Senj

Javna tribina “Mentalno zdravlje djece i mladih”: “Dobar život nije nužno lagodan život, već život u kojem postoji smisao”

Dorotea Prpić

 Kroz izlaganje na temu "Emocionalna dobrobit djece u udomiteljskoj obitelji" Gordana Stolfa je naglasila koje teškoće se javljaju kod djece koja odrastaju u udomiteljskim obiteljima, te kolika je važnost osiguravanja adekvatne podrške



 


SENJ U  organizaciji Obiteljskog centra Područne službe Ličko-senjske, Osnovne škole S. S. Kranjčevića Senj i Tima za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza Grada Senja u senjskom Domu kulture održana je  javna tribina pod nazivom “Mentalno zdravlje djece i mladih” , a predavanje na ovu temu  održao je  prof. dr. sc. Darko Marčinko, dr. med., predstojnik Klinike za psihijatriju i psihološku medicinu KBC Zagreb i pročelnik Zavoda za personologiju, poremećaje ličnosti i poremećaje hranjenja te redoviti profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, koji i inače, kroz svoje brojne javne istupe i predavanja progovara o važnim temama s područja mentalnog zdravlja. 


Tema predavanja bila je “Mentalno zdravlje djece i mladih – stabilizacija stresa” u okviru koje je profesor Marčinko naglasio važnost prvih pet godina života za razvoj cjelokupne ličnosti kao i važnost formiranja dobrih odnosa pri čemu se stavlja veliki naglasak na roditelje i učitelje koji čine najbližu okolinu djeteta. Osvrnuo se i na izazove današnjeg vremena, porast narcizma u populaciji, naglašenu kompetitivnost u društvu te konzumerizam. Kao odgovor na spomenute izazove naglasio je važnost jačanja empatije u društvu, kako kod mladih, tako i kod starijih, a sve kako bi se prevladao utjecaj nepovoljnih okolnosti, jer na kraju, ono što se pokazalo važnim za zdravlje, sreću i dugovječnost nisu novac ili moć već su za to ključni dobri odnosi. Dobar život nije nužno lagodan život, već život u kojem postoji smisao, u kojem postoje i ugodne i neugodne emocije s kojima se uspješno nosimo, te dobri odnosi u zajednici.




 


Predavanju prof.dr.sc. Marčinka prethodila su izlaganja predsjednice Udruge udomitelja i posvojitelja djece Primorsko-goranske županije DAMDOM gospođe Claudie Juranić Klarić i tajnice Udruge gospođe Gordane Stolfe.  Kroz izlaganje na temu “Emocionalna dobrobit djece u udomiteljskoj obitelji”  Stolfa je naglasila koje teškoće se javljaju kod djece koja odrastaju u udomiteljskim obiteljima, te kolika je važnost osiguravanja adekvatne podrške, kako djeci tako i udomiteljima, sve kako bi mogli odgovoriti na potrebe udomljene djece.


U drugom dijelu izlaganja govorila je gđa Claudiu Juranić Klarić čija iskustva kao udomitelja zasigurno nikog od posjetitelja nisu ostavili ravnodušnim,  štoviše prisutni su  ostali   dirnuti njenom toplinom i podijeljenim iskustvom i nagradili ju pljeskom. 


Udruga DAMDOM je osnovana 2010. godine u Rijeci i djeluje s ciljem promicanja kvalitetnog udomiteljstva te informiranja javnosti o značaju tog oblika alternativnog oblika skrbi za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Osim djelovanja na području vlastite županije, Udruga DAMDOM je kroz sudjelovanje u aktivnostima na području Ličko – senjske županije pridonijela upoznavanju šire javnosti s važnošću teme udomiteljstva. 


Nakon održanih predavanja prisutni su imali brojna pitanja vezana uz podršku mentalnom zdravlju djece i mladih, a veliki odaziv na ovu javnu tribinu uistinu je pokazao potrebu i želju roditelja, zaposlenika u odgojno-obrazovnom sustavu  te  svih  drugih  koji su u  kontaktu s djecom,  za usvajanjem novih znanja s područja zaštite mentalnog zdravlja.