Kastav

“Ki Belicu pije, taj bolan nije”: Lijepo vrijeme privuklo tisuće posjetitelja na Belu nedeju

Vladimir Mrvoš

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Gradonačelnik Matej Mostarac najavljuje prikupljanje pisane građe kako bi "Bela nedeja" postala nematerijalna kulturna baština



Prošle godine za vrijeme “Bele nedeje” bila je tolika vrućina, da su plaže bile pune, a topli dani su “ugrozili” moguću posjećenost ovom tradicionalnom samanju u čast mladog vina. Ove godine organizatori su se bojali da će kiša, u kombinaciji s hladnijim vremenom i vjetrom, pokvariti “Belu nedeju”, ali to se srećom nije dogodilo.


Foto galerija: Bela nedeja Foto: Vedran Karuza


Od jutra prema podnevu sve je bilo toplije, pa su posjetitelji bili šaroliko obučeni, od skafandera do majica kratkih rukava, a neki su posjetitelji, istina rijetki, ponijeli za svaki slučaj i kišobrane. Naime, kao i svaki put kada je “Bela nedeja” u pitanju najteže je bilo najteže pronaći parking, pa su se mnogi napješačili.



Spremni prodavači




Prodavači kišobrana, bili su spremni, njihovi štandovi bili su prepuni najrazličitijih vrsta kišobrana.


– Očekujete li kišu i dobru zaradu? pitamo ih usput.


– Ne, začudili bi ste se, kišobrane najbolje prodajemo po sunčanom vremenu, a ni cijene nismo mijenjali od prošle godine i dalje počinju od 7 eura, odgovaraju.



Prepuni štandovi, narazličitije robe dočekivali su posjetitelje već od buduće zgrade gradske uprave, nekadašnje zgrade Prede.


Tradicionalni sajam nudi i tradicionalne rukotvorine, metle, košare, sjekire, lopate.


– Mala metla 7 eura, velika 10, lopata 20, ali nema interesa za lopate, kaže nam prodavač.


Nedaleko od njega prodavač Predrag, nudi sitne poklone, da se s “Bele nedeje” ne vrati doma praznih ruku.



– Ponovo ulaze u modu rubikove kocke po 5 eura, i čudne loptice skočice po 4 eura, to najviše kupuju djeca, dok starije odobe kupuju lastik za gaće. Uglavnom kupuju djeca i starije osobe, kaže Predrag i napominje da su cijene čak i malo manje od prošle godiine.


Za one koji neće mjenjati lastik, na susjednom štandu gaće se prodaju po 2 eura.


Kupuju samo ovaj najskuplji


Penjući se prema Aleji velikana gdje je točno u podne zakazano otvorenje ovogodišnje “Bele nedeje”, počinju štandovi s hranom.


Iz Slovenije, po prvi put na “Beloj nedeji” štand “Domača marenda” iz Brkina, nude sireve i suhomesnate proizvode.


Najskuplji sir je 40 eura po kilogramu.


– Kupuju li ljudi po ovoj cijeni?, pitamo.



– Začudili bi ste se, ali uglavnom kupuju samo ovaj najskuplji, odgovara prodavač i poziva nas da probamo, sireve, ali prvo od onih najjeftinijih pa za finale onaj od 40 eura po kilogramu.


Ne odbijamo ponudu, kao ni ostali posjetitelji oko nas.


Sir nije loš, ali cijena je ipak visoka, pa pitamo koliko se obično kupi.


– Između 30 i pedeset deka, ali netko uzme i cijeli kolut koji dođe oko 120 eura.


Do prodavača sira, štand s kobasicama od divljači po 18 eura, ali i “čips čvarci” po 6 eura za 20 deka.



Prodavačica kaže da kupaca ima.


Tajna pravih ćevapa


Idemo dalje uzbrdo, prema centru Kastva, a tu je štand s palačinkama i fritulama, cijena kao prošle godine – 5 eura.


– Niste mijenjali cijene od prošle godine? pitamo.


– Ne to nam je zgodno zbog novčanice od 5 eura i lakše manipulacije s okruglom brojkom, objašnjava nam prodavač.


Kupaca ima, a među njima je i obitelj Jurjako, koja je došla s Cresa u Kastav jer ne propuštaju “Belu nedeju”.



Miris roštilja sve je intenzivniji, a sve je manje štandova s “potrošnom robom” i sve više onih s gastro ponudom.


Mjesta za sjesti je teško naći na terasi restorana “Rustike”, a miris ćevapa dolazi s vanjskog roštilja.



