SUPER BERBA

Lički uzgajivači malina zadovoljni ovogodišnjim urodom. Tvrde da su dvostruko slađe nego lani

Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Po količini i kvaliteti uroda ova se godina po izjavama uzgajivača može ocijeniti ocjenom 5 plus



GOSPIĆ – Ovih dana privode se kraju ili je netom okončana berba bobičastih vrsta voća diljem Like. Po količini i kvaliteti uroda ova se godina po izjavama uzgajivača može ocijeniti ocjenom 5+. Iako nitko ne zna pravi razlog ovogodišnje ličke maline su TOP-kvaliteta i dvostruko slađe nego li lani. U malinjaku OPG-a Borčić iz Vukšića prošle sezone izmjerena je vrijedonost šećera u plodu od 6 jedinica brixa. Ove godine ta se vrijednost udvostručila i iznosila je čak 12 brixa. Struka pretpostavlja da je ovome razlog podosta rano proljeće, dovoljno vlage i sunca i brižna skrb o stabljikama malina. Slično je i s kvalitetom borovnica, kupina, ribizla ili aronije.


Mjerenja količine šećera u svim plodovima i prerađevinama voća mjere se Refraktometrom. To je optički instrument dizajniran za mjerenje koncentracije otopina korištenjem fenomena loma svjetlosti. Pojam »refrakcija« (od lat. Refractus – prelomljen i grčki. Metreo – izmjeren) uveden je u znanost Newtonom početkom 18. stoljeća. Industrijski i laboratorijski refraktometri namijenjeni su istraživanju tvari u znanstvenim laboratorijima i kontroli tehnoloških procesa u proizvodnji. Imaju visoku točnost mjerenja i relativno su velike veličine. Prijenosni refraktometri dizajnirani su za operativnu kontrolu tvari u laboratoriju, na poslu ili na terenu. S druge strane, prijenosni refraktometri se dijele na digitalne i ručne.Tako su se maline uzgojene u okolici Ličkog Osika još jednom dokazale u kvaliteti, okusu i sadržaju plodova. Reklo bi se – sasvim očekivano!!!


Foto Marin Smolčić


Prerađuje se maksimalno


U Razvojnom centru Ličko-senjske županije ove su godine dva OPG-a zamrznula dio svojih malina. Potvrdio nam je to ravnatelj ove ustanove Mile Milković.




– Zato je pet ličkih OPG-a pohranilo dio uroda malina kako bi ih kasnije prerađivali u namaze, pekmeze ili sokove. Kako smo doznali, sve je ovo dio priprema za skore nastupe i natjecanja u kvaliteti voćnih proizvoda tijekom priredbe »Jesen u Lici«. Ova je godina zasad, klimatski gledano, vrlo povoljna jer nije bilo leda i štete na voćnjacima.


Foto Marin Smolčić


Lani smo sušili mnoštvo jabuka i šljiva i vjerujem da će se ta dobra praksa nastaviti, optimističan je ravnatelj Mile Milković. Lički voćari su u nedostatku vlastitih svježih jabuka lani kupovali plodove diljem Hrvatske i sušili ih u čips za svoje granole i pločke, proizvode neupitne kvalitete i sastava.


Ćudljive divlje maline


Stara je navika hodočasnika na blagdan Velike Gospe u Krasnu nakon vjerskih sadržaja povući se u šumska područje prema Nacionalnom parku Sjeverni Velebit. Tad bi u sjenovitim lokacijama blagovali donesenu hranu, a sve to se znalo začiniti raskošnom ponudom divljih, velebitskih malina. Njihov miris i opojni okus nisu tada nikoga ostavljali ravnodušnim. Vremena su se malo promijenila jer su sve vrleti iznad naselja Krasno postale dijelom NP-a Sjeverni Velebit gdje je strogo zabranjeno ubiranje šumskih plodova. Neki su izletnici pokušali »prevariti« prirodu pa su na mnogim lokacijama iskopavali mladice divljih malina, nosili ih doma i sadili pored pitomih rođaka. Presadi nikada nisu uspijevali. Za razloge ovih neuspjeha smatrao se sastav tla. Na nekoliko lokacija tad se iskapala zemlja i nosila zajedno s mladicama divljih malina bliže kućama. Rezultat je bio isti – niti jedna stabljika divljih malina nije se uspjela preseliti!


Struka je u nekoliko navrata upozoravala na ovaj štetni, zamalo Sizifovski posao. Divlje maline nikada nisu uspijevale na novim lokacijama zbog niže nadmorske visine.