Unatoč poskupljenjima

Kako radi riječka gradska pučka kuhinja? Cijena obroka nije se mijenjala od studenog prošle godine

Mirjana Grce

Foto M. Levak

Foto M. Levak

U ovogodišnjem proračunu za pučku kuhinju je prvotno bilo osigurano 2,4 milijuna kuna, a zbog povećanja cijene hrane, rebalansom proračuna krajem 2021. je osigurano dodatnih 400.000 kuna



RIJEKA – Kako s obzirom na velika poskupljenja hrane i energenata funkcionira riječka gradska pučka kuhinja, koja je u kolovozu ove godine imala 298 korisnika, redom Riječane kojima su takoreći jedini prihodi preskromna i za preživjeti nedovoljna državna socijalna pomoć? Ta kuhinja tople obroke, odnosno ručak, već godinama spravlja i dijeli od ponedjeljka do petka, dok petkom njezini korisnici preuzimaju lunch-pakete suhe hrane za subotu i nedjelju.


U Odjelu za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke doznajemo da sadašnja cijena obroka pučke kuhinje – i toplog obroka i lunch-paketa – iznosi 25 kuna, da je ta cijena s riječkim Gradskim društvom Crvenog križa, koji obroke spravlja, ugovorena 1. studenoga prošle godine. Podsjećaju da je do tada cijena iznosila 19 kuna po obroku, a da je do povećanja cijene tada došlo zbog povećanih nabavnih troškova hrane.


Dodatna sredstva


– Za usluge pučke kuhinje u ovogodišnjem proračunu prvotno je bilo osigurano 2,4 milijuna kuna. Zbog povećanja cijene hrane, rebalansom proračuna krajem 2021. godine osigurano je dodatnih 400.000 kuna, te sada planirana sredstva za 2022. godinu iznose 2,8 milijuna kuna. S obzirom na to da se očekuje daljnje povećanje cijene hrane i usluga, u gradskom financijskom planu za 2023. godinu vjerojatno će se planirati dodatno povećanje sredstava namijenjenih osiguravanju usluge pučke kuhinje, izvješćuje gradski socijalni Odjel, dodajući da je pučka kuhinja u kolovozu ove godine imala 137 korisnika, odnosno 137 kućanstava s ukupno 298 članova.




– Pučku kuhinju pretežito koriste samačka kućanstva (61 posto ukupnog broja korisnika), iako među korisnicima ima i višečlanih kućanstava koja broje čak i do deset članova. Podacima o dobnoj strukturi članova kućanstva korisnika ne raspolažemo, već samo o dobi nositelja kućanstava, koja se kreće u rasponu od 24 do 74 godina starosti, odgovorili su iz nadležnog gradskog Odjela na naše pitanje o strukturi korisnika pučke kuhinje.


Većinom stalni korisnici


Zanimalo nas je i tko ima pravo na obrok pučke kuhinje Grada Rijeke, kolika je fluktuacija korisnika, ima li stalnih, odnosno dugogodišnjih korisnika.


– Grad Rijeka osigurava besplatan ručak u gradskoj pučkoj kuhinji za kućanstva koja ostvaruju pravo na zajamčenu minimalnu naknadu pri Centru za socijalnu skrb Rijeka, koji to pravo korisnicima i odobrava. Tijekom 2022. godine, evidentirano je svega 12 novih korisnika – 8 posto od ukupnog broja korisnika. Dakle, većina korisnika pučku kuhinju koriste dugi niz godina, stalno ili s povremenim opravdanim prekidima. Korisnici preuzimaju obroke u vrijeme ručka na dvije gradske lokacije, odnosno u klubovima starijih osoba Potok i Belveder pri Domu za starije osobe Kantrida Rijeka.


Pitali smo i je li zbog aktualnog poskupljenja namirnica došlo do promjena u jelovniku pučke kuhinje?


– Obroci su zadržali dosadašnju kvalitetu, raznovrsni su i optimalne energetske vrijednosti. Za nadzor njihove zdravstvene ispravnosti odgovoran je Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, poručuju iz Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke.