![SNIMIO SERGEJ DRECHSLER](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/10440328-717x478.jpg)
SNIMIO SERGEJ DRECHSLER
U programu sudjeluje više od 30 članova multidisciplinarnog tima KBC-a Rijeka uz partnere kao što su udruga "Srce za nju", trener Mario Mlinarić i šefica Ana Ugarković
povezane vijesti
RIJEKA – Klinika za tumore Kliničkog bolničkog centra Rijeka kao prva u Hrvatskoj uvodi program rane i integrativne rehabilitacije bolesnica s rakom dojke koji će uključiti sve pacijentice s rakom dojke koje počinju bilo koji oblik liječenja u okviru Klinike za tumore. Pacijentice će kroz ovaj program biti sustavno vođene i praćene kroz cijeli proces liječenja, a u programu sudjeluje više od 30 članova multidisciplinarnog tima KBC-a Rijeka uz partnere kao što su udruga “Srce za nju”, trener Mario Mlinarić i šefica Ana Ugarković.
Kako je na današnjem predstavljanju programa kazao ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić velik broj zloćudnih bolesti danas je srećom ušao u kategoriju kroničnih bolesti te se sve veći naglasak stavlja na kvalitetu života bolesnika. Istaknuo je kako KBC Riejka danas ima efikasnu onkološku terapiju te je u funkciji prvi od tri najsuvremenija linearna akcelratora dok su preostala dva su u fazi montaže te će do početka ljeta biti u funkciji sva tri napredna akcelratora. Najavio je i centralnu pripremu kemoterapije do kraja travnja, što je drugi veliki potrebni iskorak u liječenju bolesnika. Klinika za tumore, kako je dodao ima koordinatora za onkološke bolesnike što omogućava pravodobne kontrolne preglede i bolju oragnizaciju, otvorena su savjetovališta za obitelj, a sad je došao i red da se po uzoru na svjetske centre organizira rana rehabilitacija bolesnica s rakom dojke.
– Želim da ovaj program bude prepoznat i da ga naši korisinici koriste što više, da krenu s normalnim životom i da s vremenom zaborave da su ikad bili onkološki pacijenti te da nam se vrate kao volonteri i pomoć onkološkim bolesnicima kojih će, nažalost, uvijek biti, a mi moramo biti spremni da ih prihvatimo na najbolji način, poručio je Ružić.
Predstojnica Klinike za tumore prof. dr. Ivana Mikolašević podsjetila da incidencija raka dojke raste te se godišnje dijagnosticira preko 3.000 slučajeva, a posljednji podaci evidentirali su 703 smrti od raka dojke. Posebno pritom zabrinjava porast incidencije kod žena u dobi od 30 do 50 godina.
– Danas je onkološka bolest sve više kronična bolest i onkološki bolesnici zahtijevaju multidispciplinarni pristup, a osim onkološke bolesti traže i zbrinjavanje svih pratećih bolesti koje nastaju kao posljedica kemoterapije. U posljednje dvije godine mi smo u rad klinike uveli niz multidisciplinarnih ambulanti, vodeći se mišlju da specijalisti dolaze pacijentima. Maksimalno se prilagođavamo pacijentima i naša dnevna bolnica jedina u Hrvatskoj radi do 21 sat, a do 21 sat obavljamo i zračenja. Također, od početka veljače uvedena je i popodnevna ambulanta za karcinom dojke, rekla je Mikolašević.
Voditeljica programa dr. Iva Skočilić kazala je kako je on namijenjen svim bolesnicima s ranim rakom dojke u kojeg se usmjeravaju od samog početka onkološkog liječenja te se sustavno vode do integracije u normalan život.
– Naglasak ovog programa je na važnosti tjelesne aktivnosti i spremnosti, važan je segment prehrane i održavanja optimalne tjelesne težine. Tu nam je vrlo važan psihološki moment i savladavanje tehnika upravljanja stresom kako bi se postigla opća ravnoteža. Važan nam je segment savjetovanja mlađih predmenopauzalnih boelsnica o mogućnosti očuvanja plodnosti. Općenito, u modernoj onkologiji trend je usmjeravanje na bolesnika i praćenje njegovih sveobuhvatnih potreba, a to ovaj program čini, rekla je Skočilić dodajući kako će u programu sve bolesnice s rakom dojke biti nakon prvog pregleda usmjeravane u savjetovalište za rak dojke gdje će ih dočekati tim stručnjaka. Temeljem nalaza će biti dalje usmjeravane ovisno o dominantnoj problematici. Sve bolesnice pregledat će fizijatar i na temelju njegovog proegleda bit će usmjeravane prema programu tjelesne aktivnosti koje vodi Mario Mlinarić, a važan nam je i segment prehrane gdje će ih savjetovati nutricionist. Pored pisanog nalaza bolesnice će dobiti priručnik, a u izradi je i mobilna aplikacija kao alat koji bi trebao olakšati vođenje kroz cijeli program. Istknula je da je program nazvan Enea, a ime je to koje ga povezuje s Rijekom i simbolizira otpornost i hrabrost.
– To želimo i našim bolesnicma da unatoč suočavanju s bolesti, otvore novo poglavlje života koje može biti još bolje i kvalitetnije, naglasila je Skočilić.
Predstojnica Zavoda za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu prof. dr. Tea Schnurrer-Luke-Vrbanić poručila je kako je cjelokupan tim ovog zavoda zadovoljan da može pomoći jednoj osjetljivoj skupini bolesnika.
– Kad govorimo o onkološkoj rehabilitaciji s aspekta fizikalne medicine, naš je cilj maksimalno osposobiti bolesnika za što bolju kvaliteteu života. Zadnjih desetljeća promijenila se pardigma rehabilitacije bolesnika s malignim boelstima te su vježba i tjelesna aktivnost postali jedan oblik nefarmakološkog liječenja koji je izuzetno bitan. Dokazala su to i istraživanja na velikim kohortama bolesnika gdje se vidjelo da bolesnici koji su uključeni u struktiruirani program vježbanja imaju manje umora, bolju tjelesnu kondiciju i manje nuspojava. Sve studije koje su rađene nikad nisu prijavle nuspojavu tjelesne aktivnosti, poručila je predstojnica riječkog Zavoda za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu.
Bolnički nutricionist Ivica Vrdoljak naglasio je kako je prehrana posebno važna kod onkoloških boesti i ima važnu ulogu u periodu liječenja, a može i bitno utjecati na ishod liječenja.
– Kroz radionice ćemo prezentirati sve o pravilnoj prehrani tijekom liječenja, a najčešća pitanja pacijenata su kako prehranom smanjiti nuspojave liječenja te ćemo tome dosta posvetiti pažnje kao i tome što jesti na dan i nakon kemoterapije. Kod osoba s karcinom dojke specifično je da s pravilnom prehranom treba nastaviti i nakon liječenja, s posebnim naglaskom na održavanje zdrave tjelesne težine i redukaciju tjelesne mase, pojasnio je Vrdoljak.
Predstavljanju programa prisustvovali su i vanjski suradnici, Katarina Kukolj predsjednica udruge “Srce za nju” koja je rekla da je će udruga biti most između pacijentica i programa dok je trener Mario Mlinarić istaknuo kako već ima osmišljen niz različitih treninga koji potiče žene da više brinu o sebi.