Klasika u Bakru

Jesensko ruho ciklusa klasične glazbe u Bakru, nastupili odlični Zagrebački solisti

P. N.

Foto: Miljenko Šegulja

Foto: Miljenko Šegulja



Za Zagrebačke soliste bez ustezanja možemo reći da su jedan od najznamenitijih hrvatskih brendova. Veliki umjetnici i profesionalci nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Pa tako niti posjetitelje njihovog sinoćnjeg koncerta u Bakru, posljednjem u nizo odličnih koncertnih gostovanja u sklopu ciklusa ‘Klasika u Bakru’. Već sedam desetljeća Zagrebački solisti odražavaju kvalitetu muziciranja na visokoj razini neovisno u kakvoj dvorani i pred kojim auditorijem nastupaju. Upravo su tako, profesionalno i izvrsno, s puno emocije istovremeno snažno i suptilno izveli su pomno odabran program.


Prvo izvedeno djelo, Gudački sekstet u f-molu Marcela Tyberga, iznenadilo je prisutne dubokom emocionalnošću, kao i tehničkom preciznošću. Kažemo iznenadilo jer je ovo djelo kao i austrijsko-talijanski skladatelj židovskog porijekla, gotovo zaboravljen sve do sredine 2000-ih. Marcel Tyberg vezan je uz Hrvatsku: početkom 20. stoljeća radio je u Opatiji radio kao orguljaš, podučavao glazbu i skladateljstvo te dirigirao lokalnim orkestrima i zborovima. Nažalost, 1944. godine u Opatiji je uhićen, deportiran u Auschwitz, gdje je ubrzo ubijen. Prije uhićenja, Tyberg ostavštinu povjerava dr. Milanu Mihicu, liječniku iz Lovrana, čiji nasljednici u Buffalu (SAD) predstavljaju i populariziraju skladatelja i njegovo djelo.


Uslijedila su Dva stavka za gudače suvremenog hrvatskog skladatelja Frane Paraća u kojima se suvremene skladateljske tehnike odlično spajaju s tradicionalnim glazbenim oblicima u temperamentnom drugom stavku koji je oduševio posjetitelje.




Na kraju je izveden Divertimento za gudače, Sz. 113 jedno od kasnijih djela i remek-djelo velikog mađarskog skladatelja Béle Bartóka, virtuozna kompozicija prožeta elementima mađarske i rumunjske tradicijske glazbe koja karakterizira skladateljev opus radi kojeg Bartoka smatraju glazbenim genijem i osnivačem etnomuzikologije, a zasigurno jednim od vodećih skladatelja 20. stoljeća.


U ime organizatora, Kulturno umjetničke udruge Sklad, predsjednica Dunja Vladislović u pozdravnoj je riječi naglasila važnost ovakvih kulturnih događaja koji kao izraz želje i entuzijazma lokalne zajednice, u Bakru rastu proteklih deset godina. Sudeći po interesu posjetitelja i samih gostujućih umjetnika, Grad Bakar se zaista upisao na kulturne karte, ne samo regionalne, nego i nacionalne. Grad Bakar i Ministarstvo kulture i medija RH, prepoznaju i financijski podupiru koncertna gostovanja vrhunskih umjetnika i ansambala pa su vrhunski događaji, kao što je sinoćnji koncert, za posjetitelje besplatni.
Recimo još da je bakarska konkatedrala i ovaj put zabljesnula ljepotom i akustikom, a odlična bakarska publika još jednom pokazala da prepoznaje kvalitetu i zna nagraditi odlične izvođače. Zagrebački solisti odazvali su se burnom aplauzu i povicima ‘Bravo’ te izveli još jedan dodatak: finale Corellijevog Koncerta u D duru Op. 6 No. 4 koji se stopio s zvonima crkve u istom tonalitetu.