
povezane vijesti
Prema očekivanoj vremenskoj prognozi tijekom dana smo u priobalju uživali u podosta toplom danu, povremeno garniranom slabom burom.
Bio je to dovoljan izazov da bi se ljubitelji šparoga otisnuli u akciju i brali ovu slasnu deliciju čije su cijene zadnjih dana „otišle u nebo“.
Cijena kilograma šparoga prešla je cifru od 30 eura, što mnogi smatraju pretjeranim.
Duž nove šetnice kod Karlobaga danas su susretali mnogi pobornici ove zdrave delicije. Današnji topao dan izmamio je blavore, guštere, poneku kornjaču i ostale „gmazolike“ žitelje koji su guštali u toplome danu.
Prvi topli travanjski dani izmamili su na sunčanoj promenadi nekoliko kornjača čančara. Čančara (latinski: Testudohermanni) vrsta je kornjače iz roda Testudo unutar porodice Testudinidae.
Izuzetno je značajna i zakonom zaštićena vrsta hrvatske faune. Naseljava razmjerno usko i isprekidano područje europskog dijela Sredozemlja: jugoistok Španjolske i Baleare, južnu Francusku i Korziku, središnju, kao i južnu Italiju, Siciliju i Sardiniju, obalna područja Hrvatske, Crne Gore, Albanije i Grčke, te dijelove Bosne i Hercegovine, Bugarske i Rumunjske.
U Hrvatskoj je česta u području Dalmacije do sjeverozapadne granice Zadar – Novigrad – Obrovac.
Sjeverozapadno, uzduž Velebita, na otocima Rabu, Cresu i Krku, čančara je puno rjeđa. U kontinentalnim predjelima Hrvatske prirodno ne dolazi.
Nalazimo je na prostoru od Konavala do doline Neretve i na otocima. Ova vrsta kornjače primarno voli svakojako povrće, rijetko se zna dogoditi da pojede kakvog crva ili puža. U zatočeništvu najčešće jede salate i voće. Može izdržati bez hrane čitave tjedne. Žive pojedinačno, partnere traže samo u vrijeme parenja. Rastu vrlo sporo, ali zato imaju dugi životni vijek.
Uz stidljive kornjače današnja toplina izmamila je izvan skloništa i blavore.
Blavori su priča za sebe. Od nekolicine berača šparoga dobili smo nekoliko uspjelih fotografija, pri čemu su šparoge u drugom planu, dok su se plahi blavori i kornjače istaknuli u prvi plan. Blavor (Pseudopus apodus; sinonim Ophisaurus apodus) je krupni, zmijoliki gušter žućkasto-smeđe boje, naraste do 1 m.
Vrlo je brz i pokretljiv i teško ga je pratiti. Najčešće se hrani guštericama, sitnim toplokrvnim životinjama (osobito miševima), ptičjim jajima, puževima, skakavcima i ostalim kukcima, a ponekad i manjim zmijama. Ljudi se bezrazložno boje blavora, iako je vrlo korisna i miroljubiva životinja.
Naseljava niža područja do visine od nekoliko stotina metara, ali se najčešće nalazi na otvorenim područjima s livadama, poljima i grmljem, također i na krškim predjelima bez raslinja. Rasprostranjen je u južnom dijelu Balkanskog poluotoka, od Istre do delte Dunava, također u Turskoj. Razmnožavaju se ili polaganjem jaja ili liježu žive mlade.
Tako su danas uz šparoge beračima kod Karlobaga bile zanimljive čančare i blavori.
Dok su se čančare na prvi znak opasnosti uvlačile u oklope, blaviri u vidjevši da ne mogu uzmaknuti samo mirovali. Obje ove životinjske vrste nitko nije dirao niti ugrožavao.