Foto LAG
Svako poljoprivredno gospodarstvo koje udovolji odredbama natječaja moći će računati na potporu u vrijednosti od 112,7 tisuća kuna, što čini protuvrijednost od 15 tisuća eura. Riječ je o bespovratnim sredstvima, osiguranim iz proračuna Europske unije (u udjelu 90 posto) i državnog proračuna. Natječaj je otvoren do 8. travnja
povezane vijesti
KRK – U sklopu Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014-2020. godine, LAG Kvarnerski otoci raspisao je svoj novi, već šesti po redu natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava, ovog puta za provedbu mjere 1.3.3. – Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava.
Na taj će se način dodijeliti ukupno 1,58 milijuna kuna, a svako poljoprivredno gospodarstvo koje udovolji odredbama natječajnog postupka moći će računati na potporu u vrijednosti od 112,7 tisuća kuna, što čini protuvrijednost od 15 tisuća eura. Riječ je o bespovratnim sredstvima, osiguranim iz proračuna Europske unije (u udjelu 90 posto) i državnog proračuna (iz kojeg se »popunjava« preostalih 10 posto natječajnog fonda). Natječaj je otvoren do 8. travnja pa iz LAG-a Kvarnerski otoci pozivaju sve zainteresirane da se što prije jave na natječaj i prijave svoje projekte.
– Sukladno našoj aktualnoj Lokalnoj razvojnoj strategiji, ovim natječajem nastavljamo s pružanjem financijske potpore malim poljoprivrednim gospodarstvima, sa svrhom njihovog opstanka i daljnjeg razvoja – istakle su, predstavljajući nam spomenuti natječaj, Maja Kirinčić, voditeljica LAG-a Kvarnerski otoci, i Jovana Čutul, stručna suradnica.
Kvaliteta života
– Ovo je još jedna u nizu mjera namijenjenih razvoju poljoprivrede i održivog ruralnog gospodarstva, u konačnici i poboljšanju kvalitete života na kvarnerskim otocima. Na ovaj način pomažemo malim, potencijalno održivim poljoprivrednim gospodarstvima koja su orijentirana na tržišnu proizvodnju, ali i kojima nedostaju glavni resursi – nastavlja Maja Kirinčić.
Jovana Čutul je riječi voditeljice LAG-a dopunila navodom da se kroz spomenuti natječaj male otočne poljoprivrednike potiče na restrukturiranje njihovog poslovanja i pomaže u nastojanjima postizanja njihove gospodarske održivosti i konkurentnosti u poljoprivrednom sektoru. Osnovni preduvjet za prijavu na natječaj jest da poljoprivredna gospodarstva imaju sjedište (odnosno prebivalište) na području djelovanja LAG-a, na otocima Krku, Cresu ili Lošinju, zaključuju naše sugovornice od kojih doznajemo i da su uvjeti natječaja objavljeni na mrežnim stranicama LAG-a.
Pet natječaja
Za provedbu Lokalne strategije razvoja LAG-a Kvarnerski otoci, usvojene još u ožujku 2016. godine, iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj osigurano je 7,7 milijuna kuna. Državna Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u svibnju prošle godine spomenutoj je Lokalnoj akcijskog grupi dodijelila dodatnih 4,2 milijuna kuna, za prijelazno razdoblje 2021. – 2022.
– Najveći dio tih sredstava već je utrošen na potpore ili će se utrošiti do kraja programskog razdoblja. Pored natječaja koji je upravo u tijeku, naš LAG do sad je uspješno proveo pet natječaja. Dva natječaja, s ukupno 34 projekta (od kojih je svaki također iznosio 15 tisuća eura), odnosila su se na potpore u poljoprivredi, za što smo izdvojili ukupno 3,8 milijuna kuna. Potpore su se dodjeljivale za sve ono što poljoprivrednicima treba, odnosno za sve što će im unaprijediti djelatnost – ustvrdila je voditeljica LAG-a, predstavivši da su se na taj način (su)financirale kupnje domaćih životinja, nabave višegodišnjeg bilja, sjemena i sadnog materijala, kupnje ili gradnje poslovnih objekata, kupnje i zakupi poljoprivrednog zemljišta, nabavke poljoprivredne mehanizacije, strojeva i druge opreme i slične investicije malih otočnih poljoprivrednika.
Deset projekata
– Preostala tri natječaja bila su namijenjena jedinicama lokalne samouprave čiji razvoj također podupiremo, ponajprije kroz provedbu mjere »Ulaganje u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo«. Radi se o projektima čija je svrha izgradnja društveno korisne infrastrukture, a za što smo dodijelili 3,7 milijuna kuna dobivenih potpora. Prošle je godine na taj način dovršeno čak deset infrastrukturnih projekata, među kojima i gradnja sportskih igrališta u Cresu i općini Malinska-Dubašnica, dječjih igrališta u Puntu, Krku i Omišlju, a na isti je način uređen i pješački prolaz Kala u Malinskoj.
Korištenjem tih sredstava obnovljena je i mrtvačnica na groblju sv. Blaž u općini Punat, izgrađene su pješačke staze i javna zelena površina u parku Dražica u Krku, u općini Vrbnik je pak uređen Trg sv. Ivana, a u Dobrinju rekonstruiran park Šilo. Dva infrastrukturna projekta još su u fazi realizacije, a do kraja programskoga razdoblja raspisat ćemo još jedan natječaj za tri projekta društvene infrastrukture, za što ćemo izdvojiti 360 tisuća kuna pa će tako ukupan iznos naših potpora dosegnuti nezanemarivih deset milijuna kuna – završile su Maja Kirinčić i Jovana Čutul.