Zahtjev

Gacku treba zaštititi i vratiti je u stari tok

Marin Smolčić

Zahtjev za uvrštavanje rijeke Gacke u Nacionalni plan obnove prirode Republike Hrvatske Ministarstvu su uputili Ličko-senjska županija, Grad Otočac, HGK Županijska komora Otočac i udruga Prijatelji Gacke



Ličko-senjska županija, Grad Otočac, HGK Županijska komora Otočac i udruga Prijatelji Gacke uputili su zahtjev Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije za uvrštavanje rijeke Gacke u Nacionalni plan obnove prirode Republike Hrvatske, jedne od najvažnijih rijeka hrvatskoga krša, prepoznatljive po svojoj izuzetnoj bioraznolikosti, stabilnoj temperaturi i protoku te važnim ekološkim funkcijama.


Riječ je o planu kojim se Hrvatska usklađuje s europskom direktivom, odnosno Zakonom o obnovi prirode koji je Europska unija donijela u lipnju prošle godine, a prema kojem su sve zemlje članice dužne obnoviti ukupno 25.000 kilometara rijeka i 20 posto ekosustava već do 2030., a 90 posto do 2050. godine.


EU je putem fondova predvidio milijarde eura za ovu svrhu, koje zemlje članice ne samo da mogu, nego su i dužne povlačiti, i to u određenim rokovima i uz prateće redovite izvještaje.


Idealna kandidatkinja




Rijeka Gacka po mnogočemu je idealna kandidatkinja za obnovu jer ne samo da je jedna od najduljih europskih ponornica, nego je devastirana 60-ih godina prošlog stoljeća, kad je umjetnim kanalima i tunelima provedena u hidrocentralu Senj.


Gacka je tada izgubila čak dvije trećine svoga prirodnog toka jer su potpuno isušena dva kraka rijeke: lijevi krak dužine sedam kilometara od Šumećice do Švičkog jezera i desni krak koji se proteže od Vivoza do Gusić polja u dužini oko 21 kilometar.


Povratkom vode u Vivoze i Šumećicu pokraj Otočca i isušenim desnim i lijevim krakom prelijepa ponornica Gacka protegla bi se sa sadašnjih samo 17 kilometara na oko 50 kilometara.


Obnova zapuštenih vodotoka itekako je bitna i zbog sprečavanja klimatskih promjena, a revitalizacija Gacke ne bi bila samo neki manji zahvat, nego projekt koji bi obnovio čak 30 kilometara prirodnog toka rijeke.


Podrška župana


– U interesu nam je da se zaštiti rijeka Gacka i dugoročno njezin stari tok vrati sve do Donjeg Švičkog jezera i retencije u Gusić polju.


Kao ličko-senjski župan podržavam sve inicijative za održivi razvoj županije kako bi se ekološki, gospodarski i turistički revitalizirao cjelokupni sliv rijeke Gacke i omogućila zaštita flore i faune, rekao je župan Ernest Petry, jedan od potpisnika zahtjeva upućenog Ministarstvu.


Dio Gacke doline uvršten je od 1978. u UNESCO-ovu mrežu programa Man and the Biosphere Programme kao prijelazno područje u sklopu rezervata biosfere planine Velebit.


I drugi dijelovi Gacke i Gackog polja zaštićeni su različitim stupnjevima zaštite, a na europskoj je razini područje rijeke Gacke od svih njezinih izvorišta do Vivoza zajedno s ostatkom Gackog polja dio ekološke mreže Natura 2000, značajno za vrste i stanišne tipove te očuvanje ptica.