Zaštita prirode

Iz ličke špilje Samograd uklonjeni otpad i grafiti. Neki od njih datiraju još iz početka 19. stoljeća

Marin Smolčić

Ovih dana u PP Grabovača stiže nova skupina od 20 volontera iz Njemačke, Španjolske i Gruzije. Tijekom mjesec dana boravka na području Perušića pomagat će u poslovima lokalnoj zajednici



PERUŠIĆ – Još 1835. godine skupina kadeta austrougarske Vojne akademije posjetila je špilju Samograd kraj Perušića koja se nalazi unutar današnjeg kompleksa Pećinski park Grabovača kod Perušića. Unutrašnjost ove monumentalne špilje obasjavana je tada bakljama čiji je plamen na nekoliko mjesta zahvatio špiljski nakit. Osim toga, posjetitelji su si dali truda i na jednoj plohi grafitnom olovkom ostavili zapis o ovoj posjeti. Nažalost, ovaj su primjer slijedili još neki vandali i šarali unutar Samograda.


Radionice


U Pećinskom parku Grabovača ovih dana je organizirana znanstvena, druga po redu, dvodnevna radionica o restauraciji špilja. Restauracija speleoloških objekata je aktivnost koja obuhvaća uklanjanje tragova antropogenog djelovanja i vraćanje speleološkog objekta u prirodno stanje. Detalje radionice pojasnila nam je ravnateljica PP-a Grabovača Jelena Milković.


– Aktivnosti restauracije mogu biti čišćenje otpada, saniranje, rehabilitacija, obnavljanje ili popravljanje slomljenih dijelova poput siga. Vrlo česta aktivnost restauracije je uklanjanje grafita – potpisa koji su rezultat vandalizma ili su posljedica nekih neuspjelih zahvata zaštićenog interijera.




Radionica pod vodstvom prof. dr. sc. Nenada Buzjaka (Geografski odsjek, PMF, Zagreb) održala se u špilji Samograd, a radilo se na čišćenju grafita sa stijena raznim tehnikama i čišćenju kanala od sitnog otpada. Uz stare potpise koji spadaju u kulturnu baštinu (stariji 50 i više godina), zidovi Samograda prepuni su natpisa i potpisa koji su novijeg datuma, često neprihvatljivog sadržaja, smanjuju estetski doživljaj posjetiteljima i danas ih više ne toleriramo te ih smatramo vandalizmom ili posljedicom lošeg upravljanja u prošlosti.


Brojni volonteri


U radionici su sudjelovali i volonteri iz Španjolske i Gruzije koji na području Grabovače borave u sklopu projekta »Zaštita prirode 1« financiranog iz europskog programa Europske snage solidarnosti. Uz Javnu ustanovu Pećinski park Grabovača organizatori radionice su i Geografski odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta – Zagreb i Speleološki klub Samobor. U špilji Samograd ostavili smo netaknut samo grafit star 137 godina, s potpisima kadeta Vojne akademije koji su tada posjetili ovo područje. Sve ostalo smo uklonili, navodi ravnateljica Milković.


Ovih dana u PP-u Grabovača stiže nova skupina od 20 volontera iz Njemačke, Španjolske i Gruzije. Tijekom mjesec dana boravka na području Perušića realizirat će radove vezane uz program »Zaštita prirode 2« i pomagati u poslovima lokalnoj zajednici. U ovo potonje ubraja se i berba krumpira domaćinstvima u kojima žive stariji ljudi.