Gradski muzej

Besplatno razgledavanje stalnog arheološkog postava u Senju

Dorotea Prpić

Velikoj kulturnoj manifestaciji Europski dani arheologije od 16. do 18. lipnja pridružuje se Gradski muzej Senj



Gradski muzej Senj pridružio se velikoj kulturnoj manifestaciji pod nazivom Europski dani arheologije u Hrvatskoj, koja će se održati od 16. do 18. lipnja, a u okviru koje se udružilo petnaest institucija i ponudilo niz besplatnih sadržaja kojima se približava arheologija.


Kako ističe ravnateljica Gradskog muzeja Senj Blaženka Ljubović, Hrvatski muzeji pozvani su da se uključe i predstave svoje arheološke zbirke i lokalitete s ciljem promocije hrvatske arheološke baštine putem radionica, predavanja, stručnih vodstava, izložaba, virtualnog razgledanja zbirki te promotivnog videa i online prezentacije.


U okviru toga će se od 16. do 18. lipnja moći razgledati arheološka zbirka Gradskog muzeja Senj, bogata vrijednim izlošcima, a koja je veoma značajna za grad Senj i njegovu kulturno-povijesnu baštinu.




U okviru ove manifestacije planirano je i besplatno razgledavanje stalnog arheološkog postava uz stručno vodstvo muzejskog kustosa arheologa, a Arheološku zbirku Gradskog muzeja Senj moguće je razgledati i kao virtualnu izložbu putem web-stranice.


Obnovljena arheološka zbirka sastoji se od 20 panoa i 14 samostojećih tabli na kojima su predstavljene skulpture božanstava, žrtvenici, nadgrobni spomenici, amfore…


Svaki pano ima otisnuti QR kod koji je moguće očitati mobilnim telefonom, a poveznica će posjetiteljima omogućiti pregled panoa na engleskom jeziku.


Arheološka zbirka jedna je od prvih formiranih zbirki nakon osnutka Gradskog muzeja 1962. godine. Dio zbirke sakupljen je arheološkim istraživanjima na području grada Senja i okolice tijekom 19., 20. i 21. stoljeća, kao i slučajnim pronalascima te darovima građana.


– Na izložbi su uz prapovijesne nalaze oruđa – oružja, keramike, brojni spomenici kulture iz antičkog i srednjovjekovnog razdoblja.


Zbirku rese skulpture, spomenici duhovnog života iskazanog u štovanju različitih kultova božanstava: Magna Mater, Liber Dionis, Serapis.


U zbirci se nalaze i dijelovi arhitekture različite veličine i namjene – žrtvenici, nadgrobni spomenici, stele, cipusi, reljefi, urne, nakit, stakleni predmeti, amfore i druge vrste keramičkih predmeta.


Amfore su različitih tipova i oblika, s različitih lokaliteta, a na nekima se nalaze i pečati tvornice iz razdoblja od 3. st. pr. Krista do 5./6. stoljeća – opisuje ravnateljica Blaženka Ljubović izložbu koja će se u okviru manifestacije Europski dani arheologije u Hrvatskoj besplatno moći razgledati u petak od 8 do 14 sati, a u subotu i nedjelju od 10 do 12 sati.