Ekološki kriteriji

Krk dobro stoji po pitanju gospodarenja otpadom, Krčani su navikli na »zeleni« način života

Foto Grad Krk

Foto Grad Krk

Krk dobro stoji po pitanju gospodarenja otpadom, sustava najma javnih bicikala, energetski obnovljenih zgrada, odvajanja otpada, udjela biciklističkih staza, punionica za električna vozila...



KRK – Grad Krk je po sedmi put ušao u finale izbora za najbolji hrvatski grad. Krk, koji već godinama u toj akciji skuplja nagrade i laskave naslove najoboljega hrvatskog grada, po raznim kriterijima, ovog je puta u krug najboljih i najupješnijih jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj uvršten u kategoriji ekograda (Eco City), i to uz rame Velike Gorice, Osijeka, Crikvenice i Križevaca.


Krčani su se u istoj akciji do sad već šest puta penjali na tron, ponijevši naslov najboljih u zemlji, i to po dvaput u kategorijama Gospodarstvo, Kvaliteta života i Pametan grad (Smart City). Kod izbora najnaprednijeg ekograda valoriziranje i nagrađivanje postignuća uspoređuje se temeljem 12 kriterija. Utvrđuje se jesu li provedene kampanje informiranja građana o važnosti učinkovitijeg gospodarenja otpadom, postoji li sustav najma javnih bicikala ili sličnih prijevoznih sredstava, koliki je broj energetski obnovljenih zgrada, koji je udio odvojeno prikupljenog komunalnog otpada, koliki je udio biciklističkih staza u ukupnoj dužini prometnica na području grada te koliko je izgrađenih punionica namijenjenih električnim vozilima.


Staze za bicikle


A da se Krk i ove godine ima pravo nadati nagradi, potvrđuju podaci koji su predstavljeni u ovoj akciji, a iz kojih iščitavamo da čak petinu ukupne dužine svih prometnica u gradu Krku čine upravo prometovanju biciklima prilagođene staze. Tijekom godina se ulagalo i u osiguravanje preduvjeta za implementaciju sustava najma električnih bicikala. Gradska uprava raspolaže električnim skuterima i automobilima, a komunalno poduzeće Ponikve eko otok Krk električnim automobilima. U gradu su dostupne tri punionice za osobne električne automobile, dok su dodatne dvije osigurane za potrebe gradske uprave.




Nadalje, po završetku projekta modernizacije, sva gradska rasvjeta postala je energetski učinkovitija. Trenutni izvori za proizvodnju električne energije podrazumijevaju fotonaponsku elektranu na Treskavcu koja godišnje proizvode oko 150.000 kWh električne energije, fotonapon na parkiralištu upravne zgrade komunalnog poduzeća Ponikve koji proizvede 37.000 kWh te fotonaponsku elektranu na zgradi sjedišta Javne vatrogasne postrojbe grada Krka, koja na godišnjoj razini proizvede 51.000 kWh. Također, planiraju se i fotonaponske elektrane na krovovima upravne zgrade Grada Krka, komunalnog poduzeća Vecla te društvenih domova Vrh i Kornić.


Edukativna slikovnica


Grad Krk, koji je već godinama jedan od najuspješnijih hrvatskih gradova u gospodarenju otpadom, raspolaže jednim reciklažnim dvorištem, a udio odvojeno prikupljenog otpada prošle je godine bio čak 58 posto, s time da je udio kućanstava u sustavu pročišćavanja odvodnih voda čak 89 posto. U sklopu edukativnog ekoprojekta »Informiraj, educiraj, recikliraj« objavljena je edukativna slikovnica na hrvatskom i engleskom jeziku, održano je devet poučnih lutkarskih predstava za djecu te su realizirane ekološke akcije čišćenja plaža, radionice izrade predmeta od otpada te serija predavanja o gospodarenju otpadom praćenih prigodnim grafičkim materijalima. Tijekom godina puno se pažnje posvećivalo i energetskoj obnovi zgrada kojima upravlja Grad Krk. Tako su do sad već obnovljene zgrade Javne vatrogasne postrojbe grada Krka, komunalnog poduzeća Vecla i Društvenog centra Krk u kojoj se nalaze Dječji vrtić Katarina Frankopan – Područni vrtić Krk i Centar za kulturu grada Krka. U narednom se razdoblju planira i energetska obnova upravne zgrade Grada Krka.


Zero Waste otok


Otok Krk je nedavno proglašen prvim Zero Waste otokom u Hrvatskoj i drugim u svijetu. Taj prestižni certifikat, koji se dodjeljuje najuspješnijim europskim gradovima i općinama u održivom gospodarenju otpadom, rezultat je dugogodišnjeg rada i truda svih sedam jedinica lokalne samouprave otoka Krka. Još su 2021. godine, zahvaljujući suradnji komunalnog poduzeća Ponikve eko otok Krk i Udruge Zelena akcija, nacionalne koordinatorice mreže Zero Waste Europe, definirani ciljevi i mjere u sklopu otočne strategije Zero Waste. Primjena tih mjera nadogradila je već otprije uspješan sustav prikupljanja i zbrinjavanja otpada te su ostvareni zapaženi rezultati. Mreža Zero Waste Europe je dodijelila otoku Krku važan prvi stupanj ili jednu zvjezdicu na ljestvici od pet stupnjeva uspješnosti, čime se mogu pohvaliti rijetke destinacije u Europi.