Majstor roštilja Oliver objašnjava nam tajnu pravih ćevapa.


– Najbolji su oni ćevapi s “crtom”, a važno je znati da je tajna u tome da se ćevapi ne peku, već se ćevapi vrte, objašnjava nam Oliver.


Gužva je i kod konobe “Fortica”. Šef restorana, Željko Markus ima pune ruke posla, reže odojka.


Poznata poruka


Bliže se podne i svečano otvorenje ovogodišnje “Bele nedeje” na Aleji velikana.


Bogat program, ali za razliku od prošle godine pokrovitelj predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, doći će nešto kasnije, pa gradonačelnik Matej Mostarac, otvara ovogodišnju manifestaciju uz bogat program, muške i ženske klape “Kastav”, i sopce s Krka. Mlade snage s Kastva imaju važnu ulohu na otvaranju. Himnu je otpjevala Lora Milić, a recital o Kastvu izvela je Dora Jadras.



Bivši gradonačelnik Kastva i sadašnji saborski zastupnik Ivica Lukanović, pozdravlja sve prisutne, a gradonačelnik Mostarac najavljuje prikupljane pisane građe kako bi “Bela nedeja” postala nematerijalna kulturna baština, jer prvi zapisi iz 1.400 godine govore o toj manifestaciji i kratak govor završava poznatom porukom.


– »Ki Belicu pije, taj bolan nije«.


“Bela nedeja 2024”, službeno počinje, a ubrzo i stiže i predsjednik Zoran Milanović, koji se teško probija kroz masu posjetitelja koji bi se s njim rado fotografirali.



U društvu domaćina, gradonačelnika Mateja Mostarca, zamjenika gradonačelnika Deana Jurčića, predsjednice Gradskog vijeća Grada Kastva Mirela Smojever te direktora Turističke zajednice Grada Kastva Saše Brusića, obilazi nekoliko štandova s belicom, sastaje se s članovima lovačkog društva Lisjak, i odlazi u muzej zbirke “Kastavština”.


Nakon muzeja predsjednik Milanović i domaćini upućuju se na sajam CrekVINA 2024 u organizaciji Vina Kvarnera i susreću se s brojnim proizvodaćima vina iz OPG Ružić, Kapić, Plovanić vina, Vinska kuća Pavlomir, Gospoja, PZ Vrbnik, Kuća vina Ivan Katunar, Katunar Estate Winery, Šipun i Nada.



Nude se i vina Benazić, Tudor, Prskalo, Herman, Karleuša, Mladenić vina, Bažon i Apolitico. Naravno na Crekvini je i kraljica manifestacije, kastavska belica, koja se nudi na više punktova, a članovi Udruge Belica, objašnjavaju predsjedniku ovogodišnju berbu.


Ni ovogodišnju “Belu nedeju” nisu propustili članovi Europskog reda vitezova vina. Proslava ovogodišnje “Bele nedeje” završava sutra Belim pundejkom ili Posajmicom.


Belica 13, ćevapi 10, odojak 40, a janjetina 50 eura


“Bela nedeja” je najveći kastavski blagdan, kastavska užanca, stoljetna tradicija za koju i danas svi Kastafci i pravi prijatelji Kastva žive cijelu godinu, ali najviše zbog belice, ćevapa i odojka s ražnja.


I ove godine vrtili su se odojci i janjetina i za njih se čekao red.



– Probudili smo se danas u 5 ujutro, kaže nam dežurni kod ražnja, i ne prestajemo skidati odojke i janjetinu.


Cijena zadovoljstva prema cijeniku. Otočna janjetina 50 eura po kilogramu, a odojak 40. Buncek s kupusom 35 eura, porcija kiselog kupusa kao i salata po 4 eura. Janjeća glava mogla se dobiti za 2, a glava od odojka za 4 eura.



Oni koji više vole ćevape porciju su trebali platiti 10 eura, ako i kobasice s kupusom. Ista cijena je bila i za ombolo s kupusom kao i za kotlovinu s mesom i pileća prsa – sve košta okruglih 10 eura.


Za 10 eura mogla se dobiti i pola pečenog pileta kao i svinjsku koljenicu. Prodavači kažu da su zaokružene cijene jer je to praktičnije. Kažu je tako jednostavnije i njima i kupcima.



A kada je riječ o belici, ona je kao što je to već naglašeno, zbog slabijeg uroda grožda, nešto skuplja nego prošle godine i uglavnom se nudila za 12 odnosno 13 eura za litru. Međutim, moglo se proći i jeftinije. Neke udruge su belicu nudile i besplatno, uz moguću donaciju.