Tradicija, kreativa i zabava

5. The Coklje Fest u Otočcu: Šetnja na brdo Fortica, sajam, čapalinke i izbor najbećarca

Marin Smolčić

Ovogodišnja manifestacija cokljama u čast bila je u znaku manjeg broja posjetitelja i štandova



 


 


OTOČAC   5. The Coklje Fest bio je svojevrsni street art festival u kojem se prepliću tradicija, kreativa i zabava. Najvećim dijelom je održan u Gradskom parku, iako je program  započeo već u jutarnjim satima turističkim vođenjem uz pričanje starih priča pod nazivom „Zagonetka iza ćoška“. Znatiželjne sugrađane i turiste je na brdo Fortica vodila Manja Kostelac Gomerčić, otočka spisateljica  i voditeljica Kulturne udruge „Baštinica“  koja  je šetnjom i pričom govorila o  tajanstvenom svijetu brda Fortice.




U Gradskom parku su se u poslijepodnevnim satima okupili svi koji vole coklje, starinsku i modernu obuću toliko karakterističnu za šire područje Gacke doline. Proizvođači i građani, ali i jedni i drugi u podosta malom broju. Među štandovima svakako su se isticali: Domaća radinost Marijana Žalac, OPG Bogdanić Helena, Poklon galerija Danijela Tonković, Udruga Gačanka, OPG Ankica Šporčić, OPG Marija Piršljin, Author E j.d.o.o. vl. Elizabete Božičević, OPG Vunena čarolija, OPG Ruža Pleša, OPG Kostelac Anka, OPG Lucija Bukovac, Domaća radinost Slavica Čorak, OPG Bronzi Bee, Woodart Pupilj te Marina Pećarić i Ankica Majer iz Otočca, Obrt Ajda Lavanda s Udbine, Obrt Medenko i Obrt L’Vidiš iz Gospića te Ženska Akcija Saborsko iz Saborskog. Danas je brojem svakako podbacila publika pa se ponekad činilo kako je više izlagača, nego li posjetitelja.


Uz izložbeno prodajni sajam tu je, naravno, bila i gastro ponuda. Kako ne bismo ostali gladni bili su tu i posebni lički hamburgeri, ali su umjesto klasičnih sastojaka bili su obogaćeni domaćom slaninom i sirom škripavcem. Za ljubitelje slatkog u ponudi  su bile već tradicionalne „čapalinke“, odnosno palačinke i  fritule. I ove godine na The Coklje Festu bira se najbećarac, a tema bećarca su naravno morale biti coklje. Prijave su trajale do 3. lipnja i prijavilo se 14 osoba s dva ili više bećaraca. 


Osim bećarca, na samom festivalu posjetitelji su mogli glasovanjem izabrati najbolji suvenir.


Ove godine Coklje fest je imao i dječji kutak, odnosno za vrijeme festivala održala se radionica izrade coklje, ali ne i prave coklje. Djeca su dobila  izrezani oblik coklje od čoje, a potom su ih s  raznim materijalima i ljepilom ukrasila po želji. Radionicu je  održala otočka Uudruga „Gačanla“. U dječjem kutku nalazila se još i igraonice za djecu gdje se moglo crtati i ukrašavati coklje od papira te igrati kružić križić na temu coklje.


Ono što je posebno razveselilo djecu, osobito djevojčice, bilo je i Facepainting, odnosno oslikavanje lica, a koje je radila Otočanka Ines Tonković.


Zbog slabijeg odaziva posjetitelja, nego li prijašnjih godina, izostalo je nekoliko radionica i segmenata današnjeg festivala coklji. Za zabavno glazbeni program bile su zadužene domaće glazbene snage koje je predvodio popularni otočki kompozitor, gitarista, tamburaš i pjevač  Zvonimir Tonković, kao  i ženska vokalna skupina Folklornog društva  Otočac. Bila je odlično prihvaćena  kombinacija modernih i etno izvedbi.