VELIKA OBLJETNICA

Klub Sušačana napunio trideset godina i predstavio novi dvobroj Sušačke revije

Sanja Gašpert

Čestitajući 30. obljetnicu, riječki gradonačelnik Marko Filipović je naglasio kako je Klub Sušačana udruga koja njeguje ljubav prema ovom gradu i sve one koji vode ovaj grad i donose odluke o njegovu razvoju, potiče da budu još bolji, kreativniji i efikasniji.



RIJEKA – U proljeće ove godine Klub Sušačana napunio je punih trideset godina od svog osnutka, 11. travnja 1992. godine te 30 godina kontinuiranog djelovanja na području Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije. Povodom izlaska iz tiska i predstavljanja novog dvobroja 119/120 Sušačke revije, održano je i svečano obilježavanje ove značajne obljetnice, uz kulturno-umjetnički program u kojem je sudjelovao KUD Zametski koren, jedno od najstarijih kulturno-umjetničkih društava u gradu i Županiji, koje ove godine slavi 100 godina postojanja i aktivnog rada.


Prigodnoj svečanosti održanoj u prostorijama Kluba Sušačana nazočili su i riječki gradonačelnik Marko Filipović te zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić. O povijesti Kluba i Sušačkoj reviji govorila je predsjednica Kluba Sušačana Tamara Morić. Istaknula je kako je nakon osnivanja Kluba Sušačana 1992. godine pokrenuto i izdavanje časopisa, s ciljem da se i pisanom riječju približi brojnom članstvu i ostalim građanima Rijeke i Sušaka te sugrađane, a posebice nove generacije upozna s kulturnim, gospodarskom, povijesnom i civilizacijskom baštinom našeg grada i ovog kraja. U travnju 1993. godine izašao je prvi broj Sušačke revije kao glasilo Kluba Sušačana, a nakon tri godine, odnosno od dvanaestog broja izlazi kao Glasilo za kulturu i društvena zbivanja Hrvatskog primorja, kvarnerskih otoka i Gorskog kotara. Godine 1996. dužnost glavnog urednika preuzima Alen Čemeljić, umjesto Mladena Urema, a na mjesto dotadašnjeg tehničkog urednika Ive Marendića Slavko Katnić. “Sušačka revija nametnula se kao najvažniji časopis u gradu koji se bavi životom grada i oblikovanjem njegova kulturna identiteta. Kombinacijom tema iz prošlosti s aktualnim događanjima časopis je vrlo prihvatljiv širem krugu čitatelja, što ga uz maksimalnu otvorenost prema suradnicima čini vrlo životnim”, istaknuto je.





Čestitajući 30. obljetnicu, riječki gradonačelnik Marko Filipović je naglasio kako je Klub Sušačana udruga koja njeguje ljubav prema ovom gradu i sve one koji vode ovaj grad i donose odluke o njegovu razvoju, potiče da budu još bolji, kreativniji i efikasniji. Klub Sušačana primjer je kako udruge, odnosno civilni sektor kvalitetno može raditi i surađivati i s upravom, ali i cijelom zajednicom.


– Drago mi je da smo kroz sve ove godine uvijek bili partneri i suradnici s istim ciljem, za ljepšu, bolju i drugačiju Rijeku – grad koji prepoznaje i cijeni svoju baštinu i svoj urbani identitet, svoj primorski zavičaj i čakavicu, toleranciju i razumijevanje. Mnoge kulturno-povijesne vrijednosti našeg grada opet su osvijetljene upravo zahvaljujući radu Kluba Sušačana. Mnoge intrigantne i zanimljive, nedovoljno poznate priče o našem gradu i kraju čitali smo od 1993. godine u uvijek kvalitetnoj Sušačkoj reviji koja će danas dobiti svoj 119/120 dvobroj. Mnoge inicijative Kluba već su ugledale svijetlo dana i oplemenile naš grad. Za svoj doprinos Klub Sušačana je 2015. godine bio dobitnik Zlatne plakete odnosno nagrade Grada Rijeke. Ovo je prilika da Klubu Sušačana kažemo jedno veliko hvala i da se prisjetimo svih onih koji su kroz Klub i Reviju dali svoj veliki doprinos životu i identitetu grada s dvije strane Rječine. Zahvalu zaslužuju i oni koji danas vode Klub uvijek s istim žarom i ljubavi prema ovom gradu i njegovim posebnostima, kazao je Filipović.


Zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić čestitala je ovu značajnu obljetnicu i zahvalila na doprinosu Kluba razvoju civilnog društva, kao i svemu što čine na promicanju i njegovanju kulturno-povijesnog naslijeđa, kao i urbanog života Rijeke i Sušaka.