U zbirci ima vrlo vrijednih primjeraka hladnog i vatrenog oružja, kao i vojne opreme koja potječe iz vremena od 17. do 21. stoljeća
povezane vijesti
SENJ – Mnogobrojni kulturno-povijesni spomenici i arheološki ostaci svjedoče o burnoj prošlosti grada Senja, a među njima značajno mjesto zauzima Zbirka oružja i vojne opreme, jedna od zbirki Gradskog muzeja Senj koja među posjetiteljima uvijek budi velik interes, kaže ravnateljica Gradskog muzeja Senj prof. Blaženka Ljubović. Zbirku čini 99 jedinica raznovrsnog povijesnog oružja kao što je hladno oružje, vatreno oružje i vojna oprema.
Stručno je obrađena i restaurirana te Rješenjem Ministarstva kulture RH od 10. rujna 2015. godine upisana u Registar kulturnih dobara RH, a gotovo svi predmeti su restaurirani u razdoblju od 2001. do 2016. godine u radionici vrsnog restauratora Janka Jeličića. Zbirka je sakupljana postupno, nastajala je darivanjem, a manjim dijelom i otkupom pojedinih predmeta. Tijekom sakupljanja bilo je i situacija da su darovani predmeti bili većim dijelom oštećeni. Međutim, nakon restauracije ipak su zavrijedili da budu uključeni u fundus zbirke.
Vrijedni primjerci
– U zbirci ima vrlo vrijednih primjeraka hladnog i vatrenog oružja, kao i vojne opreme koja potječe iz vremena od 17. do 21. stoljeća. Tu su zanimljivi primjerci mletačkih mačeva (sciavona), austrijskih sablji, turskih jatagana te raznih pištolja. Senj nije mimoišlo zlo kao što su Prvi i Drugi svjetski rat te se stoga u ovoj zbirci nalazi velik broj hladnog i vatrenog oružja iz tog vremena. Također, značajan dio zbirke čine puške i pištolji paljenja na kremen iz 18. stoljeća, paljenja na kapislu iz 19. stoljeća pa sve do strojnog oružja koje potječe iz 20. stoljeća. Poseban dio zbirke prikazuje i skromno naoružanje i opremu kojom je ne samo Senj, već cijela Hrvatska krenula u Domovinski rat braniti domovinu – predstavlja zbirku ravnateljica Blaženka Ljubović i dodaje da je tijekom svoje duge i burne povijesti grad Senj geopolitički bio na vjetrometini europskih velesila, Habsburške Monarhije sa sjevera, Osmanskog Carstva s istoka i Venecije sa zapada. Zato je morao razviti vojničku tradiciju svojih stanovnika te oružjem i vojnim umijećem branitelja sačuvati svoju slobodu. U tome im je pomagala tvrđava Nehaj na kojoj se i danas nalaze topovi koji su branili prilaz gradu s mora i s kopna, a svako oružje, osim o svojoj namjeni, svjedoči o društvenom uređenju i načinu ratovanja iz vremena u kojem je nastalo, razini tehnologije i znanosti, ali i o umjetničko-obrtnom oblikovanju.
Pitanje prestiža
– Budući da je kroz veći dio povijesti posjedovanje što većeg i ljepše ukrašenog oružja bilo pitanje prestiža, veliku ulogu pri njegovom oblikovanju i proizvodnji imala je i estetika. To nam posebno dokazuju pojedini primjerci oružja kao što su orijentalne puške i sablje koje su bogato ukrašene slonovom kosti i sedefom. Posjedovanje ovakvog oružja svjedoči nam o važnosti Senja kao trgovačkog središta u pomorskom prometu između tadašnjih velikih trgovačkih centara istoka i zapada. Nema sumnje da ova zbirka pridonosi bogatstvu i raznovrsnosti bogate kulturno-povijesne baštine grada Senja, a ujedno je i dokaz da su Senjani tijekom povijesti branili i obranili svoj grad. U svojoj dugoj prošlosti Senj pamti brojne osvajače, monarhije, carstva i kraljevstva te njihove vladare. Svatko od njih ostavio je traga na prošlost ovoga grada, ali nikada se na zidinama senjskim nije vijao konjski rep, niti sjedio mletački lav, a ni trajno zveckala austrijska sablja. To je grad slavnih ratnika i književnika koji se kroz svoju bogatu i burnu prošlost odupirao svakoj sili silom, ali se u isto vrijeme brinuo i za svoj duhovni rast – zaključuje prof. Blaženka Ljubović.