povezane vijesti
SENJ – U povodu Svjetskog dana zaštite okoliša potpisan je Memorandum o razumijevanju za suradnju u području zaštite prirode između Karpatskog rezervata biosfere iz Ukrajine te Javnih ustanova Nacionalni park Paklenica i Nacionalni park Sjeverni Velebit.
Hrvatska je 7. srpnja 2017. godine zajedno s devet zemalja, Albanijom, Austrijom, Belgijom, Bugarskom, Italijom, Rumunjskom, Slovenijom, Španjolskom i Ukrajinom, upisala proširenje serijske nominacije »Bukove prašume i izvorne bukove šume Karpata i drugih regija Europe« na Popis svjetske baštine UNESCO-a. Ukupno su uključena 63 područja bukovih šuma, od čega Hrvatska sudjeluje s tri područja, u nacionalnim parkovima Sjeverni Velebit i Paklenica. Riječ je o 1.289,11 hektara bukove šume koja se u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit nalazi u Strogom rezervatu Hajdučki i Rožanski kukovi te o 2.031,87 hektara šume na lokacijama Suva draga-Klimenta i Oglavinovac-Javornik u Nacionalnom parku Paklenica.
Iznimnost predloženih bukovih šuma u nacionalnim parkovima Sjeverni Velebit i Paklenica temelji se na njihovoj izvornosti, geografskom položaju, starosti i veličini. Obična bukva prirodno raste isključivo na području Europe i nigdje drugdje na svijetu. Fenomen da je jedna drvenasta biljna vrsta u posljednjih 12.000 godina uspješno kolonizirala gotovo cijeli kontinent prepoznat je kao izvanredna svjetska vrijednost. Glavni cilj uvrštavanja izvornih bukovih šuma na UNESCO-ov Popis svjetske baštine je sačuvati posljednje ostatke starih i izvornih europskih bukovih šuma koje su nekada bile široko rasprostranjene Europom.
– Ovim potpisanim memorandumom svi partneri iskazuju interes za suradnjom na području zaštite prirode i daljnjeg razvoja zaštićenih područja u kontekstu očuvanja UNESCO-ovog dobra svjetske baštine »Bukove prašume i izvorne bukove šume Karpata i ostalih regija Europe«. Također, partneri će težiti aktivnoj suradnji na području zaštite prirode, a posebno u provedbi praćenja stanja i upravljanja rijetkim biljnim i životinjskim vrstama i prirodnim staništima u Europi. Memorandumom je iskazan interes i za zajedničkom suradnjom u razvoju i implementaciji međunarodnih projekata te je stavljen naglasak na razmjenu ideja i iskustava među zaštićenim područjima, uzimajući u obzir potrebe održivog razvoja lokalne zajednice – ističu u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit.