Foto Marin Smolčić
Simbolika Lika i Likice ubrzo je postala popularna jer ima umjetnički štih, ali je ipak vezana uz ovaj dio Hrvatske, kaže Danijela Tonković
povezane vijesti
OTOČAC – Prije pet godina je sa 14 proizvođača i 39 proizvoda s područja Like na svečanosti održanoj u hotelu Jezero u NP-u Plitvička jezera krenula priča Lika destination i nove zaštitne oznake za vrhunsku kvalitetu proizvoda Lika Quality.
Proizvođači i OPG-ovi koji su priskrbili ovaj prestižni znak morali su, nekad i danas, zadovoljiti propisane kriterije dobivši tako svoju prvu oznaku Lika Quality. Tad su neki proizvođači pomalo s podsmijehom tretirali Danijelu Tonković iz Otočca jer je za razliku od klasičnih ličkih brendova (krumpir, suhomesnati proizvodi, rakije, voće i povrće) Danijela stekla oznaku Lika Quality za nakit.
Pvijest se nedavno ponovila, kad su nakit i suveniri Danijele Tonković ponovo priskrbili ovaj znak, ali ovoga puta u društvu više od 70 proizvođača sa 170 proizvoda. Tako je u svega nekoliko godina postojanja oznaka Lika Quality prešla put od zanemarive lokalne oznake do znaka čija prisutnost znači kvalitetu bez premca u okviru klastera Lika Destination.
Lička kapa kao naušnice
Danijela Tonković je edukacijski gledano svestrana osoba. Nakon srednje škole posvetila se knjigovodstvu, a trenutno završava grafički dizajn. Do sad je ova poduzetna žena imala oznaku za posebnost i kvalitetu proizvoda stečenu na suvenirima Lik i Likica, odnedavno za naušnice s motivima ličke kape.
– Prilikom određivanja imena nerazdvojnog para Lika i Likice nisam im željela dati klasična imena Ličanina i Ličanke. Simbolika Lika i Likice ubrzo je postala popularna jer ima određeni umjetnički štih, ali je ipak vezana uz ovaj dio Hrvatske. Ljudi su s ovim suvenirima vrlo zadovoljni jer čine odmak od nečeg klasičnog, već pomalo i arhaičnog. Ja izuzetno štujem tradiciju Gacke i Like, ali čim stavim naglasak na barem maleni iskorak izvan stereotipa, povećalo se zanimanje za sve te nove suvenire. Ja se prvotno nisam željela baviti proizvodnjom suvenira, ali potražnja za Likom i Likicom je stalna i odlična, govori nam Danijela.
The coklje fest
Četvrti po redu festival u slavu coklje, specifične obuće Gacke doline, održat će se 9. srpnja u Otočcu. Kako nam najavljuje Danijela, bit će to još jedna etnomanifestacija od koje se s pravom puno očekuje.
– Organizator The coklje festa je Kulturna udruga Baštinica iz Otočca. Za sada je najavljeno sudjelovanje 20-ak izlagača, nastupi KUD-ova i glazbeni program. Zbog mnoštva događanja ovaj festival će se održati i u petak i nedjelju, odnosno 8. i 10. srpnja. Poseban etnokuriozitet opet će biti »čapalinke«. To su klasične palačinke, ali budući da se prave na području čakavskog narječja, zovemo ih »čapalinke«. Mislim da se u turističkom smislu, uz naslanjanje na etno, zadnjih godina Otočac podosta probudio. Nekako smo svi jedni drugima podrška, ponuda je u svim segmentima pojačana i dobro je da se na tome ustrajalo. Ja osobno ne pletem coklje, izrađuje ih jedna žena iz Kutereva. Ja ih malo dorađujem i neznatno moderniziram, zadovoljno ističe Danijela Tonković.
Crveno i crno
Uz nakit i suvenire, ova ustrajna žena radi na još nekim poslovima, tako da joj nikada nije dosadno jer samostalno izrađuje i poklon-predmete. Pitamo je za plasman nakita i suvenira.
– S tim doista nemam problema. Moji radovi se nalaze na policama prodajnog mjesta Lika Quality u NP Plitvička jezera. Nudi ih i najveća suvenirnica na ovim prostorima Zera u Gospiću, mogu se kupiti i na ZIP-line žičari »Pazi, medo« u Vrhovinama. Tako su Lik i Likica, kao i brojni primjerci mojega nakita, odavno popularni i izvan Like i Hrvatske, pripovijeda Danijela, pozirajući nam s Likom i Likicom, nerazdvojnim parom koji sve više popularizira Otočac i ovaj dio Hrvatske.
Tako su Lik i Likica našli povijesnu poveznicu s tradicijom ovog dijela Hrvatske, na prastaro i novije nasljeđe. Lik i Likica moderni su regionalni toponim za Ličana i Ličanku. Danijela je u svojim umjetničkim bravurama ostavila stiliziranu ličku kapu, ličku torbu, crvenu i crnu boju.