Zadnji dan simpozija sudionici su obišli Pećinski park Grabovača – špilju Samograd, Veliku Kozaricu i poučnu stazu „Čovjek i krš“ te se raspravljalo o metodama istraživanja, interpretaciji i razvoju u smjeru geoturizam i suvremenog znanstvenog obrazovanja, pojasnila nam je ravnateljica Milković
povezane vijesti
PERUŠIĆ Trodnevni Međunarodni simpozij “Georaznolikost i geobaština – stanje i perspektive” održan u Pećinskom parku Grabovača okupio je stotinjak eminentnih stručnjaka iz područja zaštite prirode, obrazovanja, znanosti i turizma. Razmatrale su se teme georaznolikosti, geobaštine, geokonzervacije i geoturizma, a kroz primjere iz prakse predstavljene su lokacije na kojima je geobaština na odgovarajući način evidentirana, vrednovana, zaštićena i interpretirana.
Tijekom simpozija obilježeno je i nekoliko važnih obljetnica: 230. obljetnica od prvog zabilježenog posjeta špilji Samograd (1792. godina); 140. obljetnica rođenja dr. Josipa Poljaka, 100 obljetnica njegove disertacije (prve speleološke disertacije u Hrvatskoj iz 1922. godina); 85. obljetnica rođenja geomorfologa prof.dr.sc. Andrije Bognara i Međunarodni dan georaznolikosti (6. listopada). Ravnateljica PP Grabovača Jelena Milković naglašava:
-U sklopu edukativnog programa pod nazivom „Istraživači 21. stoljeća“ održane su i radionice za djecu osnovnih škola „Znanstveni piknik“ gdje su djeca mogla doznati što istražuju stručnjaci na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, kako prirodu istražuju stručnjaci Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, a kako ju dokumentiraju i štite stručnjaci koji upravljaju zaštićenim područjima. U sklopu otvorenja simpozija predstavljena je i izložba u čast dr. Josipa Poljaka „Pećine hrvatskog krša 1922. -2022.“
Zadnji dan simpozija sudionici su obišli Pećinski park Grabovača – špilju Samograd, Veliku Kozaricu i poučnu stazu „Čovjek i krš“ te se raspravljalo o metodama istraživanja, interpretaciji i razvoju u smjeru geoturizam i suvremenog znanstvenog obrazovanja, pojasnila nam je ravnateljica Milković čiji je tim sinoć ispratio doma zadnje goste s ovog simpozija.
U cijeli projekt bili su uključeni brojni učenici osnovnih i srednjih škola, volonteri i ljubitelji prirode s šireg područja Gospića i Perušića.