Akcija utvrđivanja pojedinosti o masovnom partizanskom zločinu na kraju Drugog svjetskog rata
povezane vijesti
Nakon ekshumacije posmrtnih ostataka 57-orice vojnika i civila, pogubljenih bez ikakva suda od partizanske ruke na kraju Drugog svjetskog rata, a koja je provedena u kolovozu prošle godine, obavlja se utvrđivanje pojedinosti i činjenica u vezi s ovim žrtvama, što neki nazivaju identifikacijom, nakon čega bi, prema riječima Milana Tomljanovića, predsjednika senjske Udruge branitelja „Uskok-Senj“, ovi posmrtni ostaci trebali biti dostojanstveno sahranjeni.
Riječ je redom o mladićima Hrvatima, rodom iz Krivog Puta i okolnih mjesta i sela, pripadnicima postrojbi tzv. NDH, uglavnom dvadesetogodišnjacima, koji su bili pogubljeni na predjelu Krivog Puta, u Francikovcu, na lokaciji Likarevac, gdje je okrutna egzekucija provedena nad 84-oricom vojnika i civila.
Šestoricu pogubljenih sahranili su nedugo nakon tog događaja rodbina i mještani, a dvadeset i jednoga domaći ljudi tijekom prvog razdoblja, nedugo nakon tog događaja.
Posmrtni ostaci preostale 57-orice izvađeni su ljetos iz terena pod obraslom šikarom što je tu nastala nakon više desetljeća, a ekshumacija je trajala puna dva tjedna.
Milan Tomljanović je zahvalan, u ime svoje udruge kojoj je na čelu, prije svih ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu i državnom tajniku u tom ministarstvu, Senjaninu Darku Nekiću koji su ovim činom ekshumacije omogućili da se žrtve tog zločina nakon proteka toliko vremena napokon dostojanstveno sahrane.
„U ovu akciju bili smo aktivno uključeni, zajedno sa Ministarstvom hrvatskih branitelja i Ministarstvom unutrašnjih poslova, te ostalim resornim institucijama, a posla će biti još, jer na krivoputskom području još je najmanje dvadeset i više sličnih masovnih grobnica.
Došlo je vrijeme da se svi ovi posmrtni ostaci dostojanstveno sahrane, i to na mjestu koje bi trebalo biti uskoro određeno, vjerojatno u Krivom Putu“, govori Tomljanović.
Darko Nekić, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Vlade Republike Hrvatske kaže da se identifikacija, u onom standardnom značenju, ne može obaviti jer ne postoje krvni uzorci, ali se radi antropološka analiza uzoraka skeleta.
„Bit će to dovršeno uskoro, a dotad Grad Senj treba izgraditi grobnicu u koju će ti posmrtni ostaci biti sahranjeni.
Imamo popis ostalih, dvadesetak i više sličnih grobišta na ovom području i nastavit ćemo radom na njihovu otvaranju i utvrđivanju svih bitnih pojedinosti, kao i u Francikovcu”, rekao je Nekić.
Nakon ukopa ovih posmrtnih ostataka Tomljanović sa svojim suradnicima planira i postavljanje primjerenog spomen-obilježja žrtvama u povodu tog, kako bi ga se moglo nazvati, „malog Bleiburga“.