SATIRA PO SENJSKI

I ove godine po sistemu peri-deri: “Metla i škvacera” je zrcalo grada Senja

Dorotea Prpić

U »Metli« se hvali ono što je dobro, a pomete se sve što »ne valja« i rešeta po svakome tko je to zaslužio, od vlasti do puka, ali sve u granicama dobrog ukusa



SENJ – Kako to senjska mesopusna tradicija nalaže, sutra će javnosti biti predstavljen 160. jubilarni broj humoristično-satiričkog lista »Metla i škavacera« i pomesti sve što u gradu ne valja, istaknuti ono dobro, a Senjani koji list kratko zovu »Metla« novi broj iščekuju s nestrpljenjem. Onima koji se u »Metli i škavaceri« nađu ljutnja nikako ne pomaže. Za njih postoji utješna uzrečica »Nisi Senjanin ako nisi u Metli«.


Materijale za »Metlu i škavaceru« uz uredništvo priskrbljuju i građani koji su i ove godine svoje dosjetke i šale marljivo ubacivali do 20.veljače u kasunić na Potoku, kao što to rade već godinama.


Poznato je da je najteže biti duhovit, jer je ljude teško od srca nasmijati, a premda se »Metlina« forma čini prpošna i lagana, zahtjevna je za pisanje, štoviše, između satire i neukusa vrlo je tanka linija, a ako neki list izlazi čak 160 godina i uvijek iznova uveseljava čitatelje onda je to itekako vrijedno poštovanja.


Stoljeće i pol humora




Prve senjske mesopusne novine tiskane su davne 1875.godine i jedne su od najstarijih listova ove vrste u Hrvatskoj. Nosile su ime »Vragoder«, a od tada je izdavačka mesopusna djelatnost u Senju u kontinuitetu nastavljena sve do danas. »Vragoder« je tijekom vremena mijenjao imena u »Markovi konaci«, »Tovarni list«, a najduže, sve do danas zadržao se je naziv »Metla i šlavacera«. A koliko Senjanima znači ovaj list dokazuje da su u povodu 100 godina od tiskanja prvog broja Vragodera na senjskom Trgu Cilnica 1975. godine postavili spomenik koji podsjeća na ovu obljetnicu. Istovremeno, time je na simboličan način Senjanima zadana i trajna obveza da nastave s mesopusnom izdavačkom djelatnosti.


»Metla« je svojevrsno zrcalo grada, društva i vremena. Ultima je mesopusnih aktivnosti, a promovira i senjski dijalekt i senjski humor. U njemu se hvali ono što je dobro, a pomete se sve što »ne valja« i rešeta po svakome tko je to zaslužio, od vlasti do puka, ali sve u granicama dobrog ukusa. A sadržaj svake »Metle i škavacere« strogo se krije do njezinog javnog predstavljanja i sve da imate i političke veze, nećete uspjeti saznati što u novom broju piše, ali sasvim je sigurno da materijala iliti »štofa« nikad ne manjka jer se Senjani vole šaliti i na svoj, ali i tuđi račun.


Ustaljene rubrike


– I ovogodišnji broj »Metle« ima svoje ustaljene rubrike. Naslovnicom koja je ujedno slika stanja u gradu i koja je uvijek posvećena aktualnoj gradskoj vlasti nastojimo privući znatiželju čitatelja. Na početku je rubrika »Iz magistrata i sateliti«, odnosno iz gradske uprave i institucija koje se na nju naslanjaju. Riječi će biti i o prošlogodišnjim lokalnim izborima, spominjemo se i četiri važne obljetnice – 180 godina postojanja Gradske glazbe Senj, 90 godina postojanja DVD-a Senj, 70 godina Rukometnog kluba Senj i 70 godina Osnovne glazbene škole. Tu su i kratke smiješne crtice pod naslovom »Prče i čakule sa slikan« u kojima najviše ima tekstova građana. Imamo i osvrt na prvi online mesopust u Zagrebu. Tu je i rubrika »Kamo grad gre« s posebnim osvrtom na aktualni popis stanovništva te rubrika »Bunjevačke catare«. U rubrici »Partili su« prisjećamo se onih koji su između dva izdanja lista preminuli, a ostavili su traga svojom osobnošću i ljubavi prema Senju, dok rubrika »Strip« komentira aktualne društveno-političke prilike u gradu, a tu je i rubrika »Za ubit vrime«. Autorima se zahvaljujemo na tekstovima, zahvaljujemo se i građanima Senja na njihovim pisanim prilozima, a zahvaljujemo i svima koji su se od davne 1875. godine, svako u svoje vrijeme, trudili očuvati kontinuitet senjske mesopusne izdavačke djelatnosti. Ovo naročito stoga jer je bilo i vremena kada je zbog društveno-političkih prilika za »Metlu« bilo teško pisati. Vesele i rukopisi mlađih ljudi, što samo potvrđuje da ne moramo biti zabrinuti za senjsku karnevalsku i mesopusnu tradiciju, ali niti za senjsku mesopusnu izdavačku djelatnost, kaže glavni urednik Ivan Prpić.


Uvodnik Vragodera


»Sve ono što je dobro i lijepo, plemenito i uzvišeno, ‘Vragoder’ će štovati i na miru ostaviti, a što je zločesto i ružno, gadno i nevaljalo ‘Vragoder’ će prezirati i nemilice osuđivati. Ukratko: ‘Vragoder’ će rešetati, pretresati, kuditi i na vidik iznašati sve i svakojake kukavštine i nevaljalštine uobće, a naročito one, koje javan moral podkapaju, ugled i dobar glas družtva i pojedinca truju i ubijaju: naravno, sve to u granicah zakona i pristojnosti, pravde i pravice«, piše u uvodnom dijelu prvog broja Vragodera.


Uredništvo


List uređuje dugogodišnje uredništvo u sastavu Danijel Tomljanović-Feralić, meštar Mesopusta, Siniša Aldo Gradišer-Poštarić, Ante Španić-Moja Maja, Božidar Boba Vukelić te Ivan Prpić-Špika koji je i glavni urednik i ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta M.C.Nehajeva Senj koje list izdaje od 1993. godine, a tiska se u Jadranskoj tiskari u Senju čime se iznova potvrđuje stoljetna tradicija tiskarstva u Senju.