Foto: iStock
Pobijedio je Taiyo Berčič iz Slovenije dok je David Vujasić iz Hrvatske treći
povezane vijesti
Otvoreno prvenstvo u brzinskom slaganju Rubikove kocke koje vježba vizualnu inteligenciju i pažnju okupilo je u Ogulinu 75 natjecatelja iz niza zemalja, a pobijedio je Taiyo Berčič iz Slovenije dok je David Vujasić iz Hrvatske treći.
Natjecanje u slaganju kockaste mozgalice koju je prije 50 godina izumio mađarski kipar i profesor arhitekture Ernő Rubik organizirala je udruga Speedcubing Hrvatska, okupivši natjecatelje iz Hrvatske, BiH, Slovenije, Srbije, Mađarske, Ukrajine, Poljske, Njemačke i Nizozemske.
U kategoriji slaganja klasične Rubikove kocke (3x3x3) pobijedio je Taiyo Berčič iz Slovenije koji je na finalu složio Rubikovu kocku za prosječno vrijeme od 8.68 sekundi. Njegov sunarodnjak Marcel Ručigaj je drugi, a David Vujasić iz Hrvatske treći.
Postoje različite varijante kocki, primjerice neke nisu kockaste, te različite kategorije, a petnaestogodišnji Berčič je rekao da mu je to prvi puta da je pobijedio u glavnoj.
“Postaneš nervozan dok igraš u toj kategoriji i teško je kontrolirati živce”, rekao je Hini.
Prema pravilima natjecatelj pet puta slaže kocku a vrednuje se vrijeme tri najbolja ishoda.
Vujasić, koji je u Ogulinu osvojio treće mjesto, drži hrvatski rekord u slaganju klasične Rubikove kocke s 5.55 sekundi za jedno slaganje, dok svjetski od prošle godine drži Max Park iz Sjedinjenih Američkih Država s 3.13 sekundi u jednom potezu, odnosno 5.31 u prosjeku.
Natjecatelji mahom školarci, a najstarijem je 65 godina
Taj 25-godišnjak i psiholog jedan je od starijih, natjecatelji su mahom bili školarci, ali je dobni raspon širok jer je najmlađi imao sedam, a najstariji 65 godina.
“S godinama se pomlađujemo, a prosjek godina je 12 ili 13. Rijetki se dugo bave tim sportom i nije izvjesno da će se njime baviti netko stariji”, objasnio je Vujasić, koji se počeo time baviti prije 11 godina, a od 2015. se natječe.
Speedcubing je, dodao je popularan na društvenim mrežama koje uglavnom prate mladi.
S prijateljima je osnovao udrugu i počeo organizirati natjecanja po standardima World Cube Association (WCA).
“Bolje je slagati Rubikovu kocku nego stalno surfati na mobitelu. Ovim sportom se vježbaju pažnja, fina motorika te koordinacija očiju i ruku, ali i vizualna inteligencija”, napomenuo je Vujasić.
Matematika nije potrebna, važna je volja za učenjem
Dodao je da ne treba biti matematički lumen da bi se slagala Rubikova kocka. “Matematika uopće nije potrebna. Važni su strpljenje, upornost i volja za učenjem”, istaknuo je Vujasić.
Mario i Vlatka Hunjak iz Velike Gorice doveli su u Ogulin na natjecanje svog dvanaestogodišnjeg sina Luku koji je kupio kocku na Adventu u Zagrebu i odtad se pripremio za prvo natjecanje.
“Sve nas je u kući zarazio Rubikovom kockom. On zna algoritme za slaganje koji meni uopće ne mogu ‘sjesti u glavu'”, rekao je Mario.
Luka je objasnio da je učio kako složiti Rubikovu kocku na mrežnoj platformi Youtube. “Jako mi se zabavno natjecati. Imao sam tremu, ali sam je se oslobodio”, rekao je Luka.