
povezane vijesti
Nakon prikupljenih svih zakonom propisanih dokumenata i dozvola, u zaleđu Senja, na području Krivog Puta, na lokaciji Vrataruša otpočela je izgradnja Vjetroeletrane Vrataruša II ukupne snage 24 MW. Ujedno, ovo je nastavak gradnje vjetroelektrane “Vrataruša I”, koja je u pogonu od 2010.g. i ima 14 vjetroagregata ukupne snage 42 MW, pa će u konačnici Vjetropark Vrataruša imati ukupnu snagu od 66 MW.
Vjetropark Vrataruša II nalazi se unutar granica prostora koji je definiran Prostornim planom Ličko – senjske županije i Prostornim planom Grada Senja, a obuhvaća izgradnju 7 vjetroagregata snage po 3,5 MW uz ograničenje jednog vjetroagregata na 3,0 MW.
U okviru izgradnje druge faze vjetroparka izgraditi će se i servisni makadamski putevi do pozicije svakog vjetroagregata i to u pravcu širine 5,0 m, u koridoru od 10,0 m, dok se u krivinama širina povećava ovisno o tehničkim uvjetima transporta, a veličina pojedinog platoa biti će dimenzija od cca 75 x 45 m, ukupne površine cca 3 375 m2.
Gradit će se i ukopana kabelska mreža srednjeg napona za povezivanje novoizgrađenih agregata s postojećom kabelskom srednjenaponskom mrežom s tim da će se Vrataruša II preko postojeće TS Vrataruša priključiti na 110 kV prijenosnu mrežu.
Kako se u dokumentima navodi vjetroelektrane su energetska tehnologija s minimalnim učinkom na okoliš. Nema procesa izgaranja, emisija štetnih tvari, utjecaja na kvalitetu zraka ili vode, degradacije tla, a nakon završetka životnog vijeka i demontaže postrojenja ne ostaje nikakav otpad koji treba trajno pohraniti i koji dugoročno štetno opterećuje okoliš. Više od 90% mase vjetroagregata sastoji se od čelika, željeza, bakra, aluminija i drugih metala za koje već sada postoji visoki stupanj recikliranja.
Osnovni cilj izgradnje vjetroelektrane je maksimalna proizvodnja električne energije uz najmanji mogući utjecaj na okoliš te razumne troškove pogona i održavanja.
Uz Vjetroelektranu Senj instalirane snage 156 megavata i Vjetroparka Vrataruša sa ukupnom snagom od 66 megavata, senjsko područje odista se može nazvati područjem zelene energije. Sve to zahvaljujući senjskoj buri čija je snaga ukroćena u lopatice vjetrenjača i daje ekološki čistu električnu energiju.