Obrtništvo

Knjiga kao dokazani svjedok jednog vremena u ličkom gospodarstvu

Marin Smolčić



U dvorani Pučkog otvorenog učilišta “Dr. Ante Starčević“ u Gospiću, pred brojnom publikom i uzvanicima svečano je predstavljena knjiga “Obrtništvo Ličko-senjske županije“, novo djelo autora i urednika doc. dr. sc. Jose Vrkljana.


Knjiga, izdana u suradnji Obrtničke komore Ličko-senjske županije i Ogranka Matice hrvatske u Gospiću, donosi sustavno obrađen prikaz povijesti i sadašnjosti obrtništva na području županije, a njen značaj prepoznali su brojni stručnjaci, institucije i predstavnici lokalne zajednice.


Svečanosti su prisustvovali župan Ličko-senjske županije Ernest Petry, zamjenica župana Jasna Orešković-Brkljačić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, pomorsko dobro i promet Ana Rukavina-Stilinović, predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil, glavna tajnica Hrvatske obrtničke komore Violetta Jelić, potpredsjednici HOK-a Jelena Ivaniš, Emil Priskić i Joso Smolčić, svi članovi Upravnog odbora Hrvatske obrtničke komore, predsjednica Udruženja obrtnika Gospić Ružica Maras, predsjednik Udruženja obrtnika Senj Berislav Gržanić, predsjednik Udruženja obrtnika Novalja Ivan Vidas, potpredsjednik Udruženja obrtnika Otočac Mladen Cvitković, tajnica Obrtničke komore Ličko-senjske županije Ankica Šubarić, predsjednica Komore u razdoblju od 1996. do 2015. godine Ana Šerić-Konjikovac, predsjednik Komore od 2015. do 2021. godine Marko Sokolić, te domaćin, aktualni predsjednik Obrtničke komore Ličko-senjske županije doc. dr. sc. Joso Vrkljan.





Uz navedene uzvanike, događaju je prisustvovao velik broj posjetitelja iz svih dijelova Ličko-senjske županije od Gospića, preko Senja, Otočca, Novalje pa sve do manjih mjesta i općina. Među okupljenima bilo je mnogo obrtnika s područja cijele županije, predstavnika lokalnih institucija, tvrtki, kulturnih i obrazovnih ustanova, kao i brojni građani koji su svojim dolaskom iskazali interes, poštovanje i podršku autoru i njegovu radu.


Nakon uvodnog djela okupljenima se prva obratila lektorski i recenzentski potpisana prof. Anela Serdar Pašalić, koja je posebno naglasila:


“Novi, autorski uradak doc. dr. sc. Jose Vrkljana svjedoči o sustavnom i neumornom radu autora koji u maniri znanstvenika i istraživača daje veliki obol lokalnoj i nacionalnoj zajednici. Obrtništvo Ličko-senjske županije je vrijedan autorski uradak koji svojom kvalitetom i kvantitetom svjedoči o bogatoj ličkoj obrtničkoj prošlosti, o veličini malog, ličkog obrtnika koji je samostalnim radom ili kasnijim udruživanjem prenosio znanja i vještine na mlađe generacije.


Vjerujem kako će ova monografija naći mjesto u brojnim gradskim i županijskim ustanovama, u kućnim bibliotekama, školama, učilištima i sveučilištima, a prije svega među mladima kojima će poslužiti kao poticaj za njihov rad, osobni rast i razvoj na tragu tradicijske baštine njihovih starijih,“ ustvrdila je prof. Serdar Pašalić.



Nakon prof. Pašalić, osvrt je dao i doc. dr. sc. Ivan Brlić, koji je istaknuo:


„Ovo nije tek knjiga, ovo je temeljito istražen rukopis koji kronološki, tematski i simbolički objedinjuje obrtništvo i njegove institucije na području naše županije. Autor je dao snažan doprinos poznavanju društvenih, kulturnih i gospodarskih djelatnosti kroz prizmu obrtništva, a posebno je vrijedno što su u središtu priče – ljudi.


Monografija doc. dr. sc. Jose Vrkljana izuzetno je važna za razumijevanje povijesti i razvoja obrtništva u Ličko-senjskoj županiji, ali i šire, jer se temelji na dokumentiranim rekonstrukcijama i vjerodostojnim interpretacijama.“



U završnom dijelu programa okupljenima se obratio autor i urednik knjige, doc. dr. sc. Joso Vrkljan, koji je s vidnim ponosom, ali i emocijama, zahvalio svima na dolasku kao i onima koji su na bilo koji način pridonijeli stvaranju ove monografije.


Vrkljan je predstavio knjigu kroz njezinu strukturu, istaknuvši kako se sastoji od jedanaest tematski jasno oblikovanih poglavlja, koja obuhvaćaju povijesni razvoj obrtništva od najranijih oblika zanatstva, preko cehovskih udruženja i vojnih uređenja, pa sve do današnjih izazova i prilika u suvremenom gospodarskom okruženju.


Poseban naglasak autor je stavio na treće poglavlje, koje obrađuje prostor današnje Ličko-senjske županije u razdoblju Vojne krajine. Kako je istaknuo, to je poglavlje za njega od posebnog osobnog značaja, ne samo zbog njegovog sadržaja, već i zato što je predsjednik Povijesne postrojbe Ličke pukovnije Gospić, koja se aktivno bavi revitalizacijom i očuvanjem baštine toga povijesnog razdoblja



Za glazbeni ugođaj večeri pobrinuli su se Ivana Rukavina i Vladimir Šulentić, koji su svojim izvedbama dodatno oplemenili ovu svečanost. Program je zaključen emotivnim tonovima pjesme “Dajem ti srce“ od Doris Dragović, koju su izveli upravo Ivana i Vladimir, na oduševljenje svih prisutnih.


Nakon službenog dijela programa, okupljeni su se uputili u predvorje dvorane gdje je upriličeno prigodno druženje u opuštenoj i prijateljskoj atmosferi, uz razgovore, čestitke autoru i razmjenu dojmova o knjizi.


Predstavljanje knjige „Obrtništvo Ličko-senjske županije“ bilo je istinski kulturni i društveni događaj koji je okupio struku, znanost, obrtnike, građane i predstavnike institucija. Djelo doc. dr. sc. Jose Vrkljana ne samo da bilježi povijest i sadašnjost lokalnog obrtništva, već postavlja čvrste temelje za njegovo vrednovanje i budući razvoj – kako u Ličko-senjskoj županiji, tako i u okviru hrvatskog obrtničkog identiteta.