Foto A. KUĆEL ILIĆ
I danas ovdje svjedočimo bezobrazluku investitora koji je bez dozvole posjekao zelenu površinu i bacio granje u potok, a morao je tražiti dozvolu za sječu stabala promjera većeg od 10 centimetara, kazao je Kirigin
povezane vijesti
OPATIJA – Plahuti i zona uz šumsko šetalište Carmen Sylva i izvorište Vrutki u Opatiji danas su bili u žiži interesa medija i dok je na strmome terenu gdje niču višestambene zgrade i zelenilo umire pod navalom betona, press konferenciju sazvao opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin, njegov je poziv upomoć upućen državnim službama pratila i zvučna kulisa – buka s okolnih gradilišta uslijed koje podjednako negoduju i stanovnici i privatni iznajmljivači i turisti.
– Borba protiv “betonizacije”, odnosno prekomjerne izgradnje i gubitka zelenih površina, jedan je od najvažnijih zadataka ove gradske vlasti. Nažalost, mi se borimo ne s jednom, nego s obje ruke “vezane iza leđa”, zato što su naše ovlasti ograničene, propisi nedorečeni, a ostale inspekcijske službe premalo prisutne. Sve ovlasti koje Grad Opatija ima na raspolaganju, mi koristimo maksimalno. Komunalni redari svakodnevno izlaze na teren, prijavljujemo sve uočene nepravilnosti i prema inspekcijskim službama odaslali smo desetke prijava. Nažalost, na tome priča prečesto staje, koliko god mi pisali požurnice i tražili hitne reakcije.
To nije samo problem Opatije, to je situacija koja se događa po cijeloj obali i zato tražimo državne službe, osobito nadležne inspekcije, da se aktivnije uključe i počnu sankcionirati prekršitelje, rekao je gradonačelnik Opatije Fernando Kirigin. Dok su se okupljeni novinari imali priliku u samom srcu devastirane i apartmanizirane “stare dame” uvjeriti u sve što se događa, a slikovito rečeno, to je “pucanj u turizam”, gradonačelnik je u pratnji nadležnog pročelnika Filipa Vlaha i komunalnog redara upozorio da je još malo dana ostalo do stupanja na snagu zabrane izvođenja grubih građevinskih radova.
“Zdrpi i zbriši”
Konferencija je održana na lokaciji Put Plahuti, kako bi se javnost upoznala s kakvim se sve situacijama svakodnevno suočavaju opatijski komunalni redari.
– Nedorečene i nejasne zakonske odredbe te nedovoljna prisutnost nadležnih inspekcijskih službi i mali broj inspektora dodatno ohrabruje pojedine investitore, koji djeluju po modelu “zdrpi i briši”, na sve učestalije kršenje propisa. I danas ovdje svjedočimo bezobrazluku investitora koji je bez dozvole posjekao zelenu površinu i bacio granje u potok, a morao je tražiti dozvolu za sječu stabala promjera većeg od 10 centimetara. Grad Opatija izdao mu je prekršajni nalog s novčanom kaznom. Međutim, izvjesno je da će na to ići žalba, a dok sud donese rješenje, nekretnina može biti izgrađena i prodana, a tvrtka likvidirana, istaknuo je gradonačelnik Kirigin.
Podsjetio je kako s 1. lipnja na snagu stupa zabrana izvođenja grubih građevinskih radova kako je uređeno gradskom odlukom.
– Ovim putem poručujem svima da se ne moraju niti truditi slati zahtjeve za produženjem radova, jer neću niti jedan zahtjev odobriti kao što nisam odobrio ni prošle godine. One koji usprkos zabrani budu nastavili raditi, sankcionirat će gradske službe, koje su potpuno spremne za nadzor Odluke o privremenoj zabrani izvođenja radova, kadrovski smo ojačali te naše komunalno redarstvo od ove sezone raspolaže s većim brojem stalno zaposlenih komunalnih redara, poručio je opatijski gradonačelnik koji nije želio imenovati investitore, niti nekoga od njih posebno prozivati, budući da se njegova poruka odnosi na svih, na desecima otvorenih gradilišta…
Kako je objasnio, ovlasti komunalnih redara propisane su Zakonom o građevinskoj inspekciji te oni, ako utvrde da se u vrijeme zabrane izvode građevinski radovi mogu naložiti rješenjem da se radovi obustave. Ako se radovi ne obustave, unatoč rješenju komunalnog redara, komunalni radari imaju ovlast da novčanim kaznama prisile sve kršitelje odluke na poštivanje rješenja. Kazne su u rasponu od 10.000 do 60.000 kuna za fizičke odnosno 30.000 do 180.000 kuna za pravne osobe. Nažalost, komunalni redari nemaju ovlasti zatvoriti gradilište. Pored toga, i Zakonom o gradnji propisane su novčane kazne za svakoga tko izvodi radove u vremenu privremene zabrane i to u visini od 25.000 – 50.000 kuna za pravnu osobu, odnosno 15.000 do 30.000 kuna za fizičku osobu. Za to je ovlaštena građevinska inspekcija koja može podnijeti optužni prijedlog ili kaznenu prijavu te jedina ima ovlast obustaviti građenje. Zakon o gradnji je propisao kako se gradskom odlukom o privremenoj zabrani izvođenja radova mogu zabraniti samo dvije vrste radova i to zemljani radovi i radovi na izgradnji konstrukcije građevine. Dakle, svi su drugi radovi, primjerice na unutarnjem uređenju objekta, neovisno o tome stvaraju li buku ili prašinu, nažalost Zakonom dozvoljeni. Time su ograničene ovlasti gradskih službi – komunalnih redara, moglo se čuti na pressici na kojoj je gradonačelnik naveo da se po nekim informacijama “kvadrat” novogradnje u Opatiji cijeni i do 10.000 eura…
– Komunalno redarstvo će svim legalnim sredstvima i ovlastima provoditi odluku o privremenoj zabrani izvođenja građevinskih radova te građevinskoj inspekciji prijavljivati sva kršenja odluke i zakona. Također će striktno postupati, u okviru svojih ovlasti, vezano uz druge povrede zakona ili gradskih odluka, rekao je gradonačelnik Kirigin.
Apelirao je na državne inspekcije da se jače angažiraju u zaustavljanju neželjenih pojava u prostoru te pozvao Vladu da izmjenama zakonske regulative omogući lokalnoj samoupravi aktivniju ulogu u borbi protiv “betonizacije”, između ostalog i tako da jedinicama lokalne samouprave koje to mogu preuzeti, da ovlasti za izdavanje akata gradnje i koncesioniranja pomorskog dobra.
Investitori na sve spremni
– Opatija je koljevka hrvatskog turizma i iduće će godine proslaviti 180 godina tradicije u turizmu. Ovo o čemu danas pričamo je druga strana priče i problem koji je prisutan na cijeloj obali. U pitanju je kapital koji se želi oploditi i ako netko gradi uz sve troškove po cijeni od 2.500 do 3.000 eura po kvadratu, u što je uračunata i kupnja terena, a prodaje za 10.000 eura po kvadratu, to najbolje oslikava koliko je ovaj problem velik i na što su sve investitori spremni – naveo je Kirigin i pozvao zakonodavca da podrži borbu Grada Opatije protiv betonizacije.