Razvoj turizma

Marko Sokolić: Lika je bajkovita i za mnoge još neotkrivena destinacija

Marin Smolčić

Svi živimo u nadi da će ovo proći, da ćemo se vratiti svojim životima i obavezama – Marko Sokolić / Foto M. SMOLČIĆ

Svi živimo u nadi da će ovo proći, da ćemo se vratiti svojim životima i obavezama – Marko Sokolić / Foto M. SMOLČIĆ

Lika ima toliko prekrasnih destinacija da je šteta s njima ne upoznati goste. Najčešća asocijacija odnosi se na Nacionalni park Plitvička jezera. Pa cijela Lika je bajkovita i puna ljepota i zanimljivosti, čemu se onda bazirati na jedno mjesto, na jednu destinaciju – uvjeren je Marko Sokolić



GOSPIĆ – Koncem prošle godine Obrtnička komora Ličko-senjske županije brojila je 1.152 obrta, što je uz postojeća Obiteljska poljoprivredna gospodarstva svakako gospodarska okosnica ovog dijela Hrvatske. I dok epidemija koronavirusa nije znatnije utjecala na rad OPG-ova, razorno se odrazila na aktivnosti obrtnika. Kao i u cijeloj državi. Broj ličko-senjskih obrtnika se u odnosu na 2019. godinu neznatno smanjio, dok će se tek vidjeti kakav je učinak na obrtnike epidemija COVID-19 imala u godini koja je tek započela.
Pod predsjedavanjem Marka Sokolića održana je ovih dana sjednica Upravnog odbora Obrtničke komore Ličko-senjske županije te se uglavnom razgovaralo o humanitarnoj akciji Hrvatske obrtničke komore prema potresom pogođenom području u Sisačko-moslavačkoj županiji, kao i općenito aktivnostima ličko-senjskih obrtnika. Zaključeno je da se usvaja prijedlog Hrvatske obrtničke komore te će Ličko-senjska komora uz ostale u RH kao i pripadajuća udruženja na posebno otvoren žiroračun pri HOK-u uplatiti tri posto ostvarenih prihoda u 2020. godini.


Ukusne i vrlo obilne porcije delicija restorana

Ono što su gosti restorana Maki odavno zamijetili jesu ukusne i vrlo obilne porcije delicija ovoga restorana. Marko Sokolić nam pojašnjava.
– Nije u pitanju razbacivanje hranom. Gostima serviramo normirane količine, možda malo više. Ne može se dogoditi da gostu servirate manje količine jela od propisanih. Ako ste došli iz nekog restorana koji se toga ne pridržava, onda se količine jela kod nas čine još većima!

 


Apel obrtnicima




Upućen je apel svima, posebno obrtnicima, koji žele pomoći da se uključe svojim financijskim donacijama uplatom na jedinstveni žiroračun. Kako je istaknuto, i hrvatski obrtnici imaju svog predstavnika u Sisku zaduženog za obrtničku materijalno-tehničku pomoć i koordinaciju podjele te bi prije upućivanja pomoći trebalo konzultirati Obrtničku komoru u Gospiću ili udruženje obrtnika.



Odmah nakon katastrofalnog potresa prema Banovini su iz Ličko-senjske krenuli kontingenti pomoći. Teško je u ovoj priči nekoga izdvojiti jer su svi dali koliko su mogli. Pomagalo se novcem, hranom, higijenskim potrepštinama, pokrivačima, grijalicama, kamp-kućicama… Mnogi su svoju pomoć uručili preko gradskih i općinskih društava Crvenog križa, a nekolicina prijevoznika vozili su je besplatno do krajnjih korisnika.



Predsjednik Obrtničke komore Ličko-senjske županije je 63-godišnji Marko Sokolić iz Gospića. Godinama slovi za vrlo uspješnog ugostitelja iza kojeg stoji 40 godina rada, a čiji se dosezi iznimno cijene i izvan granica Hrvatske. Uz suprugu učiteljicu, Marko nakon skorog odlaska u mirovinu ne planira »baciti koplje u trnje«. Dvojica sinova uspješno studiraju menadžment i ugostiteljstvo u Opatiji. Marko je dragovoljac Domovinskog rata i jedan od zapovjednika na gospićkom ratištu, pasionirani lovac i ribolovac, ali je posao ipak na prvome mjestu. Njegov restoran Maki najpopularniji je u Gospiću i široj okolici, poznat po održavanju svadbi, zabava, karmina, obiteljskih okupljanja… Po platnom spisku broji 22 zaposlenika.


