FAKULTET ZA FIZIKU

Kvantna gravitacija okupila stotinjak znanstvenika u Rijeci: Očekuje se revolucija u znanosti

Ingrid Šestan Kučić

Foto Kurti

Foto Kurti



RIJEKA – Fakultet za fiziku Sveučilišta u Rijeci domaćin je Četvrte godišnje konferencija COST Akcije CA18108, koja je okupila stotinjak znanstvenika iz dvadesetak zemalja. COST (European Cooperation in Science and Technology) je europska organizacija koja financira uspostavljanje istraživačkih mreža koje nude prostor za suradnju znanstvenika na području Europe i šire, čime potiču napredak istraživanja i inovacije, a kako pojašnjava izv. prof. dr. Tomislav Terzić, koordinator radne skupine za gama-zrake, COST Akcija CA18108 “Quantum Gravity Phenomenology in The Multi Messenger Approach” (QG-MM) pokrenuta je 2019. s ciljem povezivanja istraživača u području kvantne gravitacije.


– Očekuje se da bi otkriće kvantne gravitacije moglo izazvati revoluciju u znanosti i utjecaj na društvo kakvo je početkom 20. stoljeća izazvalo otkriće kvantne mehanike. Nažalost, razvoj istraživanja u ovom području usporen je nedostatkom eksperimentalnih mjerenja. Do nedavno se smatralo da je nemoguće eksperimentirati s kvantnom gravitacijom, budući da su energije na kojima se očekuju efekti daleko iznad dosega postojećih ubrzivača čestica kakav je LHC u CERN-u. Krajem 20. stoljeća pojavila se ideja da bi kvantna gravitacija mogla ostaviti traga na česticama iznimno visokih energija iz astrofizičkih izvora. Ove čestice često nazivamo kozmičkim glasnicima. One imaju znatno više energije od čestica u eksperimentima na Zemlji. Unatoč tome, efekti kvantne gravitacije bi bili izrazito slabašni, ali tijekom milijardi godina koliko kozmički glasnici putuju iz svojih izvora do Zemlje, mogli bi se nakupiti dovoljno da ih izmjerimo. Važan doprinos u istraživanju kvantne gravitacije pomoću gama-zraka daju istraživači iz grupe za astročestičnu fiziku s Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci kroz rad na Čerenkovljevim teleskopima MAGIC i LST, objašnjava izv. prof. dr. Terzić.


QG-MM sačinjava oko 300 znanstvenika iz 28 zemalja članica COST-a, te 13 susjednih i partnerskih zemalja, a istraživači s Fakulteta za fiziku su sudjelovali kao supredlagatelji, te su aktivni u provođenju aktivnosti u COST Akciji. Uz izv. prof. dr. Terzića koji je koordinator radne skupine za gama-zrake, prof. dr. Dijana Dominis Prester koordinatorica je za organizaciju kratkotrajnih istraživačkih posjeta, a kroz Akciju su do sada održane četiri godišnje konferencije, tri škole za mlade istraživače te 30 kratkotrajnih istraživačkih posjeta. QG-MM završava u rujnu ove godine, a Četvrta godišnja konferencija ujedno je i zadnje događanje u sklopu Akcije.




– Budući da se Akcija bliži kraju, važna rasprava usmjerena je na planiranje budućih aktivnosti te održanje i daljnji razvoj uspostavljenih suradnji. Već ispanirana Peta godišnja konferencija, koja će se održati u Madridu u srpnju 2024. godine. Time konferencija u Rijeci neće biti posljednja, nego jedna od prvih u dugoj tradiciji.Zanimljivo je istaknuti kako se u istom tjednu na nizozemskom Sveučilištu Radboud u Nijmegenu održava konferencija slične tematike “Quantum Gravity 2023” s gotovo 300 sudionika, kaže izv. prof. dr. Terzić.


Tako je jučer održan zajednički virtualni skup sa sudionicima nizozemske konferencije, a riječka će međunarodna konferencija završiti u petak sjednicom upravnog odbora Akcije u čijem radu sudjeluju po dva predstavnika svake zemlje članice COST organizacij, a jedna od vodećih članica Akcije, dr. Giulia Gubitosi sa Sveučilišta u Napulju, Federico II danas će održati popularno predavanje “Tales of a starry night: learning about the tiniest scales by looking at the cosmos” u Riječkoj zvjezdarnici. Ulaz za građane je besplatan, a na taj se način zajednica QG-MM želi približiti ovo područje istraživanja javnosti.