Foto Dorotea Prpić
Sasvim je jasno da su ovi radovi u vrijednosti od oko 230 tisuća kuna tek mala kap u moru radova i ulaganja koje zahtijeva ovaj velebni objekt koji svjedoči o slavnoj senjskoj povijesti, ali i nebrizi.
povezane vijesti
SENJ – Na senjskom Kaštelu Ožegovićianum počeli su radovi privremene stabilizacije pročelja. Radi se o vrijednom kulturnom dobru upisanom u Registar kulturnih dobara Republike. Radove financira Ministarstvo kulture jer je objekt u vlasništvu Republike Hrvatske, a proceduru natječaja je temeljem punomoći vodio Grad Senj.
Ministarstvo kulture i medija prišle je godine za ovaj objekt financiralo i elaborat u kojem se daje mišljenje o stanju konstrukcije i prijedlog hitnih mjera sanacije koje je izradio ovlašteni inženjer mr. Berislav Medić, a temeljem kojeg se i vrše aktualni radovi. Kaštel je bio upravno, administrativno i političko središte Senja, sagrađen je još u 12. stoljeću. Godine 1180. dolazi u posjed crkveno-upravno-vojne organizacije templara, a kasnije u posjed senjske plemićke obitelji krčkih knezova Frankopana koji su ga sredinom 14. st. temeljito obnovili.
Godine 1469. postaje središte Senjske kapetanije. U njemu je bila smještena vojna posada. Kasnije postaje dom uskočke, pa austrijske vojne posade i tako sve do 1870., kada se vraća pod hrvatsku upravu. Gradsko poglavarstvo Senja 1825. godine dodjeljuje ga Crkvi za ustroj prosvjetnog i duhovnog središta, konvikta Ožegovićianum.
Zapušten do krajnjih granica
Kako ističe autor elaborata mr. Medić, Kaštel je već godinama u zapuštenom stanju opasnom za boravak, međutim, unatoč tome u ruševnoj zgradi danas stanuje nekoliko obitelji. Samo stanje zgrade neosporno zahtijeva hitne mjere sanacije i ojačanja, jer oštećenje pokrova i krovne konstrukcije te slijeganje (naginjanje) volumena glavnog stubišta ozbiljno ugrožavaju opstojnost zgrade u cjelini. Autor navodi i kako je vidljiv i sve je veći broj mjesta na kojima oborinska voda zbog oštećenja pokrova u većim količinama prodire u zgradu i uzrokuje natapanje drvenih dijelova krovne konstrukcije i drvenih grednika te posljedično njihovo propadanje.
Prodor vode uzrokuje i slijeganje volumena glavnog stubišta. Uz to, radi nepostojanja sustava odvodnje oborinske vode, koji je tijekom vremena uništen i nestao, kao i radi nekontroliranog izlijevanja vode iz vodovoda i kanalizacije u unutrašnjost zgrade, dolazi i do kontinuiranog natapanja tla oko i ispod temelja, pa stalna prisutnost vode u tlu uzrokuje promjene u strukturi tla, smanjuje njegovu nosivost i povećava slijeganje. Najveća posljedica navedenih promjena je ozbiljno naginjanje volumena glavnog stubišta koje prijeti urušavanjem tog dijela zgrade.
Zahtjevna obnova
– Kako bi se sačuvala cjelovitost zgrade do provedbe mjera sanacije, rekonstrukcije i ojačanja, hitno je potrebno privremeno spriječiti prodor oborinskih voda u unutrašnjost zgrade te izvesti stabilizaciju dijela zgrade s glavnim stubištem, navodi autor elaborata mr. Medić.
Radove hitnih mjera na Ožegovićianumu izvodi zagrebačka tvrtka Sub Vision d.o.o., specijalizirana za ovu vrstu radova, a trebali bi se zgotoviti do kraja veljače.
Sasvim je jasno da su ovi radovi u vrijednosti od oko 230 tisuća kuna tek mala kap u moru radova i ulaganja koje zahtjeva ovaj velebni objekt smješten na prelijepom senjskom Trgu Cilnica. On svjedoči o slavnoj senjskoj povijesti, ali i nebrizi, jer njegov današnji izgled ne ide na čast nikome. Kaštel se doslovno raspada, pa je za očekivati nastavak većeg angažmana države, ali i lokalne zajednice oko njegove cjelovite sanacije i obnove u čemu znatan doprinos mogu dati i sredstva EU fondova.