Sokolićev restoran Maki vrlo je popularan u Gospiću i široj okolici / Snimio M. SMOLČIĆ

Sokolićev restoran Maki vrlo je popularan u Gospiću i široj okolici / Snimio M. SMOLČIĆ


 


Popunjenost – nula


– Osim restorana imam tri objekta s apartmanima i sobama za noćenje, ukupno 150 ležaja. Popunjenost tih objekata je u ovo vrijeme korone ravna nuli. Ponekad nazovu gosti, ali im ne možemo pružiti ništa osim noćenja. U normalnim situacijama najčešće kažemo da ugošćavamo hodočasnike na putu ili povratku iz Međugorja. Na taj način najlakše svedemo priču pod zajednički nazivnik. Brojne grupe turista na putu su prema Dalmaciji, a tu je i agencijski turizam prilikom obilaska Like. Kod nas dolaze gosti doslovno od Dubrovnika do Istre, od Vukovara do Gorskog Kotara i cijele Like. Mnogi su gosti prepoznali naš restoran pa dolaze iz inozemstva. Iz Italije, Austrije i Njemačke – govori nam Marko.
U ovo vrijeme epidemije svaki se razgovor i nehotice okreće u tome smjeru.
– Korona nas je sve uništila. Pravila nema jer je jednako pogibeljna za svaki dio Hrvatske. U medijima se često govori o pridržavanju pravila za prevencije. Mi obrtnici smo za to da se sva pravila moraju poštovati pa čak ako budu i strožija negoli sada. Samo da se riješimo ove epidemije i nastavimo živjeti i raditi kao prije. Sada nešto malo rade prijevoznici, frizeri i vrlo malo građevinara koje je osim korone u poslu omela i zima.


 Osim restorana, Sokolić ima tri objekta s apartmanima i sobama za noćenje / Snimio M. SMOLČIĆ

Osim restorana, Sokolić ima tri objekta s apartmanima i sobama za noćenje / Snimio M. SMOLČIĆ


 


Dolazi proljeće


Pitamo Marka Sokolića kako dalje, kakva je perspektiva obrnika Ličko-senjske županije…
– Teško je na to odgovoriti. Svi se nadamo da će se dogoditi kao po onoj staroj izreci da nakon ružnog vremena uvijek dolazi lijepo i sunčano vrijeme. Nadamo se poboljšanju situacije već oko Uskrsa, dolazi proljeće i sve se budi. Svi živimo u nadi da će ovo proći, da ćemo se vratiti svojim životima i obavezama. Među ugostiteljima postoji nepisano pravilo da se svakih deset godina lokal renovira i ako je moguće, povećavaju se kapaciteti pa sada imam 250 sjedećih mjesta – zaključuje Marko Sokolić.
Ova epidemija omela ga je u još jednom novom segmentu posla. Kanio je nabaviti minibuseve i organizirati turističke rute kroz Liku.
– Lika ima toliko prekrasnih destinacija da je šteta s njima ne upoznati goste. Najčešća asocijacija odnosi se na Nacionalni park Plitvička jezera. Pa cijela Lika je bajkovita i puna ljepota i zanimljivosti, čemu se onda bazirati na jedno mjesto, na jednu destinaciju. Imamo i Nacionalni park Sjeverni Velebit, Utočište za medvjede u Kuterevu, Park prirode Velebit, Crkvu hrvatskih mučenika u Udbini, Pećinski park Grabovaču, rijeku Gacku, vožnju panoramskim čamcima po rijeci Lici, Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu, rodnu kuću dr. Ante Starčevića… Na svega »korak« smo od mora. Gdje su tu još lov i ribolov? Tko bi se svega sjetio? Lika je prekrasna i za mnoge goste još neotkrivena!