Foto MARINO KLEMENT
Procjenjujemo da je u protekle četiri godine u našoj regiji zbog zdravstvenih usluga boravilo oko 280 tisuća gostiju. Većinom su bili strani gosti. Ako znamo da gosti koji dolaze zbog zdravstvenih razloga prosječno dnevno potroše tri puta više sredstava u odnosu na turističkog gosta, potvrđuje se da je zdravstveni turizam značajna gospodarska grana
povezane vijesti
RIJEKA – Prošlo je deset godina otkako je u opatijskoj Villi Angiolini, kolijevci opatijskog, ali i kvarnerskog turizma, održana svečana osnivačka skupština Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera, udruge čiji je cilj, u najširem smislu rečeno, promicanje, razvitak i unapređenje pružanja usluga u zdravstvenom turizmu na Kvarneru. U trenutku osnivanja Klaster je imao 22 člana, danas ih je gotovo dvostruko više, i to iz medicinskog, turističkog i znanstvenog sektora te zdravstvene industrije. Kontinuirani rast Klastera kroz okrupnjavanje članstva i rezultate koje postiže u pozicioniranju Primorsko-goranske županije kao destinacije zdravlja i kvalitete života na regionalnoj i globalnoj razini potvrđuje njegovu misiju i viziju razvoja. Od samoga početka na čelu Klastera je dr. Vladimir Mozetič.
Zdravstvena industrija
Kako je i zašto, s kojim ciljem, zapravo nastao Klaster?
– Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera udruga je koja je osnovana temeljem zaključaka Strategije razvoja zdravstvene industrije Primorsko-goranske županije nastale 2014. godine. Primorsko-goranska županija je odredila zdravstvenu industriju, koje je zdravstveni turizam dio, kao stratešku gospodarsku granu županije i segment tzv. pametne specijalizacije regije. U izradi tog dokumenta sudjelovali su predstavnici i javnih i privatnih zdravstvenih institucija od kojih je većina ubrzo postala i osnivačima Klastera. Danas Klaster okuplja članice iz zdravstvenog sektora (medicinskog i dentalnog), zdravstvene industrije (farmaceutska kompanija), turističkog sektora (turističke zajednice, turističke agencije, hotelske grupacije) i znanstveno-nastavnog područja (sastavnice Sveučilišta u Rijeci). Trenutno Klaster ima 40 tvrtki/članica iz privatnog i javnog sektora, s više od 9.500 zaposlenih. Osnivanjem Klastera započele su i danas se provode aktivnosti s ciljem povezivanja svih dionika u zdravstvenom turizmu i zdravstvenoj industriji zbog kvalitetne pripreme, promocije, razvoja i unaprjeđenja usluga i proizvoda te edukacijskih procesa. Istovremeno smo željeli iskoristiti prednosti naše regije, kao i veliki broj visoko kvalitetnog kadra unutar ustanova te pozicionirati Kvarner i cijelu županiju kao destinaciju zdravlja i kvalitete života, kako za domicilno stanovništvo, tako i za goste koji dolaze boraviti u našem kraju. Kontinuirane aktivnosti se provode i sa željom povezivanja klastera/udruga i na nacionalnoj razini, kako bi se Hrvatska u cijelosti etablirala u području zdravstvenog turizma.
Usluge i proizvodi
Što biste izdvojili kao najvažnije projekte Klastera u proteklih deset godina?
– Na početku je najvažnije bilo okupiti članice iz različitih sektora te stvoriti spoznaju da međusobno povezivanje uz pojedinačni know-how može biti od višestruke koristi u pripremi i prezentaciji usluga i proizvoda. Sljedeći korak je uslijedio prepoznavanjem aktivnosti Klastera na nacionalnoj i međunarodnoj razini, što je dodatno pozicioniralo našu regiju na karti zdravstvenog turizma. Dobivanje nagrade za Klaster godine 2016. godine u izboru tada renomiranog IMTJ-a, organizacije IMTJ Konferencije 2017. godine u Opatiji te potom sudjelovanje u dva finala potvrdili su ispravnost smjera u kojem se krećemo, povećavajući međunarodnu vidljivost destinacije. Svakogodišnje unaprjeđenje organizacije i kvalitete sadržaja CIHT konferencije jedan je od značajnih projekata. Povezivanje članica s partnerima u zemlji i inozemstvu, sudjelovanje na velikom broju konferencija i sajmova, potpisivanje mnogobrojnih ugovora o suradnji i Memoranduma o suglasnosti s Ministarstvom Ayusha Republike Indije te ACAP-om (Asocijacija hrvatsko-američkih poslovnih ljudi) također predstavljaju važne aktivnosti. Klaster i njegove članice sudjelovali su i nadalje sudjeluju u nekoliko EU projekata kao nositelji ili partneri, a obzirom na usmjerenost naše regije u području zdravlja i kvalitete života i uspješnom suradnjom Sveučilišta, EDIH-a, Regionalne razvojne agencije Prigoda, privatnog i javnog sektora očekujem realizaciju ideje o stvaranju tzv. Health Huba, odnosno Centra za inovacije u zdravstvenoj industriji i zdravstvenom turizmu. Dodatne investicije prisutne su u području zdravstvene industrije, kroz istraživanja i proizvode u preventivnom, dijagnostičkom i terapijskom segmentu. Također, u pripremi je i suradnja s ciljem razmjene znanja i s drugim regionalnim inovacijskim Hubovima (maritimni, turistički, SmartRI …).
