
Nove stepenice pred ostacima crkve / Foto D. PRPIĆ
U novoj su fazi, među ostalim, predviđeni radovi arheološkog sondiranja kako bi se našli izvorni zidovi crkve i njihova priprema za saniranje i djelomičnu rekonstrukciju
povezane vijesti
SENJ – Zahvaljujući sredstvima koje je Ministarstvo kulture i medija odobrilo senjskoj župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u visini od 150 tisuća eura nastavljaju se radovi na uređenju nekadašnje senjske crkve sv. Franje. Crkva se nalazila u centralnoj zoni zaštićene povijesne urbanističke cjeline Senja, a smatrala se i spomenikom uskoka jer su u njoj bili pokopani najugledniji uskoci i njihove obitelji. Zato se zove i grobnica uskoka koji su punih 80 godina bili simbol i ponos Senja. Sagradio ju je senjski kapetan Ivan Lenković i to iste godine kao i tvrđavu Nehaj, a uz crkvu sazidan je i franjevački samostan u kojem su stanovali franjevci do 1785. godine, kad ga je car Josip II. ukinuo.

Prostor nekadašnje crkve sv. Franje
Dugo zaboravljena
Crkva je u listopadu 1943. godine, za bombardiranja Senja u Drugom svjetskom ratu do temelja razrušena, ostao je samo toranj sa zvonikom, a sačuvane nadgrobne ploče danas su pohranjene u dvorištu Župnog ureda u Senju. Od tada samo je obnovljen zvonik, a prostor bivše crkve nije uređen, štoviše godinama je bio zapušten, ali je bilo nekoliko ideja o njegovu uređenju, među ostalim predlagalo se da tu bude mauzolej uskoka. Ali sve je ostalo samo na ideji.
Posljednjih nekoliko godina međutim intenzivirali su se radovi na prostoru nekadašnje crkve. Obavljeno je nepotpuno arheološko utvrđivanje zidova srušene crkve, otvorena je kruna temelja i djelomično niskog sloja nadtemeljnih zidnih struktura sjeverozapadnog i sjeveroistočnog pročelja, te su uklonjene dijelom nataložene strukture materijala.
U sklopu etapnog uređenja prostora tijekom 2023. i početkom 2024. godine obavljeno je zaštitno arheološko ispitivanje te prva faza radova kojima bi se omogućilo definiranje ovog prostora u kontekstu urbane strukture povijesne jezgre Senja, a počela je i djelomična rekonstrukcija vanjskog zida ulaznog pročelja crkve. Razgrađen i presložen dio zida na spoju sa zvonikom kojem je bila narušena vertikalna ravnina, a ugrađeno je i ulazno stubište nekadašnje crkve.

Nekadašnja crkva sv. Franje
Fazni radovi
Izvedeni radovi konzervirani su za nastavak radova u narednoj fazi vrijednoj oko 157 tisuća eura koju gotovo u cijelosti financira Ministarstvo kulture. Od radova u ovoj fazi među ostalim su predviđeni radovi arheološkog sondiranja kako bi se našli izvorni zidovi crkve i njihova priprema za saniranje i djelomičnu rekonstrukciju.
U svakom slučaju prostor u srcu starogradske jezgre Senja zaslužuje uređenje, ali i obvezu da se istakne povijesna vrijednost ovog prostora. To su prepoznali i u senjskoj župi gdje postupnim faznim radovima nastoje ovom prostoru dati primjerenu namjenu. Teško da se skoro može očekivati izgradnja crkve, prema predlošku kakva je bila ranije, ali makar sada, za prvu ruku treba otvoriti i pokazati temelje crkve i njene druge ostatke i na taj način podsjetiti da je tu nekada bila grandiozna crkve sv. Franje.