Gradski muzej

Noć muzeja u Senju. Predstavljena Numizmatička zbirka s novcem iz raznih povijesnih razdoblja

Dorotea Prpić



SENJ- Brojni posjetitelji, otvorenje Numizmatičke zbirke i cjelovečernje druženje obilježilo je ovogodišnju 19.Noć muzeja održane u Gradskom muzeju Senj pod motom „Muzeji i nova publika“, a kako je na otvorenju izložbe istaknula kustosica Muzeja prof. Ana Vukelić Biondić ova tema Noći muzeja odgovarajuća je u vremenu kada nove generacije tragaju za inovativnim i kreativnim muzejskim sadržajima, u kojima će i sami sudjelovati.
„ U tom smislu, utjecaj muzeja u stvaranju nove publike, na formiranje stavova novih generacija o globalnim temama čovječanstva je ogroman, kao i na razvoj tema važnih za opstojnost i održivi razvoj lokalnih zajednica. Ovo je stoga još jedna prilika za prezentaciju i komunikaciju muzejskih sadržaja i stvaranje nove publike.“ istaknula je kustosica Vukelić Biondić.


Numizmatička zbirka predstavljena javnosti sadrži novac iz raznih povijesnih razdoblja, od kojih najveći dio čini kovani, a manji papirnati novac, medalje i značke. Sakupljan je raznim načinima, najčešće arheološkim istraživanjima na brojnim lokalitetima u gradu Senju i okolici i darovima pojedinaca i otkupima.


„ U sakupljenoj građi nalazimo izvorna svjedočanstva o etničkim, teritorijalnim, društveno-gospodarskim,upravno-administrativnim i političkim pojavama i promjenama na prostorima Senja i okolice, i o civilizacijskim dosezima na ovim prostorima. Brojni su arheološki lokaliteti na području Senja i okolice, kao što su Mala vrata, vrt Olivieri (kasnije DIP), Čopićevo naselje – Varoš – Dolac, brdo Nehaj, područje kod dječjeg vrtića na prostoru Štele te trg Cimiter. U Gradskom muzeju Senj dio numizmatičke zbirke čine i kovanice i papirnati novac država koje su bile u sastavu Habsburške Monarhije te novčanice države SHS , Kraljevine Jugoslavije , SFR Jugoslavije i dio iz vremena NDH. Možemo zaključiti, na temelju dosadašnjih istraživanja i materijalnih dokaza, da se novac kao platežno sredstvo na senjskom području pojavio i koristio u 3. st. pr. Krista, što znači da se budućim slučajnim nalazima i sustavnim arheološkim istraživanjima godina prvih nalaza može pomaknuti u ranija stoljeća.“ rekla je govoreći o izložbi ravnateljica Gradskog muzeja Senj prof. Blaženka Ljubović i dodala da je Numizmatička zbirka, kao i svaka u senjskom Muzeju, značajna i za Muzej i za grad Senj jer su kulturna baština i nasljeđe neizmjerna vrijednost koja se odnosi i na našu prošlost i na našu budućnost.




Povijest novca na području države SHS, Jugoslavije i SFRJ posjetiteljima je detaljno predstavio kustos prof. Vedran Tomljanović.


Na Noći muzeja bili su i predsjednik Gradskog vijeća Grada Senja Željko Tomljanović i dopredsjednik Vice Nekić, a izložbu je otvorio savjetnik – koordinator za kulturu i društvene djelatnosti u senjskoj Gradskoj upravi Mislav Bilović.