome ne misli stati.
Planovi
Naime, već sljedeće godine planiraju provesti brojne aktivnosti i projekte. Planira se projekt Nepoznata priroda koji će financirati Europske snage solidarnosti u vrijednosti 60.000 eura, gdje ponovo planiraju ugostiti volontere iz brojnih europskih zemalja.
Također planiraju i izgradnju mini tematskog parka, vezanog uz mitologiju na Ulazu 2, Ćojluk, na obali rijeke Like. U planu je i ulaganje u izgradnju Mini zone sa životinjama u Pećinskom parku Grabovača.
Općina Perušić je trenutno u fazi završetka obnove Starog grada Perušića, te je plan da se upravljanje ovim objektom prebaci na JU PP Grabovača pa bi ovaj lokalitet mogao biti u funkciji od srpnja 2025. godine. U planu je i otvaranje dječje planinarske staze koja bi u potpunosti bila prilagođena najmlađima i obogaćena dodatnim sadržajima za djecu.