povezane vijesti
U Sincu, naselju pored Otočca smještenom na vrelima rijeke Gacke, upriličena je danas komemoracija tijekom koje je otkriveno spomen-obilježje za petoricu poginulih hrvatskih branitelja.
Najprije je u Župnoj crkvi Svetog Ilije služena Sveta misa u spomen na sve poginule branitelje na kojoj su nazočili ministar hrvatskih branitelja i podpredsjednik Vlade Republike Hrvatske Tomo Medved, župan ličko-senjski Ernest Petry, zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić, saborska zastupnica Zdravka Bušić, gradonačelnik Grada Otočca Goran Bukovac sa suradnicima kao i brojna izaslanstva udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
U tim surovim godinama hrvatske povijesti u obrani Sinca i ovoga dijela Hrvatske poginuli su Mate Laškarin, Zoran Dubravčić, Milan Mravinac, Božo Tonković i Zvonko Dubravčić. Sudbina je htjela da je svaki od ovih heroja položio život u svakoj godini agresije na Hrvatsku.
O toj potresnoj simbolici govorio je predsjednik Mjesnog odbora Sinac Domagoj Matasić, a nastavio župan ličko-senjski Ernest Petry.
-Danas ćemo otkriti spomenik petorici heroja Domovinskog rata, Sinčarana na koje će nas vječno podsjećati ovaj spomenik, sa dva uzdignuta prsta i krunicom oko vrata. Tako smo započeli obranu Hrvatske, s domoljubljem i vjerom da istina i pravda moraju pobijediti. Sinac je još 1925. godine kao hrvatsko mjesto postavio spomen ploču kao podsjetnik o 1 000 godina krunidbe Kralja Tomislava.
Nedavno smo u znak štovanja promijenili ime osnovne škole u ime heroja Stjepana Sarkotića, velikana rođenog u Sincu koji je cijeli svoj život posvetio borbi za hrvatske ideale. Umro je u Beču 1939. godine, a kako nije moga biti sahranjen u Domovini, zadnja želja bila mu je da se njegov grob pospe zemljom iz Hrvatske.
Ponosne značajke cijeloga mjesta, a posebice crkva Svetog Ilije, povijesnog zdenca i zgrade osnovne škole na simboličan način pripadaju poginulim braniteljima. Dok sam ja na čelu ove županije nikada nećemo zaboraviti žrtve Domovinskog rata, kako sa ovih prostora, tako i sa cijele bojišnice, cijele okosnice RH.
Također ćemo voditi brigu o nadolazećim generacijama i nastojati zadržati opstojnost života na ovim prostorima, kako bi mladi ostali i opstali živjeti ovdje.
Na taj način neće biti uzaludne žrtve naših hrvatskih heroja. Uskoro ćemo u dvorištu ovdašnje osnovne škole sagraditi novo školslo igralište kako bi djeca dobila svoj prostor za igru. Znajte da će Ličko-senjska županiju uvijek skrbiti o cijelom prostoru svih osam Općina i sva četiri Grada, govorio je župan Petry, učestalo prekidan pljeskom nazočnih.
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved posebno je pozdravio obitelji poginulih branitelja, kao i sve predstavnike braniteljskih udruga.
-Ovo je spomen obilježje podignuto je u čast pet poginulih hrvatskih branitelja iz Sinca. Mate, Božo, Milan, Zoran i Zvonko potječu iz Sinca, naselja na izvoru prelijepe rijeke Gacke. Po rijeci je nazvano i ovo polje.
Danas odajemo počast ovim braniteljima, ali i svima koji su prepoznali to povijesno vrijeme 1991. godine i čvrsto preuzeli sudbinu Hrvatske u svoje ruke.
Pripadam generaciji koja je imala povijesnu priliku sudjelovati u ostvarenju tisućljetnog sna o ostvarenju slobodne i neovisne Domovine. Mi smo stvarali povijest, ali niti danas ne zaboravljamo naše drage prijatelje koji su na tome putu pali, svoje živote položili su na oltar Domovine.
Drago mi je reći da su nam naše žrtve, hrabrost i borba i dalje inspiracija i nadahnuće u donošenju svih teških odluka kakvih je, nažalost, u ovih proteklih nekoliko godina bilo mnogo: korona, požari, poplave, potresi i kriza s kojima se suočavamo.
To su izazovi, ali su samo odlučni i odgovorni ljudi sposobni odgovoriti na velike izazove i služenju svome narodu. Pri tome nam je žrtva naših branitelja i dalekovidnost prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana najbolja vodilja, rekao je ministar Medved i uz članove obitelji poginilih branitelja Sinca otkrio spomen obilježje, rad kipara Ivana Pavića Mrguda.