Klaster se pridružio crikveničkoj Thalassotherapiji i Turističkoj zajednici grada Crikvenice u organizaciji konferencije o zdravstvenom turizmu koja je tada preimenovana u CIHT (Crikvenica International Health Tourism Conference). Zašto je ta konferencija važna za ostvarenje ciljeva Klastera?
– CIHT Konferencija prvi put je održana 2013. godine u povodu obilježavanja 125 godina organiziranog zdravstvenog turizma na crikveničkoj rivijeri, a 2015. godine kao suorganizator se uključio i Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera. Sadašnji oblik CIHT konferencije rezultat je suradnje Turističke zajednice grada Crikvenice i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera kao organizatora te Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Thalassotherapije Crikvenica i Poliklinike Terme Selce kao suorganizatora. Svakako sam zadovoljan smjerom razvoja Konferencije, koja se tijekom godina etablirala kao jedan od najznačajnijih skupova u regiji iz područja zdravstvenog turizma. Također, već dugi niz godina, i Ministarstvo turizma i sporta i Ministarstvo zdravstva podupiru CIHT konferenciju, kao i Primorsko-goranska županija, Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Kvarnera, Hrvatska gospodarska komora i Grad Crikvenica. Razvojem u proteklih jedanaest godina na Konferenciji su u svojstvu predavača sudjelovali brojni stručnjaci iz dvadesetak zemalja s četiri kontinenta, nudeći svake godine nove spoznaje i trendove kako u organizaciji, tako i u sadržaju programa usluga u zdravstvenom turizmu. Također je istican značaj i mogućnosti korištenja novih tehnologija i u pružanju i u promociji usluga te uloga akreditacija i certifikacije. Posebno područje zauzimaju i iznesena znanja o mogućnostima investicija u zdravstvenom turizmu te znanstveni segment programa CIHT-a. Uz razmjenu znanja vrlo značajno područje u razvoju Konferencije bilo je stvaranje i održavanje networka, koji omogućava i nastavak poslovne suradnje, što nam je potvrđeno kroz veći broj aktivnih projekata između sudionika. Naravno, nezanemariv dio Konferencije je i upoznavanje zdravstveno/turističko/kulturno/gastronomsko/enoloških kvaliteta naše regije.
Misija i vizija
Jedan od zadataka Klastera je i davati prijedloge državnim tijelima kako bi se donijeli novi ili izmijenili postojeći propisi koji su bili ograničavajući kada je riječ o razvoju zdravstvenog turizma. Jeste li zadovoljni kako se razvija legislativa i kako je Klaster sudjelovao u tim procesima?
– Klaster su, prvenstveno zbog kvalitete članica i modela udruživanja, od osnivanja prepoznala državna tijela (ministarstva, HGK, HTZ) kao relevantan sudionik u radu radnih skupina koje su pripremale prijedloge izmjena i dopuna zakona i pravilnika u području zdravstva i turizma. S obzirom na to da su u proteklom razdoblju na nacionalnoj razini učinjene zakonodavne promjene i zdravstveni turizam uvršten u nacionalne i regionalne strateške planove postupni razvoj je očigledan. Zdravstveni turizam označen je kao jedna od smjernica razvoja turizma te je istovremeno i unutar područja zdravstva postao njegov sastavni organizacijski dio. Također, investicije u kadrove, prostor i opremu te marketing i prodaju, omogućile su da se o zdravstvenom turizmu govori kao o jednoj od značajnijih gospodarskih grana u aktivnom razvoju. Istovremeno se uz modele financiranja koji se nude kroz razne EU programe omogućavaju neophodni preduvjeti daljeg razvoja.
Prije deset godina, kada je osnovan Klaster, u jednom razgovoru ste rekli da je stupanj iskoristivosti zdravstvene industrije i zdravstvenog turizma na Kvarneru između 1 i 1,5 posto u ukupnom zdravstvenom prometu, a da je cilj da taj udio bude 10 do 12 posto. Gdje se danas nalazimo?
– Procjenjujemo da je u protekle četiri godine u našoj regiji zbog zdravstvenih usluga boravilo oko 280 tisuća gostiju. Većinom su bili strani gosti, u prvom redu zbog usluga u dentalnoj medicini, a zatim u području raznih segmenata rehabilitacije te selektivnih oblika dijagnostičko, terapijsko/operacijskih postupaka. Ako znamo da gosti koji dolaze zbog zdravstvenih razloga prosječno dnevno potroše tri puta više sredstava u odnosu na turističkog gosta, potvrđuje se da je zdravstveni turizam značajna gospodarska grana. Današnje doba sve većeg korištenja tehnologije u svim sektorima koji su udruženi u Klaster zahtijeva brzu prilagodbu, a istovremeno nudi i priliku sudjelovanja u suvremenim smjerovima u preventivnoj i personaliziranoj medicini, tjelesnoj i mentalnoj rehabilitaciji, tzv. lifestyle medicini, odnosno medicini životnog stila te programima aktivnog i zdravog starenja. Istraživanja pokazuju da za sada pedeset milijuna stanovnika EU-a koristi zdravstvene usluge izvan matične države (10 posto), dok bi onih koji to žele 250 milijuna (53 posto). U našem okruženju (udaljenosti do 500 kilometara) živi 76 milijuna stanovnika, od kojih je 15 milijuna starije od 60 godina te je to pokazatelj da tržišta ne manjka. Praćenje globalnih trendova u zdravstvenom turizmu, kao i potrebe za zdravstvenom zaštitom domicilnog stanovništva, uz ulaganja u kadrove, inovativnu opremu i prostore, ostaju misijom i vizijom razvoja u narednom razdoblju.