Dio zaposlenika kampa Glavotok / Foto Mladen Trinajstić
Kroz svoj kamp Glavotok izrasli su u jedan od najreprezentativnijih aduta turističke ponude Grada Krka
povezane vijesti
Vlasnici, članovi upravljačkog vodstva ali i djelatnici krčkog turističkog društva Glavotok prigodnom su svečanošću održanom u ugostiteljskom objektu “Marija” u Vrhu ovog tjedna proslavili vrijednu obljetnicu – 30. godišnjicu uspješnog djelovanja te tvrtke.
Turistički subjekt koji je, među prvima na području grada Krka, “turističke tokove” iz središta te otočne lokalne jedinice skrenuo prema njegovoj periferiji, dokazujući da se radom, trudom, znanjem i inovativnošću uspješne turističke ali i poslovne priče mogu graditi čak i na infrastrukturno “podkapacitiranim” područjima Bodulije, davno je kroz svoj kamp Glavotok izrastao u jedan od najreprezentativnijih aduta turističke ponude Grada Krka prepoznatljivosti koje doprinos daju brojni vrijedni i sposobni turistički djelatnici, upravo onakvi kakvi su nas i u ovoj prilici dočekali na ovoj obljetničkoj fešti.
Početak priče
Priča o Glavotoku, doznali smo od direktorice turističko-ugostiteljske tvrtke “Glavotok” Milene Dunato-Dombaj, korijene vuće iz davne 1927. godine kada se iz Beča na svoj rodni otok vratio primarijus dr. Antun Milohnić koji je, upravo na tom području zapadne obale otoka Krka, od franjevaca kupio zemljište.
Desetak godina kasnije spomenuti je ondje otvorio i malu ambulantu za liječenje bolesti dišnih puteva. Povijesne i društvene mijene koje su potom uslijedile ugasile su taj projekt kojeg je 60-ih godina prošlog stoljeća, u šumovitom području obalne zone u susjedstvu franjevačkog samostana, nadomjestio kamp tadašnjeg poduzeće Brodokomerc.
I opet, promjena države odnosno državnog uređenja Glavotoku donosi mijene pa tako, predstavlja nam čelnica tvrtke koja od početka 90-tih godina prošlog stoljeća ondje upravlja kampom, spomenuta kamping oaza današnju renesansu počinje živjeti nakon što su nasljednici dr. Milohnića vratili tu zemlju u svoje obiteljsko vlasništvo.
– U ožujku 1991. godine tri su hrabre žene, sestre Ružica Baranić, Marica Žic i Nikica Barbalić, uz potporu svojih obitelji osnovale tvrtku Glavotok sa svrhom upravljanja istoimenim kampom.
Bilo je to vrlo neizvjesno vrijeme slično ovom današnjem, tada zbog rata koji se naslućivao, a danas zbog pandemije, rekla je Dunato-Dombaj ustvrdivši da se ustrajnost osnivača kompanije koja danas upravlja kampom može promatrati kao dokaz da se u nastojanjima ostvarenja uspješnih poslovnih projekata ne treba obeshrabrivati, niti posustajati čak ni pred najvećim problemima.
Dunato-Dombaj nam je otkrila i da se današnji kamp Glavotok prostire na površini od 6 hektara, na pitoresknom zemljištu na kojem svojim posjetiteljima nudi smještaj na 330 uređenih parcela kategoriziranih s 3 zvjezdice.
Osim parcela, kamp pruža smještaj i u mobilnim kućicama, a gostima su na raspolaganju i ugostiteljski te trgovački sadržaji kao i niz sportsko-rekreativnih elemenata ponude.
Pažnja očuvanju prirode
Predstavljajući današnjicu kampa, direktorica je istakla i da se ondje posebna pažnja pridaje očuvanju prirode, podsjetivši okupljene goste i uzvanike na činjenicu da je prvi biljni pročišćivač u Hrvatskoj svojevremeno bio izgrađen upravo u kampu Glavotok.
Održivi razvoj i pažljivo gospodarenje resursima postala je naša trajna misija, a od 2010. godine nositelji smo certifikata implementacije norme ISO 9001 te se svake godine i Plava zastava vijori na plaži našega kampa.
Ponosni smo što je kamp Glavotok kroz sve te godine rastao i razvijao se pa danas može stati uz bok svim kvalitetnim kampovima na otoku Krku i u Hrvatskoj.
Prepoznavši kvalitetu, struka je tijekom godina naš kamp nagradila s više nagrada, među ostalim i certifikatom Ecocamping menadžmenta, CrotaiabestCampsite-a, u dva navrata i Turističkim cvijetom ali i nagradama za naše eko projekte povezane s programom Plave zastave, te priznanjem Inovacamp.
Čelnica tvrtke Glavotok napomenula je i da ništa od spomenutog nebi bilo moguće ostvariti bez vrijednih zaposlenika, kako onih stalnih tako i sezonskih brojnost kojih se u srcu sezone podiže i do brojke 50. Dunato-Dombaj u istoj prigodi nije propustila predstaviti i ambiciozne razvojen planove za budućnost pa smo tamo među ostalim doznali da će kamp, nakon dovršetka izrade strategije njegova razvoja, biti mjestom oživotvorenja investicijskog ciklusa teškog preko 22 milijuna kuna.
Cilj do 2023.
– Cilj nam je već 2023. godine podići kvalitetu usluga i kategorizirati kamp s 4 zvjezdice, a već idući sezonu, naše će goste dočekati četiri nove mobilne kućice tipa “hotel room”, punionica za elektrovozila, mnoštvo preuređenih parcela u elitnoj zoni, uređene prilazne ceste, popločeni prilazni putevi u kampu, igralište za pse i novouređeni mobilni sanitarni čvor.
Najveća i najzahtjevnija od predviđenih investicija planirana je nakon iduće sezone, i to u vidu izgradnje dvaju novih sanitarnih čvorova na pozicijama sadašnjih.
Potom nam slijedi i nabava 20 novih mobilnih kućica, nabava glamping šatora ali i izgradnja nekoliko manjih bazena na raznim lokacijama kampa, napomenula je čelnica te krčke turističke tvrtke od koje smo doznali i da će investicijska ulaganja u kamp “zaokružiti” izgradnja nove trgovine, uređenje rekreacijske zone kao i novog ugostiteljskog objekta na plaži.
Veliku feštu turističkih djelatnika s Glavotoka svojom su nazočnošću podržale i čelnice turističkih zajednica otoka odnosno Grada Krka, Majda Šale i Ivana Kovačić.
Čelnice tih turističkih ustanova u svom obraćanju ukazale su na važnost i značaj doprinosa kojeg spomenuti kamp već desetljećima daje turističkom proizvodu ali i sveukupnoj prepoznatljivosti grada kao i otoka Krka.