OPREZ

Lički vatrogasci upozoravaju na spaljivanje korova: U tri mjeseca gasili su čak 98 požara na otvorenom

Marin Smolčić

Prije početka loženja vatre treba obavijestiti vatrogasce, a oko mjesta loženja očistiti travu i drugi zapaljivi materijal te osigurati vodu i sredstva za gašenje



GOSPIĆ – Suho je vrijeme pa požari opet bukte! Statistika kazuje kako je tijekom gotovo tri mjeseca ove godine na području Policijske uprave ličko-senjske evidentirano 98 požara na otvorenom prostoru.


U cilju prevencije ovakvih i sličnih događaja, policija upozorava građane koji spaljuju korov, suho raslinje, granje i slično, da svako nekontrolirano loženje vatre na otvorenom prostoru može prouzročiti požar. Prilikom spaljivanja suhe trave i niskog raslinja često dolazi do požara velikih brzina koji oslobađaju veliku količinu topline uz visoku temperaturu te ugrožavaju imovinu i ljudske živote. Policija i vatrogasci redovno skreću pozornost građanima da su prilikom paljenja vatre na otvorenome dužni poduzeti potrebne mjere opreza pa spaljivanja treba obavljati samo danju i za mirna vremena. Prije početka loženja vatre o tome treba obavijestiti nadležnu vatrogasnu postrojbu, a oko mjesta na kojem će ložiti vatru očistiti travu i drugi zapaljivi materijal. Pritom je potrebno osigurati vodu i druga priručna sredstva za gašenje. Dakle, vatru je potrebno držati pod nadzorom!


Pooštrene kazne


Donedavno su kazne za namjerno izazivanje požara po odredbi Ličko-senjske županije iznosile 500 kuna, a tek nešto više se plaćalo zbog uništavanja šumskih nasada. Novim odredbama Zakona o požarima za fizičku osobu koja izazove požar propisana je novčana kazna od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Istim je Zakonom propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja, što je čest slučaj kod požara otvorenih prostora, kazniti za prekršaj novčanom kaznom od 2.000 do 15.000 kuna. Novčanom kaznom u iznosu od 1.000 do 15.000 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja ne prijavi nastanak požara i ne dostavi sve informacije o požaru. Tako sada propisuje zakon.




Nedavno je Uprava šuma podružnica Gospić angažirala veći broj građana koji će sudjelovati u novom pošumljavanju na potezu naselja Ribnik-Medak. Ondje je prije pet godina pošumljeno više desetaka tisuća sadnica crnog bora. Mladice su dosegle visinu od 150 cm kada je postariji žitelj sela Medak izazvao požar koji je zahvatio i pošumljene površine. Pritom su oštećene sve mladice i šteta je bila potpuna. Neoprezni palitelj je tada platio ukupnu globu u iznosu od 2.500 kuna!


Detonacije


Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Gospić Marko Popović svjedoči kako su se prilikom požara uz nekadašnju crtu razdvajanja povremeno čule detonacije.


– Lani, nasreću, nije bilo takvih dojava s terena. Unatrag nekoliko godina tijekom gašenja šumskih požara učestalo su se čule detonacije minsko-eksplozivnih sredstava. Detonirale su mine u minskim poljima, različita topnička sredstva, ručne bombe koje je netko odbacio u prirodu… Čišćenje minskih polja od strane pirotehničara i činjenica da se požari učestalo pojavljuju na istim površinama ove godine su za rezultat imali relativno mirnu protupožarnu sezonu, dakle bez detonacija, potvrdio nam je Marko Popović.


Još uvijek ima mina u prirodi!


Da vezano uz požare postoji i dodatna opasnost, svjedoči i informacija iz PU ličko-senjske. Tijekom šetnje kroz Divoselo kod Gospića jedan je građanin nedaleko od ceste pronašao dva topnička zrna za beztrzajni top call. 82 mm s reaktivno-kumulativnim zrnom M-72. Odmah je pozvao policiju pa je pronađeni eksplozivni materijal policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu Policijske uprave ličko-senjske izuzeo i pohranio u skladište do uništenja. Policijska uprava ličko-senjska i nadalje poziva građane na oprez te da ukoliko pronađu predmete koji nalikuju na eksplozivna sredstva neka o tome odmah obavijeste policiju.