Foto Vedran Karuza
Premda je inicijativa nastala kao rezultat vandalizma i problema s kojima se mještani Drenove suočavaju, voljeli bismo da ona preraste u nešto pozitivno, u zajedničko djelovanje kojim ćemo boljim učiniti ovaj naš predivan kvart, objašnjava Sandra Šikanjić
povezane vijesti
- Dva lica domaćeg gospodarskog rasta: Hrvatska ima snažne tvrtke, no građani su jako siromašni
- Radovi Energa na Srdočima trajat će do sredine veljače. Građani se žale zbog kašnjenja i nesigurnog gradilišta
- Počinju preventivni i besplatni sistematski pregledi u svim županijama, evo tko će sve biti pozvan
RIJEKA – Kvartovski problemi nerijetko rezultiraju raznim akcijama i udruživanjem lokalnog stanovništva u potrazi za boljim i sigurnim uvjetima okoline u kojoj žive i provode vrijeme. Upravo to odvija se na Drenovi, riječkom kvartu čiji su mještani pokrenuli inicijativu »Drenova – siguran kvart« sa željom da svojim angažmanom pridonesu sigurnijem i ljepšem mjestu za život.
Problemi
– Premda je inicijativa nastala kao rezultat vandalizma i problema s kojima se mještani Drenove suočavaju, voljeli bismo da ona ipak preraste u nešto pozitivno, u zajedničko djelovanje kojim ćemo boljim učiniti ovaj naš predivan kvart, kazala nam je odmah u startu Sandra Šikanjić, jedna od pokretačica inicijative, a onda nas upoznala i s problemima kojima svakodnevno svjedoče. Naime, potaknuta događajima koji su se u posljednje vrijeme odvili u bližoj okolici njezine zgrade u centru Drenove, poput krađe guma na automobilu, bicikala iz dvorišta obiteljskih kuća i drvarnica, provala u kućama i stanovima ili kasnih noćnih zabava i razbijanja staklenih boca na zidovima dječjeg vrtića i u dječjem parku, bacanja kanti za otpad po stepenicama, uriniranja na vratima vrtića, podmetanja požara i neprestanog nailaženja na odbačene narkomanske igle i šprice u dječjem parku, Šikanjić je odlučila poslati dopis nadležnim institucijama i Gradu Rijeci te gradskom komunalnom redarstvu kako bi ih upoznala sa situacijom koja se odvija u kvartu. Svoje je sumještane o svemu obavijestila putem društvenih mreža, nakon čega su joj se obratili s nizom događaja kojima su sami svjedočili. Vrlo brzo okupilo se desetak mještana spremnih da svojim djelovanjem naprave pozitivan pomak te je odlučeno i pokretanje inicijative »Drenova – siguran kvart«.
Dvije kategorije
– Svoje smo probleme podijelili na komunalne te probleme sigurnosti i imovine. Što se komunalnih problema tiče, mještanima smo predložili da na svoje mobilne uređaje preuzmu aplikaciju »Gradsko oko« te angažirano prijavljuju komunalne probleme kako bi gradska uprava dobila uvid u stanje ili da direktno kontaktiraju komunalnog redara zaduženog za Drenovu. S druge stane, probleme sigurnosti namjeravamo riješiti pokretanjem peticije za inicijativu »Drenova – siguran kvart« te tražeći dodatnu pomoć i veću od nadležnih institucija, istaknula je Šikanjić govoreći da već dugo u svom kvartu nisu vidjeli policiju koja je nekada znala cirkulirati njihovim ulicama i barem djelomično odašiljati osjećaj sigurnosti. U skladu s time, u pokrenutoj inicijativi i peticiji od nadležnih će institucija tražiti kvartovskog policajca, svakodnevne noćne patrole i nadzorne kamere na nekoliko javnih površina i drenovskih ulica te više ležećih policajaca i pješačkih prijelaza na Donjoj i Gornjoj Drenovi.
– Inicijativa je još u povojima, ali napravili smo e-mail adresu, [email protected] i pokrenuli digitalnu peticiju, a u planu nam je pismene peticije ostaviti u ugostiteljskim objektima na Drenovi te tijekom nekoliko nedjelja u veljači prikupljati potpise na Cvetkovom trgu, govori nam naša sugovornica. Naime, peticija za Drenovu već se može potpisati na digitalnoj platformi www.peticijeonline.com/drenova_siguran_kvart, a u želji da ovom inicijativom zaista pridonesu većoj sigurnosti, potpisane će peticije, zajedno s konkretnim primjerima vandalizma i nezakonitih radnji proslijediti MUP-u, Centru za prevenciju kriminaliteta, Gradu Rijeci i gradskom vijeću, za što se nadaju da će uroditi plodom.
Tek početak
Osim pokretanja peticije u svrhu traženja dodatne sigurnosti, odlučili su zatražiti i rješavanje ostalih lokalnih problema poput spajanja Gornje Drenove, koja je potpuno odsječena za pješake, i to adekvatnim pješačkim putem – pješačkim prijelazima i ležećim policajcima na prometnici. Također, želja im je okupiti lokalnu zajednicu te u suradnji i razgovoru s Mjesnim odborom Drenova ili drenovskim udrugama pokrenuti razne akcije, sportske, ali i akcije čišćenja okoliša od otpada, čišćenja Velog vrha.
– U suštini, želja nam je udružiti se i učiniti nešto za naš kvart, učiniti Drenovu boljim mjestom za život, naglasila je Šikanjić. Na kraju, kazala nam je da cijela priča tek počinje, a kako bi uspjela, poziva građane, svoje sumještane da im se u nastojanjima pridruže svojim potpisom, ali i vlastitim idejama i prijedlozima kojima bi pridonijeli ljepšem kvartovskom okruženju.
– Drenova je zaista jedno predivno mjesto i lokacija za život, a kao prava zajednica i obiteljski kvart možemo je stvoriti još ljepšom i sigurnijom te sadržajnijom. Započeti možemo zajedničkim djelovanjem u bližoj okolici, a vidjet ćemo u kojem smjeru nas angažman sve može odvesti, poručila je u zaključku Sandra Šikanjić.