Sedam godina Klastera koji je promijenio turističko poimanje Like
povezane vijesti
- Glavina poručio malim iznajmljivačima: “Sustav privatnog smještaja je neodrživ, ima svega 58 dana popunjenosti”
- Tripadvisor analizirao konkurentnost ponude na Mediteranu, zanimljivo je da nas korisnici ne vide kao preskupu zemlju
- Ličko-senjskoj županiji posebno priznanje i nagrada “Hrvatska, prirodno tvoja”
GOSPIĆ – Klaster Lika Destination slavi ovih dana sedmu obljetnicu svog osnivanja i vrlo uspješnog rada. Osnovan je u veljači 2017. godine s jasnim ciljem – brendirati destinaciju Lika. Sedam godina kasnije, klaster je ostvario značajne uspjehe u promicanju održivog turizma, podizanju svijesti o ljepotama cijele regije kod turista i lokalnog stanovništva te ravnomjernom razvoju destinacije. Uz statističke pokazatelje kao nepobitan dokaz napretka, predsjednica klastera Petra Kovačević nije krila ponos i optimizam.
– Bitan je razvoj i manje poznatih dijelova destinacije Lika i produženje boravka turista u destinaciji. U skladu s time danas je gotovo 300 dionika uključeno u razvoj ove destinacije koji sinergijskim djelovanjem, korak po korak, unapređuju razinu svog poslovanja, a samim time i prepoznatljivost destinacije Lika.
Lika Quality
Najistaknutiji dio poslovanja klastera odnosi se na regionalni certifikat »Lika Quality« koji je obogatio cjelokupnu turističku ponudu destinacije. Ovaj sustav ne samo da ističe iznimnu kvalitetu lokalnih proizvoda, već i direktno uključuje lokalna obiteljska poljoprivredna gospodarstva u turistički razvoj. Turisti imaju priliku kušati autentične lokalne proizvode, čime se potiče lokalna ekonomija i stvaraju trajne veze između proizvođača i potrošača. Primjer razvoja destinacije Lika, koji na ovaj način uključuje lokalno stanovništvo, uvršten je i u Priručnik o poticanju održivih turističkih praksi koji je objavila Europska komisija za putovanja.
Nadalje, zajednička ulaznica destinacije Lika, formirana u suradnji sa zaštićenim prirodnim područjima, pridonijela je produženju boravka turista i brendiranju destinacije kao zaštićenog prirodnog područja. Na ovaj način ne samo da potiče turiste na istraživanje manje poznatih lokacija, već i podiže svijest o važnosti očuvanja prirode. Projekt »Stay 3 days in Lika« također je usmjeren prema produženju boravka turista, promoviranju destinacije i poticanju posjeta manje razvijenim područjima. Kroz ovaj projekt, klaster aktivno radi na povećanju vidljivosti i privlačnosti manje poznatih, ali svakako vrlo bogatih prirodnih i kulturnih resursa.
Iznimna uloga
Ponos klastera ogleda se i u činjenici da je dvije godine zaredom uvršten na popis TOP 100 održivih svjetskih destinacija. Ova priznanja svjedoče o posvećenosti klastera održivom razvoju turizma i odgovornom pristupu. Prošle godine prijavili smo se i za prestižan certifikat Green Destinations što predstavlja još jedan važan korak prema globalnom priznanju u području održivog turizma. U sedam godina postojanja, Klaster Lika Destination je ostvario konkretan doprinos ravnomjernom i održivom razvoju turizma u destinaciji Lika. Uspješno smo proveli preko 30 projekata usmjerenih na aktivnosti održivog razvoja, umrežavanje dionika i poticanje suradnje. Također, organizirali su brojne edukacije i radionice, surađujemo sa znanstvenom zajednicom, te su uključili škole u svoje projekte, s ponosom ističe Petra Kovačević u ime Klastera Lika destination.
Također navodi kako je Klaster postao inspiracija drugim destinacijama u razvoju sličnih inovativnih pristupa održivom turizmu i njihovom brendiranju, čime se potvrđuje iznimna uloga u stvaranju pozitivnih promjena na lokalnoj i globalnoj razini.