povezane vijesti
OTOČAC – U godini koja je tek počela Kulturna udruga za baštinu i stvaralaštvo Baštinica svoje aktivnosti počinje predstavljanjem nadasve zanimljive knjige o glagoljici. O postanku glagoljice, najstarijeg hrvatskog nacionalnog pisma, postoji 40-ak teorija povjesničara, jezikoslovaca i paleografa, a najpoznatija je i znanstvenim konsenzusom prihvaćena ćirilometodska teorija, koja nastanak glagoljice smješta još u 9. st. Autor Tomislav Beronić u svojoj najnovijoj knjizi, koja je upravo izišla iz tiska, »Glagoljica prije Ćirila i Metoda«, navodeći u njoj niz dokaza i zapisa iz starije literature u prilog jeronimskoj teoriji i sv. Jeronimu kao tvorcu pisma. Knjiga je tim interesantnija i intrigantnija jer je jeronimska teorija inače smatrana isključivo narodnom predajom te je bila odbačena u korist ćirilometodske. Beronićevu knjigu »Glagoljica prije Ćirila i Metoda« predstavit će urednik knjige Goran Majetić i sam autor – danas s početkom u 18.30 sati u velikoj dvorani Gackog pučkog učilišta. O knjizi autor Tomislav Beronić kaže:
»Moja istraživanja o glagoljici tijekom proteklih 40 godina otisnuta su i objavljena u knjizi »Glagoljica prije Ćirila i Metoda«. Knjiga donosi ne samo moja razmišljanja, već i dokaze koji ne samo da osporavaju ulogu Ćirila i Metoda u nastanku glagoljice, već ukazuju na to da su glagoljicu tijekom dugog razdoblja razvijale žene Japoda, Liburna, Delmata, Histra i drugih ilirskih plemena iz ukrasa i nakita na prostoru od Istre do Crnog mora«, ističe autor.
Tomislav Beronić hrvatski je književnik, glagoljaš, računalni programer i slobodni istraživač, rođen je u Vukovaru, a živi u Karlovcu. Književnošću se počeo baviti u zrelim godinama. Osim nagrađivane znanstveno-fantastične proze, putopisnih fikcija i satiričnih romana, najviše pozornosti posvećuje povijesnim temama, Frankopanima i glagoljici. U kolovozu 2023. godine objavio je Misal kneza Anža Frankopana, prvi roman ikad otisnut glagoljicom koji je ujedno i prva u cijelosti glagoljicom otisnuta knjiga nakon 118 godina. Latinično izdanje tog romana objavio je u siječnju 2024. godine. Autor je GlagoMatike, mrežne aplikacije i videoigre prepoznavanja i zbrajanja brojeva na glagoljici koju je objavio 2020. godine, a natjecanje u GlagoMatici odvija se svake godine na razini osnovnih škola. Član je Družbe Braća Hrvatskoga Zmaja i nosi ime Zmaj od glagoljice, Družbe čuvara baštine »Frankopani«, Društva za promicanje kulture Kvaka, Književnog kruga Karlovac, CEIK-a »Braća Seljan« Karlovac.