Lika

Nastavlja se borba protiv štetnog otpada u Gospiću

Marin Smolčić



Ličko-senjska županija i Grad Gospić našli su se u središtu ekološke katastrofe nakon otkrića da je na više lokacija u Hrvatskoj, uključujući i ovo područje, nezakonito odloženo čak 35.000 tona medicinskog i plastičnog otpada.


Istraga koju su proveli USKOK i Europol razotkrila je kriminalnu skupinu koja je u razdoblju od početka 2022. do rujna 2024. organizirala ilegalno odlaganje otpada, čime je ozbiljno ugrozila zdravlje građana i okoliš.


Nadležne institucije sada su usmjerene na rješavanje problema, a Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) pripremaju konkretne mjere sanacije.




Rezultati ove istrage svakako će se izravno manifestirati na strukture Grada Gospića koje su nekoliko godina uporno odvraćale novinare kako bi o svemu izvjestili javnost.


Pri tome je „pod tepih“ sklanjana činjenica o tonama aszbestnog smeća koje je odbacivano na smetlištu Rakitovac u tzv. posebnim kasetama.



U tijeku je prikupljanje podataka o nepropisno odloženom otpadu, pri čemu je rok za dostavu informacija jedinica lokalnih samouprava 10. ožujka.


Prvi okvirni podaci i procjena troškova sanacije bit će objavljeni do kraja ovog mjeseca, dok će lista prioritetnih lokacija i rokovi za uklanjanje otpada biti poznati u travnju. Očekuje se da će Grad Gospić, zbog razmjera ekološke štete, biti visoko na toj listi.


U ožujku će biti održane konzultacije s građanima i lokalnim vlastima, a jedna od ključnih rasprava odvijat će se upravo u Gospiću.


Ove konzultacije imaju za cilj informirati javnost o planiranim koracima i omogućiti lokalnim dionicima da sudjeluju u oblikovanju sanacijskih mjera.


Financiranje uklanjanja otpada osigurat će se kroz državna i lokalna sredstva. U slučajevima kada je odgovornost za odlaganje otpada poznata, teret sanacije snosit će pravne osobe koje su ga prvotno bile dužne ukloniti.


Kada je riječ o divljim odlagalištima pod upravom lokalnih samouprava, sanacija će biti sufinancirana od strane FZOEU-a, dok će preostali dio troškova (do 50 posto) pokriti lokalne vlasti.



Javne nabave za geodetske radove i dodatna istraživanja počet će u travnju, a uklanjanje otpada trebalo bi započeti najkasnije sredinom ove godine.


Otkriće ilegalnog odlaganja otpada u Gospiću još jednom je ukazalo na nužnost strožeg nadzora nad gospodarenjem otpadom u Hrvatskoj.


Osim hitnih sanacijskih mjera, ovaj slučaj potaknuo je i raspravu o potrebi za unapređenjem regulative kako bi se spriječile slične ekološke katastrofe u budućnosti.


U vrijeme kada se tadašnja politička struktura hvalila s povećanjem demografske slike na 20 tisuća stanovnika na području Gospića i otvaranjem novih proizvodnih radnih mjesta, od svega toga ostale su samo prazne priče i-deseci tona štetnog otpada.


Građani Gospića i cijele Ličko-senjske županije sada s nestrpljenjem očekuju konkretne poteze nadležnih institucija, kako u uklanjanju otpada, tako i u poduzimanju pravnih koraka protiv odgovornih.


Ožujak i travanj bit će ključni mjeseci u određivanju budućeg smjera gospodarenja otpadom u ovom dijelu Hrvatske.