Zašto ne potičemo po jedinici mjere proizvedenoga: litra, kilogram, komad, i tada ćemo vidjeti koliko će se OPG-a preko noći ugasiti
povezane vijesti
GOSPIĆ – Na nedavnoj svečanosti otvaranja skladišta krumpira tvrtke »Agro-Velebit« iz Lovinca održanog u nazočnosti mnogih uzvanika, među govornicima ostalo je vrlo zapaženo izlaganje aktualne ministrica poljoprivrede Marije Vučković. Tom je prigodom izrazila žaljenje što je gradonačelnik Grada Gospića, Karlo Starčević, zbog spriječenosti toga dana bio odsutan.
Između ostaloga, ministrica je rekla: »…Žao mi je što danas s nama nije gradonačelnik Grada Gospića, gospodin Karlo Starčević, pogotovo zbog promjene vezane uz ekološku poljoprivredu i isplatu različitih vrsta potpora jer svi zajedno moramo motivirati poljoprivrednike da proizvode kvalitetu, da proizvode više i da ostavimo kalkulacije svih onih koji misle da je dovoljno živjeti od potpora. To nije moguće i svi trebamo uložiti dodatne napore i sredstva i mislim da novi nacionalni Strateški plan za razvoj koji upravo počinje s primjenom šalje tu poruku.«
Zvono za uzbunu
Gradonačelnik Starčević je u nekoliko navrata isticao svoje prijedloge kako bi došlo do promjena nekih kriterija vezanih uz državne poticaje, a svoje prijedloge i stavove vezane uz poljoprivredu iskazao je u nekoliko navrata i pred premijerom Andrejom Plenkovićem i mnogim članovima Vlade, kao, na primjer, na otvorenju zadnje izložbe »Jesen u Lici«. U zadnjem izvješću medijima Starčević je nepokolebljivo potvrdio svoja dugogodišnja razmišljanja i stavove.
– Već dulje od deset godina upozoravam na slom hrvatske poljoprivrede, kao strateške proizvodne grane u državi. Nekadašnja SR Hrvatska je na svojem prostoru proizvodila oko 10 puta više hrane od svojih potreba, za tadašnjih 5 milijuna stanovnika. Danas proizvodimo hrane za oko milijun stanovnika. Nje li to zvono za uzbunu, pita se Starčević i nastavlja:
– U međuvremenu smo se okrenuli stočarstvu koje ne proizvodi niti meso niti mlijeko pa se pitamo koja je svrha takve poljoprivredne politike koja samo u Ličko-senjskoj županiji potiče poljoprivrednike s 1,2 milijarde kuna i više od 5 milijardi kuna u Republici Hrvatskoj. Zašto ne potičemo po jedinici mjere proizvedenoga: litra, kilogram, komad, i tada ćemo vidjeti koliko će se OPG-a preko noći ugasiti. Ugasit će se svi oni kojima je poticaj jedina »gospodarska grana« i jedini izvor prihoda, tvrdi gospićki gradonačelnik.
Posebno ga raduje što je ministrica Vučković usprkos, kako kaže, njihovih velikih razlika u razmišljanjima konačno ugradila u Strategiju i manji dio njegovih prijedloga.
– Naime, Europa nam sugerira, ali ne uvjetuje, da u Strategiju treba ugraditi sve što je bitno na hrvatskim prostorima za održivi razvoj ruralnih područja. Dakako, tu je najbitniji dio: kontrola i upravljanje prostorom, kao i u Švicarskoj, s obzirom na to da smo mi u Lici »meki trbuh« Hrvatske, kaže Starčević.
Kontrola poticaja
– Ne mogu ne spomenuti kontrolu poticaja koji se može riješiti obračunom i istovremeno povratom PDV-a. Poticaj treba isplaćivati po napisanim fakturama i dakako mjesečno isplaćivati poljoprivrednim proizvođačima, što je ujedno i jedini održivi način poljoprivredne proizvodnje kao strateške grane hrvatskog gospodarstva. Dosadašnji način poticaja u poljoprivredi je destimulirao istinske i poštene poljoprivrednike i ostavio pustoš, kako u Lici, tako i u svim ruralnim prostorima Republike Hrvatske, zaključuje gradonačelnik Gospića Karlo Starčević, uz nadu da će Ministarstvo poljoprivrede iznaći rješenje za poljoprivrednu proizvodnju i adekvatno je nagraditi kako bi Hrvatska u što skorije vrijeme postala samostalna u proizvodnji hrane.
Gradonačelnik Starčević je u svojim izlaganjim opetovano koristio metaforu po kojoj je Lika zbog ovakvog nemara i poticaja postala »jedina zelena pustinja Europe«, aludirajući na činjenicu kako je na ovim prostorima između dva svjetska rata od poljoprivrede živjelo oko 200 tisuća ljudi.